YENİLER >

Kedim Sıkılıyor Mu? - Işın Selin

Kedim Sıkılıyor Mu? - Işın Selin

İş hayatı, sosyal hayat derken minik patilerimizi yanımızda her yere götüremeyebiliriz. Ancak aklımız hep evde kalır. Canı sıkılıyor mu diye bütün kedicilerin düşündüğüne eminim..

Genel olarak, yetişkin hayvanlar 8-12 saat boyunca evde yalnız kalmak konusunda problem yaşamıyor. Ancak bu süre içinde tek başlarına kısa sürede sıkılabilir, kafasını dağıtıp meşgul olabileceği bir şey bulamazlarsa yalnız hissedebilirler..

Evcil Dostumun Sıkıldığını Nasıl Anlarım?

12 saati aşkın bir süreyi onsuz geçirip eve geldiğinizde, kapıyı açınca size bir karşılama töreni düzenliyor, gerilip uykudan şişmiş gözlerle size bakıyorsa evet kediniz biraz sıkılmış yokluğunuzda.. Kediler sıkıldıklarında çok fazla uyku veya fazla yemek yeme eğilimi gösterebilirler. Kedilerin cinsine göre özellikleri farklılık gösterse de kediniz sıkılabilir ve bunu bir şekilde size mutlaka belli eder. Sadece yokluğunuzla değil siz evdeyken de ilgisiz kaldığında sıkıldığını belli edebilir. Bu sıkıntısını beraber oyun oynayarak, vakit geçirerek telafi edebilir onları mutlu etmenin tarifsiz keyfine sizde varabilirsiniz.

Peki Ne Yapmalı?

Dışarıda işleriniz var ve kediniz uzunca bir süre yalnız kalmak zorunda bütün Kediciler bilir ki aklımız hep evde kalır. Yemek yedi mi? Uyudu mu? Ve hepimizin aklından geçen o soru ’Canı sıkılıyor mu?’

Patimizin tek başına oynayabileceği eşyaları, oyuncakları ulaşabileceği yerlere bırakmak, televizyonu kısık sesle açık bırakmak, onun avcılık oyunlarını rahatça oynayabileceği tünelini, avlayabileceği faresini, keyifli ve eğlenceli vakit geçirebileceği sevdiği oyuncaklarını ortada bırakmak onun siz yokken vakit geçirmesine ve sıkılmamasını sağlayacaktır.

Uzunca süre yalnız kalmak evcil dostlarımızın ruh halini olumsuz etkileyebilir, sağlığını tehdit edecek birçok soruna yol açabilir.. Çünkü kirlenmiş bir mama kabı, beklediği için bayatlamış mamalar, tozlanmış suyu birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Minik patilerimizin ruh ve beden sağlığı için her fırsatta onlarla ilgilenmeli olabildiğince vakit ayırmalıyız.

Keditörün Önerisi

Kediler Ve Çizikler

24.06.2021

Davranış sorunu yaşayan kedi sahipleri kedilerin işaretleme yöntemlerini ve ne anlama ...

Kediler Alemi

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER