YENİLER >

Kediler Yaş Aldıkça Sakinleşir Mi?

Kediler Yaş Aldıkça Sakinleşir Mi?

Bir minik dostla yaşamaya karar verdiniz, ilk günlerde size temkinli ve çekingen yaklaşabilir. Ancak size alıştıktan ve en önemlisi güvendikten sonra onun ne kadar enerjik olduğunu göreceksiniz. Bir saniye yerinde durmayan meraklı heyecanlı bir yavru kedi ile hayat tam anlamıyla muhteşem olacaktır. Kediniz yavruluk dönemini tamamlamış, ergenlik dönemine girmiştir. Ancak hala meraklı, heyecanlı ve oyun severdir. Kediler yaş aldıkça sakinleşir mi?

Kediler uykuyu çok severler. Ancak yavru bir kedi uyanık olduğu her an oyun oynamaktan sıkılmaz ve enerjisini bu şekilde atar. Ancak kedilerin yavruluk dönemleri bitip ergenlik ve yetişkinlik dönemleri başladığında sakinleşirler mi? Bu soruya kesin bir dille ‘evet’ veya ‘hayır’ demek mümkün değildir. Çünkü kedilerin cins ve karakterlerine göre, her kedi de farklılık gösterir. Kimi hep hareketli, oyuncu kalırken kimi de sakin bir hayatı tercih etmektedir.

Normal şartlarda kediler, yaş aldıkça sakinleşirler. Yavruluk dönemlerinde ki kadar enerjisi kalmaz. 12 yaşında olan bir kedi eskisi kadar enerjik olamaz. Ancak karakter olarak çok hareketli bir kediyse yine de oyunculuk yönünü bırakmayacaktır.

1 yaşına kadar kediler meraklı, oyuncu, hareketlidir. Her şeyi merak ederler. Öyle ki sallanan bir ağaç dalı bile onları heyecanlandırır. Kediler yaklaşık 1 yaşına geldiklerinde yetişkinlik dönemine girerler ve bu dönem onların sakinleşmelerinin beklendiği dönemdir. Kısırlaştırma ameliyatı olan kedilerde cinsiyet hormon salınımının eskiye oranla yok denecek kadar az olması da sakinleşmeleri üzerinde güçlü bir etki yaratır. 1-3 yaş arası gençlik dönemleridir. Enerjilerinden hiçbir şey kaybetmezler. Ancak bazı zamanlarda olgun davranışları sizi şaşırtabilir. Evet, kedim büyüyor diye hissedebileceğiniz 3-6 yaş arası olgunluk dönemleridir. Biraz daha sakinleşebilir, uyku sürelerinde artma, oyun sürelerinde azalma hissedebilirsiniz. Ancak hareketli bir kediyi kim durdurabilir ki? 7-10 yaş arası kedilerin ise enerjisi bitecek olarak düşünmek büyük yanılgı olacaktır. Yavruluk dönemi kadar oyun süreleri ve hareket kabiliyetleri fazla olmasa da yine de oyun oynar ve bundan mutlu olurlar.

Kedilerde on yaşından sonra biraz daha durgunluk olabilir. Eskiye oranla oyun oynama süreleri azalır. Bazen buna çok istekli de olmazlar. Onlar artık güvenle yaşayabilecekleri sakin alanlara ihtiyaçları vardır. Oyunun yanı sıra ilgiye ve sevgiye ihtiyaç duyarlar. Veteriner kontrolleri de sıklıkla yaptırılmalıdır. Sağlık sorunlarının başlayacağının bilindiği bu dönem de ufacık bir ihmal, kötü sonuçlara sebebiyet verebilir.

Keditörün Önerisi

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...

Manx Kedisi - Orhan Yılmaz

11.03.2021

Manx Kedisi’nin anavatanı Man Adası’dır. Man Adası; İngiltere ile İrlanda arasındaki ...

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

Kediler Alemi

Bizler Büyük Kedileriz

05.07.2021

İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmada, kedilerin insanları kendilerinden büyük bir ...

Kedi Öpücüğü Nedir?

23.06.2021

Deneysel Çalışmalar, Kedilerin Sevgi Dolu ve Yavaş Göz Kırpmalarının Gerçekten de İnsan ...

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

10.04.2021

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER