YENİLER >

Kedilere Kişilik Testi

Kedilere Kişilik Testi

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin kişilik özellikleri analiz edilerek onları evlat edinmek isteyen insanların beklentilerine ya da yaşam şartlarına uygun olup olmadıkları anlaşılmaya çalışılıyor.

Hayvanlara Kötü Davranışı Önleme Derneği’nden davranış bilimci Dr. Emily Weiss tarafından gerçekleştirilen çalışmada güven, insanlara yakınlık gibi konularda kedilerin tanınabilmesi amaçlanıyor.

Kedileri dokuz kategoriye ayırarak sınıflandırabilen bu çalışma sayesinde evlat edinmek istediğiniz kedinin sizin beklentinize uyup uymayacağını anlayabiliyorsunuz. Kediler için kişilik testi şu şekilde gerçekleştiriliyor: Kedi öncelikle bilmediği bir odaya konuluyor ve davranışları gözlemleniyor. Yeni ortamı tanımak için ne kadar zaman harcadığı, getiren şahsa tekrar geri dönüp dönmediği, odaya giren yeni bir insana nasıl tepki verdiği gibi noktalar dikkatle inceleniyor. Hatta bu süreçte kedinin göz kırpma sayısı ve çıkardığı sesler de araştırmanın maddelerinden birini oluşturuyor. Bu araştırma sayesinde kedinin ne kadar sosyal ve güvenilir olduğuna dair bir skala oluşturuluyor.

“Feline-ality” adı verilen programın asıl amacı, evlat edinilen hayvanların birkaç gün sonra terkedilmemesini sağlamak.. Dr. Weiss’ın sözlerine göre, insanlar bu süreci eğlenceli bulduklarından olacak ki, hayvan barınaklarından sahiplenilen kedilerin sayısında ufak da olsa bir artış yaşanıyor.

Keditörün Önerisi

5 Nisan Avukatlar Günü

05.04.2021

Hukukun üstünlüğünü sadece insanlar için değil çevre ve tüm canlar için savunan doğa ...

Kediler Alemi

Kediyle Tilkinin Dostluğu

10.07.2021

Suriye’deki Ernesto Barınağı’nda farklı tür hayvanların bir aradaki uyumu dikkat çekti. ...

Lokum Kız - Banu Kalkandelen

09.04.2021

Yataktan uyuyamadığım için mi kalktım yoksa mutfakta beni bekleyen ay çöreğini yemek için ...

Kedi Hafızası

26.03.2021

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER