YENİLER >

Kedilerin İnsanlara Alerjisi Olabilir!

Kedilerin İnsanlara Alerjisi Olabilir!

Bir kedi evlat edinmek istiyorsunuz ve bir de bakıyorsunuz ki alerjiniz var! Gözlerde ağrı, hapşırma nöbetleri ve bazen de ciltte kaşıntı ortak semptomlar gösteren kedi alerjileri durumunda, alerjenler kedinizin tüylerinden, tükürüğünden ve hatta idrarından gelebilir. Evcil hayvan tüylerini solumak veya bu alerjenlerle temas etmek alerjik reaksiyona neden olabilir.

Peki ya minik dostlarımızın bize alerjisi varsa?

Kedilerde alerji problemleri, kimi zaman dönemsel kimi zaman ise kronik olarak karşılaşılan etkenlere bağlı olarak gelişir. Alerji, aslında normal bir madde olan herhangi bir maddeye vücudun reaksiyon göstermesidir. Minik dostlarımızın iklim değişikliğine ve çeşitli mamalara alerjisi olabilir. Ancak bazı sebepler insanlardan kaynaklıdır.

İnsan ürünleri de onların alerji olmasına sebebiyet verebilir. Kullandığımız deodorantlar ve parfümleri sıktığımızda aynı odada bu kokuya maruz kalan minik dostumuz, küçük bir hapşırma ve oradan uzaklaşma isteği ile tepkisini ve alerjik reaksiyonunu belli eder. Yani onlarda insana karşı alerjik reaksiyon gösterir. Üflediğiniz bir sigara dumanı onların hem sağlığına hem de o dumana alerji olmalarını sağlar. Aynı ortamda içilen bu zararlı maddenin küçük dostunuzu alerji yaptığını biliyor muydunuz? Gözlerinde yaşarma, burnunda acı ile oradan uzaklaşmak isterler. Evimizde kullandığımız ağır kimyasal temizleme ürünleri de kedilerimizde kokusunu aldığında uzaklaşma isteği uyandırır. Gözlerinde yaşarma ile rahatsız olduklarını belli eden yüz ifadeleri bizim de onlarda alerji yaptığımızın bir başka kanıtıdır.

İnsanların yaptığı, kullandığı ürünler, üzerinde kalan bazı koku ve maddeler hayvan üzerinde de alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir. Onların sağlıkları için daha fazla dikkat etmeli, sadece bizim alerjik reaksiyon gösterdiğimizi düşünmemeli ve minik dostlarımızın hassas olduğunu unutmamalıyız.

Keditörün Önerisi

Kedi Zekası - Alp Akoğlu

21.01.2021

Eğer zekayı “bilgi alma, hatırlama ve sorunlara çözüm bulma” şeklinde tanımlarsak, ...

Kediler Alemi

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

Kediler Nelerden Korkar?

21.05.2021

Zaman zaman kedinizin bir şeylerden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi size kedilerin ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER