YENİLER >

Kedim Neden Mama İstiyor?

Kedim Neden Mama İstiyor?

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün içinde sık sık yemek yeme eğilimi gösteriyor ve hiç doymuyor mu?

Midesinde Parazit Olabilir

Kediniz fazla yeme eğilimi gösteriyor ve karnında yuvarlak bir şişlik varsa paraziti olabilir. Bunun için veteriner hekiminize dışkı örneği vermeli ve gerekli tahlilleri yaptırmalısınız.

Kedinizin Hipertiroidi veya Diyabeti Olabilir

Kediniz zayıf kalıyor ancak çok yiyorsa bu iki hastalıktan da şüphelenebilirsiniz. Bu çok yeme davranışının yanında bir de çok su içiyorsa veteriner hekiminize götürmek için geç kalmayın! Bu tür hastalıklarda kediniz çok fazla yemek yer ancak metabolizması fazla çalıştığı için kilo almaz, zayıf kalır.

Yalnız ve Sıkılmış Olabilir

Çeşitli sebeplerle gün içinde yalnız bırakılan kedilerimizin canı sıkılabilir. Bu sıkıntı onların fazla yemek yemelerine sebebiyet verir. Bu basit ama gerekçeli bir sebeptir. Onlara saklayacağınız mamaları bulma fırsatı yaratırsanız, bu onlar için hem eğlenceli, hem enerji harcayacakları hem de karınlarını doyuracakları iyi bir aktivite olur. Ayrıca sıkıntıdan fazla yemek yiyorlarsa onlara gün içinde saatli ayarlanabilecek mama kaplarından alabilirsiniz. Minik dostlarımızın evde yalnız kaldıklarında sıkıldığını unutmayalım.

Kediniz Depresyonda Olabilir

Agresif, depresif veya kederli davranışlar sergileyen kedilerimiz depresyonda olabilir. Kediler depresyonda olduklarında fazla yemek yeme eğilimi gösterebilirler. Onlara sevgimizi hissettireceğimiz davranışlarda bulunmalıyız. Minik dostumuza daha fazla vakit ayırmalı, onu eğlendirecek aktivitelerde bulunmalıyız.

 Mamasını Değiştirin


Fazla yeme eğilimi, bazen mamanın yeterli gelmemesinden kaynaklanmaktadır. Onlar için fastfood tadında olan kalitesiz mamaları değiştirmeyi denemelisiniz. Mama kalitesi kedimizin hem sağlığı hem gelişimi için oldukça önemlidir. Mama konusunda veteriner hekiminizden yardım isteyin.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Meraklı Şimal - Nuray Erman

15.03.2021

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER