YENİLER >

Kediler Neden Eşyaları Tırmalar? - Yasemin Ozan Ertuğrul

Kediler Neden Eşyaları Tırmalar? - Yasemin Ozan Ertuğrul

Tırmalama, birçok kedi sahibinin zaman zaman karşılaştığı bir sorundur. Kediniz bir şey hakkında çok heyecanlanır ve aniden halıyı tırmalar, her şeyi tırmalar ve potansiyel olarak ona zarar verir. Ne yapabilirsiniz? Kedinizin eşyaları tırmalamasını nasıl engelleyebilirsiniz? Cevap, kedinizin tırmalaması için güvenli alternatifler sunarak başlar. Kedinizin zihinsel ve fiziksel sağlığı için her zaman bir şeyler tırmalaması gerekecek.

Tırmalama Kedinin Sağlığı İçin İyidir


Tırmalama tamamen doğaldır ve aslında kedinizin sağlığı için iyidir. Tırmalama, kedinizin vücudunu tamamen germesine ve sırt kaslarındaki gerginliği gidermesine yardımcı olur.

Tırmalama aynı zamanda kedilerin pençelerinin dış katmanlarını atmasına ve altındaki daha keskin katmanları ortaya çıkarmasına izin verir. Bu yüzden bazen evin etrafında pençe parçaları bulabilirsiniz.

Kediler Mutluluk veya Stres İçin Tırmalayabilirler

Bazen kediler sadece fiziksel nedenlerle değil, duygusal nedenlerle de yanlış yerleri tırmalayabilir. Eve geldiğinizde sizi görmekten heyecanlanarak mutlu bir şekilde tırmalayabilirler. Veya oynarken kazara tırmalayabilirler.

Bazı kediler, idrar yapmayla birlikte bölgelerini işaretlemenin bir yolu olarak da tırmalayabilirler. Diğer zamanlarda, tırmalama, özellikle tırmalaması zarar vericiyse, evcil hayvanınızın stresli hissettiğini gösteren bir eylem olabilir.

Feliway Classic Spreyi, kedinizin tırmalamayı sevdiği kısımlarda kullanmayı deneyin. Bu ilaçsız, kokusuz çözüm, kedinizin duygusal sağlığını desteklemek için doğal sakinleştirici feromonların doğala özdeş halidir. Sprey, kedinizin dilinde her şeyin yolunda olduğunu ve rahatlayabileceğine dair sinyaller gönderir. Gün boyunca daha sakin ve mutlu hissetmesine yardımcı olmak için odalara da Feliway Classic Difüzörleri de takabilirsiniz.

Tırmalama Alternatifleri Sağlayın

Tırmalamak, kedinizin zihinsel ve fiziksel sağlığı için çok önemli olduğundan, kedinizin tırmalamasını tamamen durduramazsınız. Uygun bir alternatif sunmazsanız, kediniz tırmalayacak şeyler bulmaya devam edecektir - ister halı, ister mobilyalarınız, isterse başka bir şey.

Evin her yerine, özellikle de kedinizin tırmalamayı sevdiği halı kısımlarının yakınına kedi tırmalama tahtası koyun. Hem dikey hem de yatay tırmalama yüzeyi deneyin, çünkü kediler bir türü diğerine tercih edebilir. Kediniz halıyı tercih ediyor gibi görünüyorsa, muhtemelen yatay tırmalayıcılara yönelecektir. Yine de, sadece tercihini onaylamak için ikisini de denemek iyi bir fikirdir. Kedinizi tırmalama tahtasına çekmek için biraz kedi nanesi ile ovmayı deneyin.

Ayrıca tırmalama tahtasında farklı malzemeler denemeniz gerekebilir. Bazı kediler karton tırmalayıcılar sever, bazıları ise halı kaplı bir tırmalayıcı, hatta tahtayı tercih edebilir. Mümkünse tırmalama direğinin yere veya duvara sabitlendiğinden emin olun. Kediniz pençelerini tırmalama tahtasına geçirmek isteyecektir. Kullanırken çok fazla hareket ederse, daha az tatmin edici bularak ve halıya ya da diğer eşyalara dönebilir.

Bazı kedi sahipleri, kedinizin tırmalamaya çalıştığı halının kısımlarına çift taraflı bant veya zımpara kağıdı koyarak da halıyı tırmalamaktan kaçınırlar. Bazı kediler bu sese içgüdüsel olarak tepki verdiklerinden, kediniz halıyı tırmaladığında bir "tıslama" sesi çıkarmayı da deneyebilirsiniz. Kedinize tırmalaması için bazı sağlıklı alternatifler vermezseniz sağlayabileceğiniz tüm caydırıcıların işe yaramayacağını unutmayın.

Kediler tırmalamayı severler, ancak hangi yerlerin iyi hangilerinin olmadığı konusunda bilgiye sahip değildirler. Kedinizin ihtiyaç duyduğu tırmalama direkleriyle sağlıklı tırmalama alternatiflerini teşvik edin.

Kaynak: www.feliway.com

Keditörün Önerisi

Proboscis Maymunu​

22.10.2021

Birbirinden ilginç özellikleri ve burnuyla ilk bakışta bütün dikkati üzerine çeken ...

Kedilerin Tüy Bakımı

31.08.2021

Kedinizin tüylerinin bakımını düzenli yapmak oldukça önemlidir. Peki kedilerin tüy bakımı ...

Kedim Neden Isırıyor?

06.07.2021

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...

Kediler Alemi

Sıradan Kedi Yoktur

19.07.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

Kediler Rüya Görür Mü?

11.07.2021

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Kediler Neden Masaj Yapar?

04.07.2021

Şunu söylemeliyiz ki kediniz size masaj yapıyorsa çok şanslısınız. Çünkü kediler ...

Kedi Masajı

09.06.2021

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük ...

Dikkat Kedi Çıkabilir!

18.02.2021

Sivas Belediyesi örnek bir olaya imza atarak, şehrin birçok noktasına ‘Kedi çıkabilir’ ...

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

06.01.2021

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER