YENİLER >

Kedilerin Vücut Kokusu

Kedilerin Vücut Kokusu

Tüm kediciler biliyor ki; kediler temiz canlılar! Kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple kedilerin vücut kokuları kötü olmaz. Yemekten hemen sonra temizlenirler. Kendi vücut kokuları harici bir kokuyu üstlerinde bulundurmak istemezler. Eğer kedinizden farklı bir koku alıyorsanız bir rahatsızlığı olabilir.

Kedilerin vücut kokusu genellikle insanlar tarafından algılanamaz. Bazen kedilerimizden hoş bir koku alırız. Bunun nedeni, kokulu tükürük bezlerine sahip olmalarıdır. Eğer kediniz kötü bir koku yayıyorsa hastalık belirtisi olabilir. Veteriner hekiminize başvurun. Hekiminizin kapsamlı kontrolü sonrası kedinizin hastalığını ve tedavisini belirleyecektir.

Koku yaymasına sebebiyet veren bazı rahatsızlıklar;

Enfeksiyon;

Kulak enfeksiyonları, ağrıya neden olur. Ayrıca ağır bir koku yayılımı da yapar. Bu durum kedinizi rahatsız eder, kir ile dolu olan kulaklarını sürekli kaşımak isterler. Bir kedinin vücut kokusu ağzından geliyorsa, bunun nedeni diş veya damak enfeksiyonu, ağız apsesi veya daha ciddi bir sorunu olabilir. Eğer koku ağızdan geliyorsa, kendini yaladığında kokuyu tüm vücuduna yayar.

Sindirim;

Kötü beslenme, alerjik reaksiyona sebebiyet verecek ürünlerin tüketilmesi kedinizde bağırsak sorunlarına yol açabilir. Gıda intoleransları veya bağırsak parazitleri de kedilerde hazımsızlığa ve vücut kokusuna neden olabilir.

Kızgınlık Dönemi;

Kediniz kızgınlık dönemine girdiğinde etrafa koku bırakmaya başlayabilir. Bu genellikle erkek kedilerde görülen bir davranıştır. Onun cinsel olgunluğa geldiğini gösterir.

Bakteriler ve Mantarlar

Pireler, keneler ve akarlar, derisini etkileyen bakteriyel enfeksiyonlara sebep olur. Bu enfeksiyonlar kaşındı, ağrı ve koku yapar.

Keditörün Önerisi

Kediniz Kaç Yaşında?

22.06.2021

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

2 Kedi, 1 Evde

01.05.2021

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

Kediler Alemi

Kedinize Bunları Yapmayın!

29.08.2021

Kedinizle çok ilgilenmek istiyor, onu çok seviyorsunuz ama bazen doğru olduğunu düşünürken, ...

Kediyle Tilkinin Dostluğu

10.07.2021

Suriye’deki Ernesto Barınağı’nda farklı tür hayvanların bir aradaki uyumu dikkat çekti. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER