YENİLER >

Kediler Neden Bilgisayarın Üzerine Yatar?

Kediler Neden Bilgisayarın Üzerine Yatar?

Laptopunuzda bir şeyler izliyor, dinliyor veya bir sunum hazırlıyorsunuz bir de baktınız ki kediniz gelip tam klavyenin üzerine yattı. Kendi kendine basılan harfler biraz can sıkıcı olsa da onu rahatsız edip kaldırmaya kıyamadığınızı biliyoruz. Peki ama kediniz bu davranışı neden yapıyor?

Sizden ilgi bekledikleri için gelip klavyenin üzerine yatmaları gibi birçok düşünce var. Kediler ilgiyi, şefkati seven canlılardır. Onlar her an size ‘beni sev’ diyebilir. Buna hazırlıklı olmalısınız. Klavyenizin üzerine yattığında onunla ilgilenmelisiniz. Çünkü bunu istiyor olabilir. Sizin dikkatinizi çekip ilgiyi kendine yöneltmek istiyor.

Kediler ısı düşkünüdür. Kışın peteklerin üzerinden, önünden ayrılmazlar. Isınan bilgisayarların üzerinde yatmak onları rahat ettirdiği için bu davranışı sergiliyor olabilirler..

Bir diğer sebep ise, klavyenin üzerine sinen kokunuz. Siz bilgisayar başında olmasanız da eğer kediniz klavyenin üzerine yine de gidip yatıyorsa, sizin kokunuzda güvende hissettiği içindir.

Dr. Sands’a bu konu ile ilgili; "Siz koklamaya çalıştığınızda koku alamazsınız fakat kediniz klavyedeki kokunuzu alabilir. Kediler, kuyruğundan burun ucuna kadar koku makinesidir. Onların dünyası koku üzerine inşa edilmiştir. Üstün görme yetenekleri gece avlanmaları için gelişmiştir, koku alma duyuları da buna benzer şekilde gerçekten önemlidir."

Hiç bilmediğiniz bir sebebi daha var!

Kediniz sizi taklit ediyor olabilir! Geçmiş zamanda yapılan bir araştırmada kedilerin başını veya başka bir uzvunu kullanarak kutuya dokunmak gibi eylemleri taklit ettiği görülmüştü. Hatta patilerini kapı arasına sokup kapı açma işlerini de insanlardan görüp yaptıkları bilinmektedir. Bilgisayarda yazı yazma eylemi kediler tarafından taklit edilemeyecek yetenekte olduğu için onlar sizin yazı yazdığınız klavyenin üzerine oturarak, sizi taklit ettiğini belli ederler.

Keditörün Önerisi

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

Kediler Alemi

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Kediyle Tilkinin Dostluğu

10.07.2021

Suriye’deki Ernesto Barınağı’nda farklı tür hayvanların bir aradaki uyumu dikkat çekti. ...

Ünlü Kediler

27.04.2021

Uzaya gönderilen ilk ve tek kedi, Fransız Felicette’dir (Astro kedi) 1963 yılında ...

Evdeki Tehlike

26.04.2021

Birçok kedici, antifriz, zehirli bitkiler ve bazı yiyecekler gibi evcil dostlarımıza ...

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER