YENİLER >

Kediler Ve Çizikler

Kediler Ve Çizikler

Davranış sorunu yaşayan kedi sahipleri kedilerin işaretleme yöntemlerini ve ne anlama geldikleri ile ilgili birçok bilgi bulabilirler. Buna karşılık “çizerek işaretleme” konusundaki kaynaklar çok sınırlıdır.

Mobilya ve duvar kâğıdı üzerindeki çizikler rahatsız edici olsa da derin tırnak kesimleri çözüm değildir, onları mutlu etmez. Kedi araştırmasının eski ustası Paul Leyhausen, görsel yönü vurguladı ve çizik işaretlemeyi "görsel işaretleme" başlığı altında sınıflandırdı.

Çiziklerle başa çıkabilmek için birkaç ipucu

Tırmalama direkleri ve tahtaları genellikle kedi sahipleri tarafından ihmal edilir. Bilgi eksikliği nedeniyle, özellikle çizikler için uygun yerlerin seçimi ile bağlantılı olarak, böyle bir seçenek oluşturmanız gerektiği unutmayın.

Kedinizi tırmalarken yakalarsanız cezalandırmayın. Bağırmak, koşmak ve alkışlamak gibi olumsuz davranışlar sergilemeyin. Aranızdaki güven ilişkisini tehlikeye atmak istemiyorsanız su sıçratmak ya da vurmak gibi cezaları da asla vermeyin.

Bunun yerine, muhtemelen odayı tek kelime etmeden terk ederek, hatta zor olsa bile, miyavlayan kedinizi bir süre görmezden gelin.

Ortadan kaldıramadığınız nesneleri alüminyum folyo ile kaplayarak çizilmeye fırsat vermelerini sağlayın. Zor durumlarda çift taraflı bant kullanmak işe yarar.

Ona uygun alternatifler sunun. Tırmalaması için ona alan yaratın ve oraya yönlendirin. Seçtiğiniz tırmalama yüzeyinin ya da direğinin sağlamlığından, kolayca sarsılıp, devrilmediğinden ve uygun materyalde olduğundan emin olun. Ödül maması ve olumlu pekiştirmelerle destekleyin.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

İkiz Kediler Var mı?

20.07.2021

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Kediler Neden Mırlar?

27.06.2021

Kedisiz bir dünya düşünemeyenler... Yalnız değilsiniz. İlla bir kez olsun alıp beslemenize ...

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER