YENİLER >

Kedimin Neden Tüyü Dökülüyor?

Kedimin Neden Tüyü Dökülüyor?

Kediler hakkında en çok merak edilen sorulardan biri, dönemsel olarak döktükleri tüylerdir. Kedinizin cinsi, yaşı, ağırlığı, yaşadığı ortam koşulları, psikolojisi ve mevsim şartları gibi birçok nedenden ötürü kediler tüy dökümü yaşayabilirler. Bir miktar tüy dökme tamamen doğal olsa da, çok fazla tüy dökme, kedinizde daha ciddi bir sorun olduğunun işareti olabilir.

Dönem dönem olan ani tüy dökümü artışlarının sebebi beslenme düzensizliği, yediği mamanın kalitesi, mevsim değişimi olabilir. Ayrıca kedilerin beslenmesinde aşırı proteinli gıdalar, vitamin ve mineral eksikliği içeren kedi mamaları ile beslenmeleri ya da dengesiz yağ asitleri de kedilerde tüy dökümüne yol açabilir. Ancak her kedi cinsine göre bu durum farklılık göstermektedir. Uzun tüylü olan bir cins daha fazla tüy bırakırken, kısa tüylü olan bir cins kedi daha az tüy dökme sorunu yaşar.

Bazen tüy dökülmesi sorunu tehlikeli boyutlarda olabilir. Özellikle karın ve bacak bölgesinde olan tüy dökülmeleri, mantar hastalığının veya diğer deri hastalıklarının habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda geciktirmeden veteriner hekime danışılmalı ve sorun hekim tarafından tedavi edilmelidir.

Minik patilerimizin, özellikle uzun tüylü cinslerde sık olmak üzere taranma düzeni de oldukça önemlidir. Kedinizi taramak hem rahatsız edici düğümleri önleyecek hem de ölü tüylerin uzaklaştırılmasını sağlayacaktır. Bu işlemi düzenli olarak yaparsanız, yalnızca kedinizin tüylerini sağlıklı ve temiz tutmakla kalmayacak, tüy yumaklarının oluşmasını önlemeye de yardımcı olacaksınız.

Evcil dostlarımız sağlık sorunları ve mevsim değişikliklerinin yanı sıra strese maruz kaldıklarında da tüy dökebilirler. Kediler çok hassas varlıklardır. Stres anında dökecekleri tüyler psikolojik olarak ne kadar etkilendiklerinin de habercisidir.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kahin Kedi Achilles

12.06.2021

St Petersburg kentindeki ünlü Hermitage Müzesi'nin bahçesinde yaşayan kahin kedi Achilles, A ...

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...

Ne Kadar Kedicisiniz?

06.03.2021

Bir internet sayfasında kedilerle ilgili ilginç bilgilerle olan test görünce, doğru ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER