YENİLER >

Kediler Ve Akan Sular

Kediler Ve Akan Sular

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. Kedinizin, kabında su varken gidip musluktan su içtiğine tanık olmuşsunuzdur. Peki ama neden?

Kedinizin bir kaptaki taze suyu içerken bazı tuhaf davranışlarını gözlemlemiş olabilirsiniz. Mesela patisiyle suyu sıçratma veya döküp yerden içme gibi bize değişik gelen ancak onlar için sıradan bir davranış olan bu suyu sıçratma hareketlerini hiç merak ettiniz mi? Kediler bunu ne için yapar?

Minik dostlarımızın akan suyu sevmesi belki vahşi doğadan, belki yağmur damlalarını yakalamaya çalışmaktan gelmektedir. Musluktan su akarken bir anda kediniz gelebilir ve onu patisiyle içmeye çalışabilir. Ya da taze akan suyu diliyle yakalamaya çalışabilir. Bu onun için hem bir oyun, hem de su içmesi konusunda yarar sağlar. Kedimiz için su içmek sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Her zaman taze su içmek isterler. Yeni konulmamış bir su onlar için kirli bir sudur.

Yağmur suyu veya musluktan akan suyun soğuk olduğunu bilen kediler için akan sular daha cazip gelmektedir. Paket konserve gibi yaş mamalarda bulunan yüksek su oranı sayesinde, kaptan su içmeye çok fazla ihtiyaç hissetmezler. Evdeki minik dostlarımızı su içmeye teşvik etmek için minik bir su şelalesi alabilirsiniz.

Kediler sularını paylaşmak istemezler

Minik dostlarımız sularını paylaşmaktansa bazen çamurlu bir yağmur suyunu içmeyi tercih ederler. Sularını başka bir kedinin içmesini istemezler. Bu onlara özgü olmadığını ve o suyun pis olduğunu onlara hissettirir. Akan sular onlara temiz olduğuna dair güven verir. Her zaman onlar için taze, temiz ve sadece kendi içeceği su bulundurmalıyız.

Kediler durgun su sevmezler

Minik dostlarımız yabani ortamda buldukları akan sulardan içerler. Bu da onların sağlıklı kalmasını sağlar. İçgüdüsel olarak kediler durgun su sevmezler. Bu sebeple musluktan veya yağmur suyundan içmeyi benimser ve ona güvenirler.

Su içmesi için ipuçları,

Kedinizin plastik bir kabı varsa, metal, seramik ve hatta cam bir kap deneyin.
Mama kabının yanında bulunan su kabını uzaklaştırın. Mama kabıyla yan yana duran su kapları, kedilerin daha az su tüketmesine sebep olabilir.
Başta da önerdiğimiz gib su şelaleleri, evcil dostunuzun taze su ihtiyacını karşılamak ve su içmeye teşvik etmek için güzel bir yoldur.

Keditörün Önerisi

Ünlü Kediler

27.04.2021

Uzaya gönderilen ilk ve tek kedi, Fransız Felicette’dir (Astro kedi) 1963 yılında ...

Hayvan Partisi

29.01.2020

Bu partiye üye olmak için hayvanları sevmeniz şart değil Türkiye’nin ilk ve tek Hayvan ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Evden Kaçar?

23.07.2021

Kedilerin evden kaçması kediciler için kontrol altına alınması en zor korkuların başında ...

Meraklı Şimal - Nuray Erman

15.03.2021

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

Kitapçı Kedi

04.05.2020

İlk Okuma - KedilerUsborne Beginners – Cats – 2003Anna Milbourne / Çeviri: Alp ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER