YENİLER >

Kediler Neden Bilgisayarın Üzerine Yatar?

Kediler Neden Bilgisayarın Üzerine Yatar?

Laptopunuzda bir şeyler izliyor, dinliyor veya bir sunum hazırlıyorsunuz bir de baktınız ki kediniz gelip tam klavyenin üzerine yattı. Kendi kendine basılan harfler biraz can sıkıcı olsa da onu rahatsız edip kaldırmaya kıyamadığınızı biliyoruz. Peki ama kediniz bu davranışı neden yapıyor?

Sizden ilgi bekledikleri için gelip klavyenin üzerine yatmaları gibi birçok düşünce var. Kediler ilgiyi, şefkati seven canlılardır. Onlar her an size ‘beni sev’ diyebilir. Buna hazırlıklı olmalısınız. Klavyenizin üzerine yattığında onunla ilgilenmelisiniz. Çünkü bunu istiyor olabilir. Sizin dikkatinizi çekip ilgiyi kendine yöneltmek istiyor.

Kediler ısı düşkünüdür. Kışın peteklerin üzerinden, önünden ayrılmazlar. Isınan bilgisayarların üzerinde yatmak onları rahat ettirdiği için bu davranışı sergiliyor olabilirler..

Bir diğer sebep ise, klavyenin üzerine sinen kokunuz. Siz bilgisayar başında olmasanız da eğer kediniz klavyenin üzerine yine de gidip yatıyorsa, sizin kokunuzda güvende hissettiği içindir.

Dr. Sands’a bu konu ile ilgili; "Siz koklamaya çalıştığınızda koku alamazsınız fakat kediniz klavyedeki kokunuzu alabilir. Kediler, kuyruğundan burun ucuna kadar koku makinesidir. Onların dünyası koku üzerine inşa edilmiştir. Üstün görme yetenekleri gece avlanmaları için gelişmiştir, koku alma duyuları da buna benzer şekilde gerçekten önemlidir."

Hiç bilmediğiniz bir sebebi daha var!

Kediniz sizi taklit ediyor olabilir! Geçmiş zamanda yapılan bir araştırmada kedilerin başını veya başka bir uzvunu kullanarak kutuya dokunmak gibi eylemleri taklit ettiği görülmüştü. Hatta patilerini kapı arasına sokup kapı açma işlerini de insanlardan görüp yaptıkları bilinmektedir. Bilgisayarda yazı yazma eylemi kediler tarafından taklit edilemeyecek yetenekte olduğu için onlar sizin yazı yazdığınız klavyenin üzerine oturarak, sizi taklit ettiğini belli ederler.

Keditörün Önerisi

Milli Gurur

03.08.2021

Zeki, çevik ve ahlaklı kadın sporcularımızla kızlarımızla gurur ...

Kediler Alemi

Kedilerin Ruh Halleri

19.09.2021

Kediler davranışlarıyla ruh hallerini belli ederler. Kediler, çok çeşitli temel duygulara ...

Rol Model Olarak Kediler

10.08.2021

Birçok kedi sadece kedilere özgü olan hareketlerine hayran kalır. Kediler, özellikle rahatlama ...

En Çalışkan 5 Hayvan

09.08.2021

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, ...

Baskınlık Problemleri

18.02.2021

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER