YENİLER >

İnanılmaz Buluş! Artık Kedimizle Konuşabileceğiz

İnanılmaz Buluş! Artık Kedimizle Konuşabileceğiz

Kedilerin anlaşılması zor canlılar olarak düşünülse de Kediciler evcil dostlarıyla iletişim kurabilir ve onların her hareketinin anlamını iyi bilir. Ancak yine de kedinizin ‘tam olarak’ ne söylediğini bilmek ister misiniz?

Catterbox adlı kedi tasması, kedi seslerini insan konuşmasına çevirmeyi ve kedilerin her miyavının bir anlamı olabileceğini iddia ediyor.

Temptations Lab adlı bir bilim ekibi tarafından yapılan tasmanın kedinizin sözlerini kaydettiği, onları insan sözlerine çevirdiği ve yüksek sesle söylediği belirtildi. Ayrıca akıllı telefon uygulaması aracılığıyla kediniz için bir insan sesi seçebilirsiniz.

Temptations Lab'den bilim insanları, kedi seslerini analiz etmek ve bunları insan seslerine dönüştürmek için dijital sensörleri kullandı. Farklı renklerdeki tasmalar 3 boyutlu baskı ile yapıldı.

Bir teknoloji araştırma ve tasarım firması olan Acne’den araştırmacılar, altı ay boyunca kedilerin farklı ruh hallerinde ses çıkardığını izlediler. Ardından sesleri farklı İngilizce cümlelere çevirmek için Siri tarzı ses tanıma yazılımı kullandılar ve donanımı şık görünümlü bir tasmaya sığdırmak için minyatürleştirdiler.

Firmanın Catterbox’ı ticari olarak piyasaya sürme düşüncesi vardı, ancak üzerinde çalışan yöneticiler, teknolojinin tam olarak hazır olmadığını söyledi.

Konuşan tasma, üç boyutlu yazıcıda yaklaşık 50 tane prototip olarak yapıldı ve Yeni Zelanda'da dağıtıldı.

Keditörün Önerisi

Kedim Neden Isırıyor?

06.07.2021

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...

Kediler Alemi

Rol Model Olarak Kediler

10.08.2021

Birçok kedi sadece kedilere özgü olan hareketlerine hayran kalır. Kediler, özellikle rahatlama ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER