YENİLER >

Kedim Sıkılıyor Mu? - Işın Selin

Kedim Sıkılıyor Mu? - Işın Selin

İş hayatı, sosyal hayat derken minik patilerimizi yanımızda her yere götüremeyebiliriz. Ancak aklımız hep evde kalır. Canı sıkılıyor mu diye bütün kedicilerin düşündüğüne eminim..

Genel olarak, yetişkin hayvanlar 8-12 saat boyunca evde yalnız kalmak konusunda problem yaşamıyor. Ancak bu süre içinde tek başlarına kısa sürede sıkılabilir, kafasını dağıtıp meşgul olabileceği bir şey bulamazlarsa yalnız hissedebilirler..

Evcil Dostumun Sıkıldığını Nasıl Anlarım?

12 saati aşkın bir süreyi onsuz geçirip eve geldiğinizde, kapıyı açınca size bir karşılama töreni düzenliyor, gerilip uykudan şişmiş gözlerle size bakıyorsa evet kediniz biraz sıkılmış yokluğunuzda.. Kediler sıkıldıklarında çok fazla uyku veya fazla yemek yeme eğilimi gösterebilirler. Kedilerin cinsine göre özellikleri farklılık gösterse de kediniz sıkılabilir ve bunu bir şekilde size mutlaka belli eder. Sadece yokluğunuzla değil siz evdeyken de ilgisiz kaldığında sıkıldığını belli edebilir. Bu sıkıntısını beraber oyun oynayarak, vakit geçirerek telafi edebilir onları mutlu etmenin tarifsiz keyfine sizde varabilirsiniz.

Peki Ne Yapmalı?

Dışarıda işleriniz var ve kediniz uzunca bir süre yalnız kalmak zorunda bütün Kediciler bilir ki aklımız hep evde kalır. Yemek yedi mi? Uyudu mu? Ve hepimizin aklından geçen o soru ’Canı sıkılıyor mu?’

Patimizin tek başına oynayabileceği eşyaları, oyuncakları ulaşabileceği yerlere bırakmak, televizyonu kısık sesle açık bırakmak, onun avcılık oyunlarını rahatça oynayabileceği tünelini, avlayabileceği faresini, keyifli ve eğlenceli vakit geçirebileceği sevdiği oyuncaklarını ortada bırakmak onun siz yokken vakit geçirmesine ve sıkılmamasını sağlayacaktır.

Uzunca süre yalnız kalmak evcil dostlarımızın ruh halini olumsuz etkileyebilir, sağlığını tehdit edecek birçok soruna yol açabilir.. Çünkü kirlenmiş bir mama kabı, beklediği için bayatlamış mamalar, tozlanmış suyu birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Minik patilerimizin ruh ve beden sağlığı için her fırsatta onlarla ilgilenmeli olabildiğince vakit ayırmalıyız.

Keditörün Önerisi

Kedili Seyahat

13.08.2021

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği ...

Beyaz Saray'a Kedi Geliyor

28.11.2020

ABD’de 3 Kasım tarihindeki başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyen Demokrat aday Joe Biden ...

Hayvan Polisi Geliyor!

03.07.2020

“Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü”nün kurulması İçişleri Bakanı ...

Kediler Alemi

Kedilerde Kulak Bakımı

08.10.2021

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

Kelebekler

29.09.2021

Kelebekler; narin, sevimli ve rengarenk halleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan o güzel ...

Hamsterlar

03.08.2021

İnsanlar tarafından fareye benzetilen aslında farklı bir tür olan Hamsterlar, büyük ...

Kediler Neden Evden Kaçar?

23.07.2021

Kedilerin evden kaçması kediciler için kontrol altına alınması en zor korkuların başında ...

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

10.04.2021

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER