YENİLER >

Kediler Ve Çizikler

Kediler Ve Çizikler

Davranış sorunu yaşayan kedi sahipleri kedilerin işaretleme yöntemlerini ve ne anlama geldikleri ile ilgili birçok bilgi bulabilirler. Buna karşılık “çizerek işaretleme” konusundaki kaynaklar çok sınırlıdır.

Mobilya ve duvar kâğıdı üzerindeki çizikler rahatsız edici olsa da derin tırnak kesimleri çözüm değildir, onları mutlu etmez. Kedi araştırmasının eski ustası Paul Leyhausen, görsel yönü vurguladı ve çizik işaretlemeyi "görsel işaretleme" başlığı altında sınıflandırdı.

Çiziklerle başa çıkabilmek için birkaç ipucu

Tırmalama direkleri ve tahtaları genellikle kedi sahipleri tarafından ihmal edilir. Bilgi eksikliği nedeniyle, özellikle çizikler için uygun yerlerin seçimi ile bağlantılı olarak, böyle bir seçenek oluşturmanız gerektiği unutmayın.

Kedinizi tırmalarken yakalarsanız cezalandırmayın. Bağırmak, koşmak ve alkışlamak gibi olumsuz davranışlar sergilemeyin. Aranızdaki güven ilişkisini tehlikeye atmak istemiyorsanız su sıçratmak ya da vurmak gibi cezaları da asla vermeyin.

Bunun yerine, muhtemelen odayı tek kelime etmeden terk ederek, hatta zor olsa bile, miyavlayan kedinizi bir süre görmezden gelin.

Ortadan kaldıramadığınız nesneleri alüminyum folyo ile kaplayarak çizilmeye fırsat vermelerini sağlayın. Zor durumlarda çift taraflı bant kullanmak işe yarar.

Ona uygun alternatifler sunun. Tırmalaması için ona alan yaratın ve oraya yönlendirin. Seçtiğiniz tırmalama yüzeyinin ya da direğinin sağlamlığından, kolayca sarsılıp, devrilmediğinden ve uygun materyalde olduğundan emin olun. Ödül maması ve olumlu pekiştirmelerle destekleyin.

Keditörün Önerisi

Rengarenk Akvaryum

12.08.2021

Akvaryumlar rengarenk oluşuyla, bulundukları yere muhteşemlik katan, içerisinde birbirinden ...

Kedilerin Vücut Kokusu

20.07.2021

Tüm kediciler biliyor ki; kediler temiz canlılar! Kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple ...

Kedi Masajı

09.06.2021

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük ...

Kediler Alemi

Kedimi Yıkamalı Mıyım?

06.07.2021

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Jyotish - Ferhan Yüksel

09.05.2020

Bizler, madde ve bilinç boyutlarında yani III. ve IV. Boyutlarda varlığımızı ...

Hayvan Partisi

29.01.2020

Bu partiye üye olmak için hayvanları sevmeniz şart değil Türkiye’nin ilk ve tek Hayvan ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER