YENİLER >

Kedi Dili Hakkında Her Şey

Kedi Dili Hakkında Her Şey

Kedilerin dili hakkında birçok şey biliyor ve okuyoruz. Ancak minik kedimizin dilinden bahsedecekken o çıkan miyav sesinden bahsetmemek olmazdı. Evcil minik dostlarımız için kelimeler yoktur ancak mimikleri ve hareketlerini takip edersek onların ne kadar anlam ifade ettiklerini ve kendilerini ne kadar iyi anlattıklarını anlarız. Aşklarını sürtünmeyle, iyi modunu kuyruğuyla, hoşlandıklarını mırlayarak anlatan minik dostlarımızın dil yapısı için tam bir papilla yuvası diyebiliriz.

Kedilerin dilinin üzerinde papilla adı verilen kıvrık, sert ve minik dikensi yapılar bulunur. Bu dikenlerin yapısında keratin vardır. Kedilerin dilinde bulunmaları bir tesadüf değildir ve esas işlevleri kedilerin kendilerini temizlemesi ve avcı bir canlı olan kedilerin avlarının kemiklerinin üzerindeki etleri sıyırabilmesini sağlamaktır. Kediler stresli oldukları zamanlarda dilleriyle kendilerine zarar verebilirler. Stresli oldukları anlarda aşırı yalanma tüy dökümüne hatta yaralanmalarına sebebiyet verebilir.

Kediler dilleri sayesinde doğada hayatta kalır. Nasıl mı?


Evcil dostlarımız da doğadaki akrabaları gibi avcı olarak yaratılmıştır. Ancak avlandıktan sonra üzerinde kalan kanları temizlemesi için dilindeki papillalara ihtiyacı vardır. Avcılıktan sonra üzerinde kalan kan kokusu onu av olmaya mecbur bırakabilir, ancak dillerindeki papillalar sayesinde kendisini temizler ve üzerinde kan kokusu kalmaz. Böylelikle avlandıktan sonra av olmaktan kurtulur. Yani minik dostlarımız dilleri sayesinde doğada hayatta kalırlar.

Kediler Sahiplerini Neden Yalar?


Bütün kediciler bilir ki, kedimiz bir anda elimizi, parmağımızı, burnumuzu sebepsizce yalanmaya başlarlar. Bıraktığı pütür pütür his hem hoşumuza gider hem de ilginç gelir ve tertemiz yaptığı elimize hayretle bakarız. Bu kedilerin kendilerini ifade etme yoludur;

Sosyalleşme yöntemi

Kediniz sizi yalıyorsa bu sizin kirli olduğunuz anlamına gelmez. Bu bazen bir sosyalleşme yöntemidir. Kokularınızı değiş tokuş yaptırıyordur.

Sevgisini ifade ediyordur

Kediler annelerinden öğrendiği bu davranışı size uyguluyorsa sizi sevdiğini göstermeye çalışıyordur. Rahat ve mutlu olduğunun bir işaretidir bu.

Kedinin Sahiplerinin Yalaması Endişe Azaltır

Kediler dürtüsel olarak kendilerini yalayarak temizlerler. Kimi zaman bu yalama öylesine güçlüdür ki kendilerini bile acıtabilir. Eğer sizin elinizi veya başka bir yerinizi normalden daha fazla ısırıyorsa endişeli ya da stresli olabilir. Böyle durumlarda da endişeyi ve stresi azaltmak üzere kendileri ya da sizi yalarlar.

Kedilerin Sahiplerini Oyun Olarak Yalaması

Minik dostlarımızla oyun oynamak hem çok keyifli hem de onların mutlu vakit geçirmesini sağlayacak bir eylemdir. Oyun oynarken ansızın sizi yalıyorsa ona izin verin bu onu oyunun bir parçası olarak görüyor.

Kedinin Sınırlarını Belirlemesi

Kediler bölgeleri konusunda çok hassastır. Oldukları yerlere kokularını bırakmak isterler. Eğer kediniz sizi yalıyorsa siz de işaretlenmişsinizdir.

Minik dostlarımızın kendilerini ve sahiplerini yalamaları her zaman temizlik amaçlı değildir. Onların dilleri birçok işleve, eyleme ve kendini ifade etmelerine yarıyor. Yaşamaları için en önemli organları haline geliyor.

Keditörün Önerisi

Hamsterlar

03.08.2021

İnsanlar tarafından fareye benzetilen aslında farklı bir tür olan Hamsterlar, büyük ...

Kedi Öpücüğü Nedir?

23.06.2021

Deneysel Çalışmalar, Kedilerin Sevgi Dolu ve Yavaş Göz Kırpmalarının Gerçekten de İnsan ...

Kediler Alemi

Kedilerde Duyu

01.08.2021

Kedilerin insanlara göre duyuları daha keskindir. Onlar avcılık yeteneklerini de bu duyu ...

İyi Cüceler Cafe

03.07.2020

Kitaplar, oyunlar, oyuncaklar çocukların olduğu kadar bizim de birer parçamız... Bu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER