YENİLER >

Kedi Dili Hakkında Her Şey

Kedi Dili Hakkında Her Şey

Kedilerin dili hakkında birçok şey biliyor ve okuyoruz. Ancak minik kedimizin dilinden bahsedecekken o çıkan miyav sesinden bahsetmemek olmazdı. Evcil minik dostlarımız için kelimeler yoktur ancak mimikleri ve hareketlerini takip edersek onların ne kadar anlam ifade ettiklerini ve kendilerini ne kadar iyi anlattıklarını anlarız. Aşklarını sürtünmeyle, iyi modunu kuyruğuyla, hoşlandıklarını mırlayarak anlatan minik dostlarımızın dil yapısı için tam bir papilla yuvası diyebiliriz.

Kedilerin dilinin üzerinde papilla adı verilen kıvrık, sert ve minik dikensi yapılar bulunur. Bu dikenlerin yapısında keratin vardır. Kedilerin dilinde bulunmaları bir tesadüf değildir ve esas işlevleri kedilerin kendilerini temizlemesi ve avcı bir canlı olan kedilerin avlarının kemiklerinin üzerindeki etleri sıyırabilmesini sağlamaktır. Kediler stresli oldukları zamanlarda dilleriyle kendilerine zarar verebilirler. Stresli oldukları anlarda aşırı yalanma tüy dökümüne hatta yaralanmalarına sebebiyet verebilir.

Kediler dilleri sayesinde doğada hayatta kalır. Nasıl mı?


Evcil dostlarımız da doğadaki akrabaları gibi avcı olarak yaratılmıştır. Ancak avlandıktan sonra üzerinde kalan kanları temizlemesi için dilindeki papillalara ihtiyacı vardır. Avcılıktan sonra üzerinde kalan kan kokusu onu av olmaya mecbur bırakabilir, ancak dillerindeki papillalar sayesinde kendisini temizler ve üzerinde kan kokusu kalmaz. Böylelikle avlandıktan sonra av olmaktan kurtulur. Yani minik dostlarımız dilleri sayesinde doğada hayatta kalırlar.

Kediler Sahiplerini Neden Yalar?


Bütün kediciler bilir ki, kedimiz bir anda elimizi, parmağımızı, burnumuzu sebepsizce yalanmaya başlarlar. Bıraktığı pütür pütür his hem hoşumuza gider hem de ilginç gelir ve tertemiz yaptığı elimize hayretle bakarız. Bu kedilerin kendilerini ifade etme yoludur;

Sosyalleşme yöntemi

Kediniz sizi yalıyorsa bu sizin kirli olduğunuz anlamına gelmez. Bu bazen bir sosyalleşme yöntemidir. Kokularınızı değiş tokuş yaptırıyordur.

Sevgisini ifade ediyordur

Kediler annelerinden öğrendiği bu davranışı size uyguluyorsa sizi sevdiğini göstermeye çalışıyordur. Rahat ve mutlu olduğunun bir işaretidir bu.

Kedinin Sahiplerinin Yalaması Endişe Azaltır

Kediler dürtüsel olarak kendilerini yalayarak temizlerler. Kimi zaman bu yalama öylesine güçlüdür ki kendilerini bile acıtabilir. Eğer sizin elinizi veya başka bir yerinizi normalden daha fazla ısırıyorsa endişeli ya da stresli olabilir. Böyle durumlarda da endişeyi ve stresi azaltmak üzere kendileri ya da sizi yalarlar.

Kedilerin Sahiplerini Oyun Olarak Yalaması

Minik dostlarımızla oyun oynamak hem çok keyifli hem de onların mutlu vakit geçirmesini sağlayacak bir eylemdir. Oyun oynarken ansızın sizi yalıyorsa ona izin verin bu onu oyunun bir parçası olarak görüyor.

Kedinin Sınırlarını Belirlemesi

Kediler bölgeleri konusunda çok hassastır. Oldukları yerlere kokularını bırakmak isterler. Eğer kediniz sizi yalıyorsa siz de işaretlenmişsinizdir.

Minik dostlarımızın kendilerini ve sahiplerini yalamaları her zaman temizlik amaçlı değildir. Onların dilleri birçok işleve, eyleme ve kendini ifade etmelerine yarıyor. Yaşamaları için en önemli organları haline geliyor.

Keditörün Önerisi

Kedili Seyahat

13.08.2021

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği ...

Bizler Büyük Kedileriz

05.07.2021

İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmada, kedilerin insanları kendilerinden büyük bir ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

Kediler Alemi

Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

17.09.2021

Kedi görünce çığlık atma hatta masaların üzerine çıkmaya kadar varan abartı davranış ...

Kediler Neden Çok Uyur?

10.09.2021


Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

Kedileri En Çok Ne Üzer?

17.08.2021

Kediler hassas duygulara sahip canlılardır. Onların da üzüldükleri olaylar gerçekleşebilir. ...

İkiz Kediler Var mı?

20.07.2021

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Nazar - Ferhan Yüksel

15.02.2021

Kedinizin genel beden tipini, potansiyel hastalıklarını ve ilerleme derecesini gözlerinden ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER