YENİLER >

Okşamak Kedinizi Strese Sokabilir

Okşamak Kedinizi Strese Sokabilir

Uluslararası bir hayvan davranışı uzmanı ekibi tarafından yapılan yeni bir araştırma, sahiplerinin kendilerini okşamasına isteksizce izin veren kedilerin, okşanmaktan dikkatle kaçınan kedilerden daha stresli olabileceğini öne sürüyor.

Bu sonuç, Birleşik Krallık Lincoln Üniversitesi, Brezilya Sao Paulo Üniversitesi ve Avusturya Veterinerlik Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yürütülen ve kedilerin insanlarla ve diğer kedigillerle birlikte yaşamakla nasıl başa çıktıklarını daha iyi anlamayı amaçlayan bir çalışmada ortaya çıktı.

Pek çok insan kedileri yalnız yaşamayı seven canlılar olarak görse de, Journal Physiology and Behavior'da 2013 yılında yayınlanan araştırma, kedilerin gruplar halinde birlikte mutlu bir şekilde yaşayabileceğini ortaya koymuştu.

Ceva Animal Health sponsorluğunda, bilim insanları evde tek başına, çiftler halinde ve üç veya dört kişilik gruplar halinde yaşayan kedileri incelediler ve dört durumda stres hormonu düzeylerini değerlendirdiler.

Evdeki kedilerin sayısı arka plandaki stres düzeylerini öngörmese de, araştırmacılar kendi başlarına yaşayan genç kedilerin (iki yaşından küçük), büyük gruplarda yaşayan genç kedilerden daha fazla stresli olduğunu buldular.

Ayrıca araştırmada sahibinin kedisini evcilleştirme dürtüsünün stresli bir deneyim olabileceğini düşündüren kanıtlar da bulundu. Sahibinin empoze ettiği davranışlar kedileri strese sokabilir.

Keditörün Önerisi

Mezuniyete Doğru

02.06.2021

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Öğretim Programları ...

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...

Kediler Alemi

Kedilerin Vücut Kokusu

20.07.2021

Tüm kediciler biliyor ki; kediler temiz canlılar! Kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple ...

Kedilerin Dolunay Korkusu

08.01.2021

Yapılan bir araştırmaya göre, kedilerin başına dolunay dönemlerinde ayın diğer ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER