YENİLER >

Kediler Sahiplerine Benzer Mi?

Kediler Sahiplerine Benzer Mi?

Evcil hayvanların zamanla sahiplerine benzediğini hepimiz duyuyoruz, fakat bunun bilimselliğe dayandığından pek bahsedilmemiştir.  Benzemelerinin bir nedeni psikolojik etki iken diğer nedeni hayvanların sahiplerini taklit etme yetenekleridir.

Bir psikolog; farklı türden evcil hayvanların belirli kişilikteki insanlarla ilişki kurduğunu ifade etmiştir. Yani balık sahipleri çok mutlu iken, köpek sahipleri çok eğlenceli, kedi sahipleri duygusaldır.

Evli çiftlerin, bir süre sonra birbirlerine benzemeleri tesadüf müdür? Hayır, birbirlerinin hareketlerini taklit ederek veya psikolojik etki ile bir süre sonra birbirlerine benzemeye başlamaktadırlar. Hayvanlar için de aynı bu durum geçerlidir. Beraber uzun yıllar vakit geçirirken birde bakmışsınız aynısınız.

Kendimize benzeyen kedileri evlat edindiğimizi biliyor muydunuz?

Hem dış görünümümüz, hem karakterimiz evcil dostlarımızın bir süre sonra bize ayna tutmasını sağlar. Evlat edinirken de, kendi özelliklerimize benzeyen hayvanları evlat ediniriz. Örneğin, kilolu bir insan, kilolu bir kediyi evlat edinir. Bir süre sonra minik dostlarımızın karakterinin de bize ne kadar benzediğini fark ederiz. Aslında minik dostumuz sizi taklit ederek büyüyordur. Çok konuşan bir insanın kedisinin suskun olma ihtimali neredeyse yoktur. Gergin ve sinirli bir bireyin minik dostu da sinirli olur. Şiddet eğilimi içeren bir evcil hayvanın, sahibinin de şiddet içeren bir birey olduğu düşünülmektedir.

Bu konuda köpekler üzerinde bir araştırma yapılmıştır. 2019 yılında Michigan Üniversitesi’nden iki akademisyen 50 farklı ırka mensup 1.600 köpek sahibiyle görüşmeler gerçekleştirdi. Araştırma kapsamında köpekler cinsiyetlerine ve yaş gruplarına göre ayrıldı. Araştırmada, köpek sahiplerine kendilerini ve köpeklerinin geçmişteki ve bugünkü kişilik özellikleriyle ilgili sorular soruldu. Araştırmanın sonucunda, köpeklerin karakterlerinin yıllar içinde değiştiği saptandı. Yani 10 yıl önce sahiplendiğiniz bir köpek, 10 yıl sonra aynı özellikleri göstermiyor ve zaman içinde sahiplerinin yaşam tarzından ve deneyimlerinden etkilenerek karakteristik özellikler geliştiriyor.


Minik dostunuza mutlu bir hayat sunabilmek için kendi karakter ve davranışlarınızın bilincine varmalısınız. Onların bizi taklit ederek büyürken kötü davranışlardan uzak kalmaları bizlerin elindedir.

Fotoğraf: Gerrard Gethings

Keditörün Önerisi

Kedilerin Bir Günü

21.09.2021

Kedilerle günlerimiz dolu dolu geçiyor. Onların sevgisi, tatlılığı, komikliği bize mutluluk ...

Kediler Alemi

Onlar Eşya Değil, CAN!

27.03.2021

Hayvan sahiplenmek söz konusu olduğu zaman, onların eşya değil bir 'can' olduklarını asla ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER