YENİLER >

Kediler Hakkında Yanlış Bilinen 11 Konu

Kediler Hakkında Yanlış Bilinen 11 Konu

Kediler tarih boyunca hayatın her alanında, mitolojiye, edebiyata ve birçok alana konu olmuş gizemli canlılardır. İnsanlar bu özelliklerini çekici bulsa da, onlar hakkında yanlış bilgi oluşmasına da sebebiyet verir. Dostlarımız hakkında bugüne kadar doğru bilinen birçok yanlış bilgi var. Kalıplaşmış çoğu kavram akıllardan zor silinir ancak biz konuyu tekrar ele alalım..

KEDİLER YALNIZ KALMAYI SEVER

Kedilerin yalnız kalmayı seven canlılar olduğu söylenir ancak bu gerçeklerden tamamen uzaktır. Evet, belki çoğu canlıya göre kendi başlarının çarelerine bakarlar ama yine de yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Biliyoruz ki kediler insanları ile çok güçlü bağlar kurar sahiplerinden ayrı geçirdikleri her gün onlar için çok üzücü ve streslidir. Uzun iş seyahatleriniz var ise, kedi sahiplenmemeniz gerekir. Uzun süre yalnızlık kedinin terkedilme kaygısı yaşamasına sebep olacaktır.

EV KEDİLERİ HASTA OLMAZ


Kedinin evde bakılması ve hiç dışarı çıkmaması hasta olmaz anlamına gelmez. Aksine sokak kedilerine oranla daha hassas ve çoğu mikropla tanışmamıştır. Ev kedileri daha savunmasız olduğundan sizin dışarıdan getirdiğiniz hastalıklara daha kolay yakalanabilirler.

Burada en önemli nokta sağlığa uygunluk kurallarına uymaktır. Dışarıdan gelir gelmez kedinize dokunmayın. Önce ellerinizi yıkayıp daha sonra dışarıya teması olan kıyafetlerinizi değiştirmelisiniz. Ayrıca kedinizin rutin veteriner hekim ziyaretlerini aksatmayın.

KEDİLER 9 CANLIDIR

Kedilerin dayanıklı oldukları her ne kadar doğru olsa da sadece bir yaşamları vardır. Onu iyi koruyun!

KEDİLER SÜT İÇER

Kedilerin damak zevkine uygun olsa da onlara süt vermek doğru değildir. Yetişkin kediler genellikle laktoz intoleransı gösterir ve ishal olurlar. İshal vakaları kedilerin bağışıklığının hızla çökmesine sebep olur. İnek sütü verilmemelidir.

SİYAH KEDİLER UĞURSUZDUR

Ortaçağ’da bir efsaneye göre cadılar kendilerini kara kediye dönüştürebiliyorlardı. Bu söylenti yüzünden kara kediler uğursuz sayıldı. Bu tamamen yanlış bir düşünce. Siyah kedilere önyargı oluşturan bu yanlışa siz de ortak olmayın. Siyah kediler uğurludur, hayatına girdiği insana sadece şans ve sevgi getirir.

HAMİLELER KEDİ BESLEMEMELİ

Hamileler için toxoplasmosis adı verilen enfeksiyona karşı riskli oldukları için gebelik süresince hayvan dışkısından uzak durmaları gerekir. Kedinin kendisinden değil. (Parazit kontrollü ev kedileri.)

KEDİLER EĞİTİLEMEZ

Tüm kedicilerin bildiği gibi kediler inanılmaz derecede akıllı canlılardır. Köpekler kadar olmasa da eğitime açıktırlar sadece onları eğitmek için teknik bilinmesi gerekir ve ayrıca bolca sabır :)

KEDİLER HER ZAMAN 4 AYAKLARI ÜZERİNE DÜŞER

Kediler dört ayak üzerine düşer söylentileri aslında sadece kedilerin omur, kuyruk ve patilerinin işbirliği ile mükemmel şekilde patilerinin üzerine düşme pozisyonudur. Asla sırt üstü düşmezler. Ama bu yaralanmayacakları anlamına gelmiyor. Kediler dört ayağının üzerine düşer ama bu hayvanların yaralamaması için bir yükseklik birimi de vardır sadece bir basamak kullanmadan atlayabildiği yükseklik onun yaralanmayacağı yüksekliktir.

KEDİLER CEZA İLE EĞİTİLEBİLİR

Bu kesinlikle en zalim ve yanlış olan yöntemdir. Asla cezalar kediyi eğitmez aksine hırçınlaştırır. Cezalandırıcı eğitimin, tüm canlılar üzerinde ters etki yaptığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ceza yerine ödül yöntemi kediler için daha teşvik edici olabilir.

KEDİLERİN EGZERSİZ YAPMASI GEREKMİYOR

Kedilerin diğer canlılar gibi egzersize ihtiyaçları vardır. Onlarla oyun oynarken hem zihinsel hem fiziksel egzersiz yapmalarına olanak sağlamış olursunuz. Özellikle ev kedileri yemek ve uyku düzeni nedeniyle kilo alır. Kedinizle hoş vakit geçirmek aranızdaki bağı güçlendirmek ve onunda hareket etmesini sağlamak sizin elinizde. Rutin oyun saatleri ile hem aranızdaki bağı güçlendirin hem de evcil dostunuzun daha sağlıklı olmasını sağlayın.

KEDİLER BEBEKLERE ZARAR VEREBİLİR

Bu kesinlikle en saçma yanılgılardan biridir. Kedilerin bebeklere olan sevgisi ve koruma içgüdüsü ile bebeklerin yanında uyuma istekleri olacaktır. Bu durumda sadece her ikisini ara ara kontrol etmeniz gerekir. Çünkü kedi uyurken bebeğin yanlışlıkla solunumunu engelleyebilir. Bunun dışında kediler korumacı içgüdüyle bebekleri hep sevip koruyacaktır.

Keditörün Önerisi

Kedilerin Koku Alma Duyusu

01.09.2021

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı ...

En Çalışkan 5 Hayvan

09.08.2021

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, ...

Kediler Alemi

Kediler Ve Çizikler

24.06.2021

Davranış sorunu yaşayan kedi sahipleri kedilerin işaretleme yöntemlerini ve ne anlama ...

Atatürk'ün Hayvan Sevgisi

19.05.2021

Mustafa Kemal Atatürk’ün her ne kadar üç köpeği olduğu bilinse de, hayvan sevgisi sadece ...

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER