YENİLER >

Kedilerin İnsanlara Alerjisi Olabilir!

Kedilerin İnsanlara Alerjisi Olabilir!

Bir kedi evlat edinmek istiyorsunuz ve bir de bakıyorsunuz ki alerjiniz var! Gözlerde ağrı, hapşırma nöbetleri ve bazen de ciltte kaşıntı ortak semptomlar gösteren kedi alerjileri durumunda, alerjenler kedinizin tüylerinden, tükürüğünden ve hatta idrarından gelebilir. Evcil hayvan tüylerini solumak veya bu alerjenlerle temas etmek alerjik reaksiyona neden olabilir.

Peki ya minik dostlarımızın bize alerjisi varsa?

Kedilerde alerji problemleri, kimi zaman dönemsel kimi zaman ise kronik olarak karşılaşılan etkenlere bağlı olarak gelişir. Alerji, aslında normal bir madde olan herhangi bir maddeye vücudun reaksiyon göstermesidir. Minik dostlarımızın iklim değişikliğine ve çeşitli mamalara alerjisi olabilir. Ancak bazı sebepler insanlardan kaynaklıdır.

İnsan ürünleri de onların alerji olmasına sebebiyet verebilir. Kullandığımız deodorantlar ve parfümleri sıktığımızda aynı odada bu kokuya maruz kalan minik dostumuz, küçük bir hapşırma ve oradan uzaklaşma isteği ile tepkisini ve alerjik reaksiyonunu belli eder. Yani onlarda insana karşı alerjik reaksiyon gösterir. Üflediğiniz bir sigara dumanı onların hem sağlığına hem de o dumana alerji olmalarını sağlar. Aynı ortamda içilen bu zararlı maddenin küçük dostunuzu alerji yaptığını biliyor muydunuz? Gözlerinde yaşarma, burnunda acı ile oradan uzaklaşmak isterler. Evimizde kullandığımız ağır kimyasal temizleme ürünleri de kedilerimizde kokusunu aldığında uzaklaşma isteği uyandırır. Gözlerinde yaşarma ile rahatsız olduklarını belli eden yüz ifadeleri bizim de onlarda alerji yaptığımızın bir başka kanıtıdır.

İnsanların yaptığı, kullandığı ürünler, üzerinde kalan bazı koku ve maddeler hayvan üzerinde de alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir. Onların sağlıkları için daha fazla dikkat etmeli, sadece bizim alerjik reaksiyon gösterdiğimizi düşünmemeli ve minik dostlarımızın hassas olduğunu unutmamalıyız.

Keditörün Önerisi

Kediniz Hiperaktif Mi?

07.07.2021

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

Kediler Neden Mırlar?

27.06.2021

Kedisiz bir dünya düşünemeyenler... Yalnız değilsiniz. İlla bir kez olsun alıp beslemenize ...

Atatürk'ün Hayvan Sevgisi

19.05.2021

Mustafa Kemal Atatürk’ün her ne kadar üç köpeği olduğu bilinse de, hayvan sevgisi sadece ...

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

10.04.2021

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Evden Kaçar?

23.07.2021

Kedilerin evden kaçması kediciler için kontrol altına alınması en zor korkuların başında ...

KedVet Fransız Basınında

13.05.2020

Veteriner hekim Dr.Tarkan Özçetin, Alnas'a şöyle açıkladı: “Kedi severlerin ve kedilere ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER