YENİLER >

Sıcakların Kedilere Etkisi

Sıcakların Kedilere Etkisi

Kedilerin güneşle haşır neşir olduklarını, sıcak havaları sevdiklerini biliyoruz. Ancak bu boğucu sıcak günlerde, kediniz biraz bunalmış gözüküyor. Peki fazla sıcak havanın kediler üzerinde zararları var mıdır, neler yapmalıyız?

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kedilerin sıcaklığı çok sevmesinin iki ana nedeni vardır. Birincisi; yeni doğan bir yavru kedinin gözleri açılmadan önce annenin yerini belirleyip beslemelerini sağlayan yüzlerinin etrafında sıcaklık reseptörleri ile doğarlar. Yaş aldıkça bu reseptörler daha hassas hale gelir ve önceden programlanmış doğal sıcaklığı araştırmaya yönelik doğal dürtü, günlük bir içgüdü haline gelir. İkinci neden, kediler ısıya insanlara göre daha fazla dayanırlar. Bu nedenle güneşin altında uyumak onlar için rahatsız edici değildir, ancak sakıncalıdır.

Kedilerde tıpkı insanlar gibi sıcaktan bunalabilir hatta aşırı sıcaklarda güneşin altında fazla durmaları güneş çarpmasına yol açabilir. Kediler aşırı sıcak dönmelerinde özel bakıma ihtiyaç duyabilirler. Kediler güneş çarpması sonucu eğer kendilerini soğutamazlarsa ciddi sağlıksal problemler yaşarlar. Böyle durumlarda zaman kaybetmeden hemen veteriner hekiminizden yardım almalısınız.

Kedilerde sıcaklık çarpması belirtileri;

Evde yaşayan minik dostlarımıza güneş çarpması, dışarıda yaşayanlara göre daha düşük orandadır. Ancak yaz sıcağı ile bahçeye, balkona çıkan kedilerde bu durum söz konusu olabilir. Güneş çarpması kediler için tehlikeli bir durumdur.

Belirtileri; kusma, uyku sürelerinin fazla olması, uyuşukluk, dilde ve ağızda kırmızılık, kalp atışlarında artış, idrar miktarında azalma, kas seyirmeleri, salya akıtma, huzursuzluk, nefes almakta zorlanma, sersemlik ve ateşinin 40 derecenin üzerine çıkması şeklinde sayabiliriz. Kedinizde bu gibi belirtileri gözlemlediğinizde sıcak ortamdan kedinizi uzaklaştırmalısınız. Tüylerini nemli bir bezle silebilirsiniz ancak vakit kaybetmeden bir veteriner hekimden yardım almalısınız.

Keditörün Önerisi

Kediler Neden Esner?

14.09.2021

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

5 Tekir Kedi Türü

03.09.2021

İnsanlar kedilerin çoğuna tekir cinsi derler. Ancak tekir bir kedi cinsi değil, üzerinde ...

Kedilere Kişilik Testi

14.06.2021

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...

Kediler Alemi

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER