YENİLER >

Kedicilerin Yaptığı 6 Önemli Hata

Kedicilerin Yaptığı 6 Önemli Hata

Kedilerle beraber yaşamak harikadır ancak bir o kadar da sorumluluk gerektirir. Unutmayın onlar birer eşya değil. Bir kediyle evinizi paylaşıyorsanız, onun yaşam standardını yüksek tutmalısınız.

Hızlı Karar Vermek / Masrafları Düşünmemek

Kediler ailenizin bir parçası olduğunda aldığınız karardan pişman olmak için çok geç! Her yıl düşüncesiz insanlar tarafından sokağa terkedilen kediler ve köpekler yaşamlarını çok kısa bir süre devam ettirebiliyor. Bu sebeple aceleci davranıp sorumluluğunu alamayacağınız bir kediyi sahiplenmeyin. Evcil dostunuzun bakımı ve masrafları konusunda bilgi sahibi olun.

Kısırlaştırmamak

Kızgınlık dönemi hem kediniz hem de sizin için zorlayıcı olabilir. Çiftleşemeyen bir ev kedisi strese bağlı davranış bozuklukları sergileyebilir. Veteriner hekiminize danışarak kısırlaştırma konusunda detaylı bilgi edinin.

Veteriner Kontrollerini Aksatmak / Aşı Yaptırmamak

Kediler basit hastalıkları kolayca atlatabilse de acil bir durum fark edilmediğinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Ayrıca evde yaşayan kedilerin de düzenli olarak aşılanmaları gerekir. Hastalanmasalar dahi kedileriniz belirli aralıklarla veteriner hekimine götürmelisiniz. Bu sayede herhangi bir hastalığı varsa bunu önceden tespit edebilir ve müdahale edebilirsiniz.

Mikroçip Taktırmamak

Kediniz kayboldu veya evden kaçtı. Böyle durumlarda ona en kısa sürede kavuşabilmek için iletişim bilgilerinizin yazdığı bir tasma ya da mikroçip kurtarıcı olacaktır. Unutmayın ki tüm hayatını evde sürdüren bir kedinin, uzun süre sokakta kalması çok tehlikeli olabilir.

Kalitesiz Mama Seçimi

Evcil kediler her ne kadar hareketsiz olsalar da protein değeri yüksek mamalarla beslenmelidir. Mutlaka aldığınız mamaların besin ögelerini inceleyin. Kalitesiz yada ucuza aldığınız mamalar, kedinizin ihtiyacı olan besin kaynaklarını sağlamazsa, evcil dostunuzun sağlığı tehlikeye girebilir.

Temizliğe Dikkat Etmemek

Kedinizin mama, su kabı düzenli olarak temizlenmelidir. Kediler doğası gereği titiz canlılardır.Günde birkaç kez kum kabını kullanan kediniz, kap kirli olduğunda kullanmak istemeyebilir. Kum kabını temiz tutmaya özen gösterin.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilere Kişilik Testi

14.06.2021

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...

Kahin Kedi Achilles

12.06.2021

St Petersburg kentindeki ünlü Hermitage Müzesi'nin bahçesinde yaşayan kahin kedi Achilles, A ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER