YENİLER >

İkiz Kediler Var mı?

İkiz Kediler Var mı?

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve pahalı bir işlem olduğundan tercih edilmez. Aynı yumurta ve spermden başlayan kedi kardeşlerin ikiz olmaları mümkündür. Ancak bugüne kadar iki kedinin genetik olarak aynı olduğunu %100 güvenilir bir şekilde gösterebilecek hiçbir genetik çalışma bulunmamaktadır.

Kediler çok az durumda tek bir örnek olarak doğarlar. Her kedinin genellikle farklı bir rengi vardır ve iki kedinin tamamen aynı görünmesi çok nadirdir.

Peki, ikiz kediler var mı yoksa onlar birbirine çok benzeyen kardeşler mi?

Genetik olarak ikiz kedilerin varlığına dair güvenilir bir veri olmadığı için ikiz kedilerin var olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz. Öte yandan, embriyonik gelişim veya embriyogenez , diğer herhangi bir yüksek dereceli memelininkine benzer, dolayısıyla onların var olmadığı kesin olarak inkar edilemez.

Kedilerde yumurtlama türü, uyarılmış yumurtlama olarak tanımlanır. Bu, bir kedi kızgınlığa girdiğinde, yalnızca çiftleştiğinde yumurta üreteceği anlamına gelir. İlişki, yumurtanın salınmasına neden olan luteinize edici hormon adı verilen bir hormonun seviyelerini yükseltir.

Bu nedenle, her çiftleşme tek bir kediye yol açacaktır. Doğada kızgınlık süresince dişi kedi birden fazla erkekle çiftleşir, bu nedenle her bebek genellikle farklı bir renge sahiptir, çünkü baba aynı değildir. İki kedi ikiz gibi göründüğünde, büyük olasılıkla aynı babaya sahip oldukları için olacaktır, bu vahşi kedilerde nadir görülen bir durumdur.

İki kişinin ikiz olup olmadığını belirlemenin tek güvenilir yolu olan genetik analize ek olarak, başka bir seçenek de kedinin tüm doğum sürecine tanık olmaktır. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu birçok durumda mümkün değildir.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Sıcakların Kedilere Etkisi

22.07.2021

Kedilerin güneşle haşır neşir olduklarını, sıcak havaları sevdiklerini biliyoruz. Ancak bu ...

Kediyle Tilkinin Dostluğu

10.07.2021

Suriye’deki Ernesto Barınağı’nda farklı tür hayvanların bir aradaki uyumu dikkat çekti. ...

Kahin Kedi Achilles

12.06.2021

St Petersburg kentindeki ünlü Hermitage Müzesi'nin bahçesinde yaşayan kahin kedi Achilles, A ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER