YENİLER >

Yeni Ev ve Kediler

Yeni Ev ve Kediler

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor günler geçirirler. Yeni ev ortamı, kediler için büyük değişikliktir. Bu sebeple yaşadıkları streste büyüktür.

Yeni ev, büyük değişiklik demektir. Kedinizin bu sürece hazırlanması için yeni eve gidecek kolileri koklamasına izin vermelisiniz. Kolilerle tanışması, yeni evde gördüğünde yabancılık çekmemesini sağlayacaktır. Taşınma sürecinde sadece yeni ev değil, gideceğiniz yol da minik dostunuzu oldukça strese sokacaktır. Eğer kediniz taşıma kutusuna ve yolcuklara alışık değilse bir süre onu kısa kısa yolculuklara çıkartmalısınız. Bırakın, arabaya bindikten sonra kötü bir şey olmayacağını öğrensin. Bu şekilde hem taşıma kutusuna, hem de seyahate alışmasına yardımcı olmuş olursunuz.
Taşınma sürecinde kedinizin günlük hayatında her şey aynı devam etmelidir. Beslenme ve oyun programlarını aynı şekilde devam ettirmelisiniz.
Taşındıktan sonra yerleşme telaşı sırasında da kedinize mamasını en sakin odada verin. Diğer evden bildiği, alıştığı eşyalar yerleştikçe, kedinize izin verin dolaşsın. Kediler böyle stresli anlarında kuytu bir yere girer ve orada saklanırlar. Taşınırken mutlaka cam, kapı kontrolleri yapılmalı, tel ile kapatılmalıdır.

Yeni eve yavaş yavaş alıştırın

Kedinizin yeni eve alışmasına bir odadan başlayın. Bir odayı tamamen tanıdıktan sonra ona diğer odaları gezmesi için fırsatlar verin. Yerleştirme işlemi biten odaları tanıması onda daha az stres yaratacaktır. Ayrıca kediler stres anında besin ve su ihtiyaçlarını karşılamaz ya da en minimum seviyede karşılarlar. Bunun için kedinizi kontrol altında tutmalısınız. Mama saatlerinde aksama yapmamalısınız. Alıştığı düzenin devam ettiğini görmeli…

Öneri;

Taşınma sırasında kediniz eşyaların taşındığı bölgede bulunmamalıdır. Tüm ihtiyaçlarıyla beraber bir odada kalması sağlıklı bir karar olacaktır.
Taşınma işi için yardımcı olan, çalışan herkesi odanın kapısını açmamaları yönünde uyarın.
İlk olarak yatak odasının kurulması ve kedinizin oraya yerleştirilmesi için harekete geçin! Kedinizin geçici olarak kalacağı yeni odaya, Feliway feromon difüzörü öneriyoruz. Daha kolay sakinleşmesini sağlayacaktır.
Kesinlikle kapı cam kontrolü yapın ve ev tamamen yerleştirildikten sonra kedinizin evi gezmesi için onu odadan çıkartın.

Keditörün Önerisi

Kedili Seyahat

13.08.2021

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği ...

Kediler Alemi

Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

17.09.2021

Kedi görünce çığlık atma hatta masaların üzerine çıkmaya kadar varan abartı davranış ...

Obezite Kedilerin de Sorunu!

16.09.2021

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...

Maymunlar

30.08.2021

İnsanlar tarafından merak uyandıran ve büyük sevgi toplayan maymunlar, görünüşleri ...

OHHAD Isparta’da

05.08.2021

OHHAD üyesi Aorta Hayvan Hastanesi ekibi İstanbul’dan, Isparta’ya harekete geçti. Veteriner ...

Robot Kedi: Nicobo

22.04.2021

Japon elektronik üreticisi Panasonic, durduk yere gaz çıkaran ve bebek gibi konuşan sevimli ev ...

Lokum Kız - Banu Kalkandelen

09.04.2021

Yataktan uyuyamadığım için mi kalktım yoksa mutfakta beni bekleyen ay çöreğini yemek için ...

Kediler ve Müzik

26.02.2021

İnsanların hemen hepsi gün içerisinde az ya da çok müzik dinlemektedir. Peki hiç ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER