YENİLER >

Kedilerde Mama Kabı Nasıl Olmalı?

Kedilerde Mama Kabı Nasıl Olmalı?

Kedilerimiz için mama kabı seçerken ilk dikkat etmemiz gereken nokta kapların boyutudur. Küçük olması mamalarını yerken kabın dışına dökmelerine yol açabilir. Büyük ve derin olmaları ise kedimizin mamaya ulaşmasını zorlaştırabilir.

Mama kabı seçiminde sağlık açısından en önemli faktör ise malzemedir. Plastik kaplar kesinlikle önerilmezken plastiğin bir başka versiyonu olan melamin kaplar da aynı kategoride değerlendirilebilir. Bu kapların bazı kedilerde iç parazitlere yol açtığı ve hatta çene iltihabına bile yol açtıkları görülmüştür. Bu yüzden seramik, cam veya metal kaplar tercih edilmelidir.

Tıpkı insanlarda ki gibi evcil dostlarımız da temiz bir kaptan yemek isterler. Yemek artığı kalmış bir kaptan hangi insan yemek yemeyi ister ki? Kediler de bir o kadar hassas ve temizliğiyle bilinen canlılardır. Evcil dostlarımızın mama ve su kapları her zaman temiz ve hijyenik olmalıdır.

Mama Kabı Nasıl Temizlenir?

Mama kabı temizlemede deterjan kullanılabilir ama ağır kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Bu konuda en önemli faktör kabın yıkandıktan sonra bol suyla çok iyi durulanmasıdır. En ufak bir deterjan kalıntısını kediniz anlayabilir, suyu ya da mama yemeyi reddedebilir. Evcil dostunuzun sağlığını tehlikeye atmak istemiyorsanız, doğal içerikli temizleyiciler kullanabilirsiniz.

Özellikle sıcak havalarda mama kabı temizliğine çok daha fazla özen gösterilmeli, bakteri oluşumunun önüne geçmeliyiz.

Keditörün Önerisi

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

06.01.2021

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Masaj Yapar?

04.07.2021

Şunu söylemeliyiz ki kediniz size masaj yapıyorsa çok şanslısınız. Çünkü kediler ...

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER