YENİLER >

Kedilerin Uyku Pozisyonları: Bize Ne Anlatmak İstiyorlar?

Kedilerin Uyku Pozisyonları: Bize Ne Anlatmak İstiyorlar?

Bildiğiniz üzere kediler uykuya aşık canlılardır. Günün 18 saatine varan uyku düzenleri vardır. Kediler benimsedikleri alanlarda uyumayı severler. Bu bazen bir battaniye, bazen bir koltuk bazen kendine ait hissettiği bir yataktır. Peki, uyku pozisyonları bize ne anlatıyor?

Kıvrılıp Uyumak mı?

Kediler kıvrılarak uyuduğunda, uykuya dalmaya çalıştığını ancak çokta o durumdan memnun olmadıklarını bizlere anlatmaya çalışırlar. Rahat değilim ama rahatsız da değilim demenin bir başka yoludur onlar için. Karınlarını sakladıkları bu hareketle onlar iç organlarını saklamaya çalışırlar. Bazen salyangoz pozisyonuna kadar kıvrıldıklarında bu onların bir yerinin ağrıdığının da habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda kedimizi izlemeli onun bir hastalık belirtisi olup olmadığını kontrol etmeliyiz.

Sfenks pozisyonunda uyumak mı?

Kediler vücut ısılarını dengede tutmak için bu pozisyonda rahat oturarak uyurlar. Bu onlar için buradan çok memnunum anlamındadır.

Sırt üstü uyumak mı?

Göbeğini sere serpe açtığı bu pozisyon ‘evet ben uyuyorum’ anlamına gelir. Bu pozisyonda uyumasının sebebi her an çevresinde olup bitene tepki verme isteğidir.

Yan Yatarak Uyumak mı?

Bunun kediler için en mutlu pozisyon olduğu düşünülür. Bu pozisyon onlar için en rahat uykudur. Kediler güvensiz hissettiklerinde karınlarını korurlar. Bu pozisyonda güvende hisseder ve sere serpe yayılırlar.

Patisiyle Yüzünü Kapatıp Uyumak mı?

Dışardan bakıldığında patisiyle yüzünü kapatıp uyuyan bir kedinin tatlılığı tarifsizdir. Peki, bu pozisyon onlar için ne anlama gelmektedir? Bu pozisyonda uyuyan bir kedi beni biraz rahat bırakır mısın? demek istemektedir. Yalnız kalmak ve uyumak istiyordur. Bazen yoğun ışık koşullarından da etkilenip patisiyle gözünü örtmek istediği anlarda olmuyor değil. Onun yalnız kalmasına, iyi bir uyku çekmesine izin vermeliyiz.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Ne Kadar Kedicisiniz?

06.03.2021

Bir internet sayfasında kedilerle ilgili ilginç bilgilerle olan test görünce, doğru ...

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

06.01.2021

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok ...

Ankara Kedisi Yok Oluyor...

29.01.2020

Anadolu tarihler boyu çeşitli uygarlıklara misafirlik etmiştir. Bunlardan niceleri tarihin ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER