YENİLER >

Her Hafta Bir Kedi ‘Norveç Orman Kedisi’

Her Hafta Bir Kedi ‘Norveç Orman Kedisi’

Norveç Orman Kedisi, gerek görünüşleri gerek özellikleriyle sıradışı canlılardır. Yabancılara soğuk davrandığı düşünülen Norveç Orman Kedisi, beraber yaşadıkları kedicilere karşı sıcak, nazik ve oldukça korumacıdır.

Norveç Orman Kedisi, Norveç'in resmi kedisidir. Norveç'e yüzlerce hatta belki de binlerce yıl önce gelmiştir. Norveç Orman Kedisi sıradışı görünümüyle gizemli bir havaya sahip bir ırk olarak bilinir. Norveç dilinde "skogkatt" olarak adlandırılan ve "orman kedisi" anlamına gelen bu cins, İskandinav mitolojisi ve masalları arasında popüler bir kedi türüdür. Geleneksel İskandinav mitolojisinde ve efsanelerinde oldukça fazla bahsedilen Norveç Orman Kedisi, inanılana göre Tanrıça Freya’nın arabasını çekebilen tek canlı. Tanrı Thor bile bunu yapma kabiliyetine sahip değildi.

Norveç Orman Kedisi ortalama 14-16 yıl aralığında yaşar. Yetişkin bir kedi 10 kilograma kadar kilo alabilir ve 5 yaşında kişisel gelişimini tamamlar.

Fiziksel Özellikleri

Norveç orman kedisi uzun, sık ve görkemli tüylere sahiptir. Uzun tüyleri sayesinde soğuğa dayanıklı yapıları vardır. Yaz aylarında ise uzun tüylerini döküp kısa tüyler çıkartırlar.

Kafa yapısı üçgen, gözleri badem olan Norveç Orman Kedisinin kulakları dik bir yapıya sahiptir. Tüyleri tüm renklerde olabilir. 10 kilograma kadar çıkabilen bu kedi ırkı güçlü fiziği ve kaslı gövdesiyle diğer kedilerden ayrılıyor. Ayrıca uzun bıyıklara sahiptirler.

Karakter Özellikleri


Norveç orman kedileri yabancılara karşı yaklaşımları soğuk, beraber yaşadıkları kedicilere karşı ise nazik ve korumacı bir türdür. Zor şartlara oldukça iyi uyum sağlayan bu kediler, avcılık konusunda oldukça başarılırlardır. Tırmanma onlar için vazgeçilmez bir zevk! En yükseklere kadar tırmanmak onların bu konuda ne kadar başarılı olduklarını gösteriyor. Genellikle sudan korkmazlar hatta nehirlerde balık avlamakta ustadırlar. Eğitime çok açıktırlar, öğrenmeyi bilen, zekasıyla hayran bırakan bir kedi cinsidir. Titiz ve mama konusunda seçicidirler. Sabırlı ve uyumlu canlılardır. Diğer evcil hayvanlarla da ilişki kurmaktan çekinmezler.

Bakımı

Norveç Orman Kedilerinin en belirgin özelliklerinden biri uzun ve sıkı tüylerinin olmasıdır. Tüy bakımının oldukça önemli olduğu bu tür, en az haftada 2 kere taranmalıdır. Tüyler sıklıkla taranmadığı takdirde yumaklar oluşmasına ve derisinin nefes almamasına sebep olur.

Özgürlükçü, tırmanmayı seven canlılar olduğu için devamlı evde kalmak istemezler. Bahçeniz varsa bahçenize yoksa bir tasma ile dışarı çıkarmanız gerekmektedir. Mama ve su kaplarının temizliği çok önemlidir. Unutmayın ki her kedi temizliğe önem verir.

Onlar sevilmeyi çok seven canlılardır. Siz onu sevdiğinizde aynı zamanda sevildiğinizi de hissedeceksiniz.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

Kedim Neden Isırıyor?

06.07.2021

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...

Kediler Ve Çizikler

24.06.2021

Davranış sorunu yaşayan kedi sahipleri kedilerin işaretleme yöntemlerini ve ne anlama ...

Geveze - Tuğba Sancak

08.04.2021

İlayda, babasının tayini çıktığı için başka bir okula gitmek zorunda kaldı. Eski ...

Nazar - Ferhan Yüksel

15.02.2021

Kedinizin genel beden tipini, potansiyel hastalıklarını ve ilerleme derecesini gözlerinden ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER