YENİLER >

Kediler Neden Baskın Kokuları Severler?

Kediler Neden  Baskın Kokuları Severler?

Kediler baskın kokulara ilgi duyar. Ayakkabıların içini, terli spor kıyafetlerinizi kokluyor ve bunu yaptığı için gayet memnun. Kediniz bu kokuları seviyor. Peki, ama neden?

Kediler kokusu baskın olan herşeyi merak eder ve ilgi duyarlar. Koku duyusu kediler için son derece önemlidir çünkü koku diğer tüm canlılarla iletişim kurmalarını ve tanımalarını sağlar. İnsanların beyinlerinde baskın kısım görmeyken, kedilerde koklama duyusu baskındır.

Indian Journal of Veterinary Science'da yayınlanan bir araştırmaya göre, burun boşluğunda yaklaşık 100 milyon koku alıcısı bulunan bir kedinin koku alma duyusu, sadece 5 milyona sahip bir insanınkinden yaklaşık 20 kat daha güçlüdür.

Kedilerin sadece burunlarında koku alma duyusu yok

Kedilerin burunlarının koku alma konusunda ne kadar hassas olduğu kedicilerin dikkatinden kaçmamıştır. Ancak sadece burunları koku almıyor. Bunu biliyor muydunuz? Kedilerin yanaklarında, ağızlarının çevresinde, çenelerinin altında ve alınlarında, kulaklarının hemen altında koku bezleri vardır. Yani kediler koku almak için sadece burunlarını kullanmazlar.

Kedilerin ağzında yardımcı koku alma duyu organı vardır. Kediler ağızlarını açtıklarında bu organdan yararlanarak koku alırlar. Bu organa ‘’vomeronasal organı’’ denir.

Kedilerimiz neler yaptığımızı merak ediyor

Kedilerimiz bütün gün dışarda giydiğimiz ayakkabılarımızı koklar. Bunun nedeni üzerinde gezdiğimiz her yerin kokusunun sinmiş olmasıdır. Kedimiz neler yaptığımızı merak ediyor. Ayakkabının üzerinde bulunan, çim, taş ve başka hayvanların kokusu onun ilgisini çekiyor. Terli spor kıyafetlerimiz için meraklı kedilerimiz bakteri peşinde diyebiliriz. Bu onlara merak uyandırıyor ve ilgisini çekiyor.

Keditörün Önerisi

Kediler Neden Mırlar?

27.06.2021

Kedisiz bir dünya düşünemeyenler... Yalnız değilsiniz. İlla bir kez olsun alıp beslemenize ...

Kediler Alemi

İkiz Kediler Var mı?

20.07.2021

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Japonya’da Kedici Olmak

13.07.2021

Japonya’da ‘kedi kafeler’ oldukça popüler. Bunun sebebi ise kedi beslemenin oldukça ...

Kedi Zekasını Anlamak

20.05.2021

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye ...

Kedi Hafızası

26.03.2021

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...