YENİLER >

Bilim İnsanları Kediler İçin Mükemmel Müziği Yarattı

Bilim İnsanları Kediler İçin Mükemmel Müziği Yarattı

“Hayatın sıkıntısından 2 şeyle uzaklaşabilirsiniz: Müzik ve kediler”

Albert Schweitzer’in ünlü sözü, ruhunu beslemek isteyenler için hayat mottosu olabilecek nitelikte. Müziği seven herkes, ne kadar tedavi edici olabileceğini bilir. Kediler için de iyi bir melodinin aynı etkiye sahip olabileceğini düşünen araştırmacılar bir çalışma gerçekleştirdi.

2015 yılında, Wisconsin Üniversitesi, Madison Üniversitesi ve Maryland Üniversitesi'nden bilim insanları, kedilerin müziğe tepki verip vermediğini araştırmak için 'kedi merkezli müzik' bestelediler.

Kediler için bestelenen müzikte Dr. Snowdon, kayan notalar ve yüksek perdeler kullanarak kedilerin doğal seslerini taklit etmeye çalıştığını açıklıyor.

Çalışmada, kedi şarkıları 47 evcil kediye çalındı ve araştırmacılar, kedilerin iki klasik insan şarkısını dinledikleri zamana kıyasla nasıl tepki verdiklerini izlediler. Bu şarkılar insanların hoşuna giden; Johann Sebastian Bach'ın ‘Air on a G String’ ve Gabriel Fauré'nin ‘Elegie’ 

Applied Animal Behavior Science'da yayınlanan makaleye göre; araştırmadaki kedilerin insan müziğine hiç cevap vermediği bildirdi. Ancak kediler, onlar için bestelenen müzik ilk başladığında hoparlöre sürtündüler. Bu durum, nesneyi anlamaya çalıştıklarını gösteriyor.

Araştırmacılar Discovery News’e yaptıkları açıklamada; ‘kediler için müzik’ projesinin barınakta yaşayan ve evcil kedilere faydalı olabileceğine inandıklarını söyledi. Kedilerin ayrılık kaygısını daha kolay atlatmaları ya da sakinleşmeleri için müzik etkili bir yol olabilir.

https://www.musicforcats.com/

Keditörün Önerisi

Karoş

27.03.2021

Doktorum “Alma” demişti. “Onun sorumluluğunu kaldıramazsın, zaten yeterince problem var ...

Kediler Alemi

KedVet Fransız Basınında

13.05.2020

Veteriner hekim Dr.Tarkan Özçetin, Alnas'a şöyle açıkladı: “Kedi severlerin ve kedilere ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER