YENİLER >

Kedilerde Flehmen Tepkisi Nedir?

Kedilerde Flehmen Tepkisi Nedir?

Minik dostlarımız neden bir şey kokladıktan sonra ağızları açık halde kilitlenirler? Bu durum, kedinin ilginç ve yoğun bir koku alması ve bu kokuyu daha da derin şekilde koklamak istemesinden dolayı oluşuyor. Ağızlarının üst kısmında bulunan Jacobson Organı sayesinde bu amaçlarına ulaşıyorlar ve bu sırada da 'flehmen tepkisi' denen bu reaksiyon meydana geliyor.

Flehmen tepkisi ya da flehmen reaksiyonu bir hayvanın üst dudaklarını yukarıya doğru kıvırarak ön dişlerini göstermesi ve bu esnada genellikle burun delikleri kapalı olarak nefes almasından oluşan ve birkaç saniye süren bir davranıştır. Görünüşünün aksine bu komik surat, tiksinti ifade eden kediniz değil. Flehmen tepkisi olarak bilinen biyolojik bir davranıştır. Flehmen , “dudak kıvırmak” anlamına gelen Almanca bir kelime, agresif bir hırlama ile karıştırılabilir, ancak tamamen normal ve huzurlu bir kedi davranışıdır.

Havayı çekip, kokuyu yakaladıktan sonra küçük özel bir keseye aktardığı kısma sapan kemiği organı denir ve bu bölge ağzın üst kısmında bulunur. Burada büyük bir kan akımı mevcuttur. Koku moleküllerini yakalar ve beyine sinyaller verir.

Kedilerin idrar koklamasıyla, bu tavır ortaya çıkar. Dişi kedinin idrar ya da genital kokusunu alan erkek kediler bu davranışı sergileyecektir.

Bizlere komik gelen, iğreniyormuş gibi yaptığı bu tavır, yüzlerimizde tebessüm oluştursa da aslında bir sorun mu var diye düşünürüz biz kediciler.. Gayet normal ve sağlıklı bir davranış olduğunu söyleyebiliriz.

Keditörün Önerisi

Hayvan Polisi Geliyor!

03.07.2020

“Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü”nün kurulması İçişleri Bakanı ...

Kediler Alemi

Kahin Kedi Achilles

12.06.2021

St Petersburg kentindeki ünlü Hermitage Müzesi'nin bahçesinde yaşayan kahin kedi Achilles, A ...

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER