YENİLER >

Kediler Neden Dışkılarının Üzerini Örter?

Kediler Neden Dışkılarının Üzerini Örter?

Kediler, canlılar arasında temiz ve titizlikleriyle bilinirler. Kedilerin temiz ve titiz oldukları bir gerçektir. Kedilerin yaptıkları tuvaletlerini, hemen sonra gömmelerinin altında yatan neden aslında tam anlamıyla titizlik değildir ve çok daha önemli durumlar kedilerin bu davranışı sergilemesine neden olur. 

Kediler tuvaletlerini yaptıktan sonra patileriyle üzerini kapatıp, saklarlar. Bunun nedeni temizlik olarak bilinse de aslında onlar daha hayati nedenlerden dolayı bu davranışı sergilerler.

Av olmak istemezler

Kediler tam bir avcıdır. Bu yetenek onların doğasında var. Bugüne dek varlıklarını sürdürebilmiş olmalarında elbette avlanma konusundaki başarılarının büyük rolü olduğu yadsınamaz. Ancak iyi bir avcıyken, av olmayı da istemezler. Çünkü kediler proteinle beslenen canlılardır, dışkıları da protein içerdiğinden diğer hayvanlar tarafından yerleri çabuk bulunur. Bu nedenle izlerine ulaşılmasını istemedikleri için tuvaletlerini gömerler.

Meydan Okuma

Kediler için yer işaretleme çok önemlidir. Bulundukları yere sahip olmak isterler. Bu nedenle oraya dışkılarıyla koku bırakırlar. Kediler kendi sahip oldukları alanda değillerse, dışkılarını gömer ve koku bırakmak istemezler. Çünkü o başkasının alanıdır ve oraya koku bırakmak bir meydan okumadır.

Dışarda yaşayan minik dostlarımız dış etkenlerden kedilerini korumak için dışkılarını gömerler. Peki evde ki minik dostlarımız, onlar neden tuvaletlerinin üzerini örterler?

Kediler içgüdüsel davranışlarından vazgeçmezler. Onlar bu davranışı güvende oldukları evlerinde de yaparlar. Size çok güveniyor ve evinde çok mutlu olabilir. Ancak bu onun tuvaletten çıktıktan sonra üstünü örtmeyeceği anlamına gelmez. Yine de kendilerini garantiye almak isterler. Olası bir tehlikeye karşı içgüdüsel olarak yaklaşırlar.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Bir Kedinin Kalbi

17.10.2021

Bir kedinin kalbi dakikada 100 ila 200 kere atar. Kalp kapakçıkları hızla açılıp kapanır. ...

Kelebekler

29.09.2021

Kelebekler; narin, sevimli ve rengarenk halleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan o güzel ...

Kedilerin Bir Günü

21.09.2021

Kedilerle günlerimiz dolu dolu geçiyor. Onların sevgisi, tatlılığı, komikliği bize mutluluk ...

Karıncalar

29.08.2021

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl ...

Kediler

27.08.2021

Kediler evimizin neşesi, sokaklarda başını okşayıp, beslediğimiz birbirinden farklı ...

Beyaz Saray'a Kedi Geliyor

28.11.2020

ABD’de 3 Kasım tarihindeki başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyen Demokrat aday Joe Biden ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER