YENİLER >

İki Kedi Arasındaki Uyumsuzluk Nasıl Giderilir?

İki Kedi Arasındaki Uyumsuzluk Nasıl Giderilir?

Bir evi birden fazla kediyle paylaşmış olan herkes, bir noktada evdeki kediler arasında bir uyumsuzluk olduğunu gözlemlemiştir. Kediler bulundukları bölgenin ihlal edilmesini istemezler. Bunu ihlal eden bir başka kedi ile izole ve kısa süreli tartışabilirler. Uyumsuzluk uzun süreli olursa, bunu gidermek için bir takım stratejiler uygulanması gerekir.

Kediler arasındaki bölgesel çatışma belirtilerinin genellikle “tıslama, yüksek sesle miyavlama, takip etme, kovalama’’ olduğunu biliyoruz.

Kediler arasındaki çatışma nasıl azaltılır?

Kediler arasındaki çatışmalar, kısa süreli ve doğal olsa da çatışmayı azaltmak için yapılması gereken stratejiler vardır. Aralarında ki ilişkiyi geliştirmede yapmanız gereken birkaç yol vardır.

Her kedinin kendi bölgesi için bir alan hazırlayın ve onları geçici olarak ayrı tutun. Kedilerinizin her biri için stres etkenlerinden uzakta kalabilecekleri bir güvenli alan olmalıdır. Burada rahatlar ve stresten uzak kendi bölgelerinde bulunurlar. Eğer çatışma çok şiddetli ise onları bir süre ayrı odalarda tutmak en iyi yoldur. Odalarında kendilerine ait yemek, su, tuvalet, oyuncakları gibi tüm imkanlarını onlara sağlamalısınız. Sakinleştikten sonra onları tekrar tanıştırın. Ufak bir malzemeyi beraber kullanmalarına izin verin.  Aynı alanda yaşamaya adapte olana kadar etkileşimlerinin süresini kademeli olarak artırın. Bu şekilde birbirlerini tanıştırın ve ayırın. Kısıtlı zamanlarda ancak her gün daha da arttırarak vakit geçirmelerine izin verin.

Kediler birbirleriyle çok iyide anlaşsalar mama kaplarını, kum kaplarını, su kaselerini, oyuncaklarını paylaşmak istemeyebilirler. Birbirlerinden eksik yada fazla bir şeye sahip olmamalı ve ikisi de aynı malzemelere sahip olmalıdır.

Sizi birbirlerinden kıskanabilirler. Bunun için ikisine de aynı vakit ayırmalısınız! Eşit sevmeli, eşit oynamalısınız. Eğer birini diğerinden fazla severseniz, kediniz agresif davranışlar sergileyebilir.

Kedileriniz birbirlerine iyi davrandıklarında onları ödüllendirin. Böylelikle iyi bir şey yaptıklarını anlayacak ve bu şekilde birbirleriyle daha uyumlu vakit geçireceklerdir.

Feromon ürünleri kullanın. Feromonlar, belirli duygulara yanıt olarak salınan doğal uyarıcılardır. Kendini güvende hisseden mutlu kediler pozitif feromonlar salarken, endişeli, korkmuş ve stresli bir kedi civardaki diğer kedileri uyarmak için negatif feromonlar etrafa salabilir. İki kediniz uyum içinde yaşaması için, Feliway gibi feromon ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Kediniz stresli olduğunda saklanabileceği alanları yok etmeyin. Örneğin, bir karton kutuya güven duyuyorsa ve onun içindeyken sakinleşiyorsa, o karton kutuyu ortadan kaldırmayın.

Keditörün Önerisi

Kediler Kıskanır Mı?

13.08.2021

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...

Kediler Alemi

Kediler Gözleriyle Konuşur

03.08.2021

Kedilerin her hareketi bir mesaj, her hareketi bir olaydır. Onlar gözleriyle adeta konuşur, göz ...

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

10.04.2021

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...

Karoş

27.03.2021

Doktorum “Alma” demişti. “Onun sorumluluğunu kaldıramazsın, zaten yeterince problem var ...

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER