YENİLER >

Kedilerde İletişim - Dr. Tarkan Özçetin

Kedilerde İletişim - Dr. Tarkan Özçetin

Sesle İletişim

Kedilerin dili üç farklı ses tonundan meydana gelir. İnce mırlamalar, kalın miyavlamalar ve yoğun sesler. İnce yumuşak sesler karşılama, dikkat çekme veya onaylama için kullanılır. Bu sesler çoğunlukla ağız kapalı iken çıkarılır. Kalın miyavlamalar ise, oldukça özel durumlarda kullanılır. Çok farklı şey ifade eden miyavlamalar vardır; istek, şikayet, evet, hayır gibi. Örnekler, kedinizin konuşkanlığı ve biz Kedicilerle olan iletişimlerinin gücüne bağlı olarak çoğaltılabilir. İlk iki çeşit ses daha çok insanlarla ve annelerin yavruları ile olan iletişiminde kullanılır. Yetişkin kedilerin kendi aralarındaki iletişiminde kullandıkları yoğun seslerde ise ağız açıktır ve ses gırtlaktan gelir. Canları yandığında, kavga ederken özellikle çiftleşme döneminde kullanılan bu sesleri, Kediciler birçok kez duymuştur.

İşaretleme Ve Koku İle İletişim

Doğal hayatta sosyal olmayan kedilerin iletişimlerinde işaretleme ve koku ile iletişim önemli yer tutar. Yaşadıkları alanlara olağanüstü bağlı olan kediler buranın sınırlarını belirlemek için tırmıkları ve dışkıları (anal keseler sayesinde koku işareti de verilir) ile görsel işaretler, idrarları ve patilerindeki ter bezleri aracılığı ile de koku işareti bırakırlar. Kediler hem doğada hem de ev hayatlarında yaşadıkları bölgeyi ve evi sahiplenen hayvanlardır. Sahiplerinin taşınmasından sonra evini ve mahallesini terketmeyen veya buralara geri dönen birçok kedi vardır. Bu davranışın temelinde güvenlik kaygısının olduğu düşünülebilir. Çünkü kediler alışkın oldukları ve her yerini bildikleri bölgede, nelerle karşılaşacaklarını ve bunlara karşı geliştirecekleri savunma sistemlerinin neler olacağını bilir ve onun rahatlığı içinde yaşarlar. Bu düzenin değişmesini istemezler.

Kedicilerin en şikayet ettiği kedi davranışı olan tırmalama eylemi, kedilerin en etkili alan belirleme yöntemidir. Görsel olarak kalıcı iz bırakmak için, tırmalama çoğunlukla evin en ortalık yerinde yapılır. Bazen tırnakları törpülemek için yapılsa da ana amaç işaretlemedir. İdrar çoğunlukla erkek kedilerce kullanılsa da, dişi kedilerde de işaret bırakmak için kullanılabilir. Üreme dönemlerinde çok keskin ve kalıcı koku verebilen bu idrar, çiftlerin buluşması için önemli işleve sahiptir. Bu kokuyu alan başka bir erkek ya başkasının alanına girdiğini kabul edip uzaklaşacak, ya da onun daha üstüne kendi kokusunu bırakacaktır.

Yine ev kedilerinin, dışarıdan eve gelen bizlerin paçalarını ve ayakkabılarını koklamaları ve sonrasında garip biçimde yuvarlanmaları bu koku ile iletişimin bir sonucu olsa gerek. Kedilerin bu şekilde nasıl mesajlaştıklarını şimdilik bilemiyoruz.

Keditörün Önerisi

Sıradan Kedi Yoktur

19.07.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Kedi Çığlığı Nedir?

28.06.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kedim Neden Su İçmiyor?

10.06.2021

Kedilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yiyeceğe, suya ve sevgiye ihtiyacı ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

Kediler Alemi

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Kediniz Kaç Yaşında?

22.06.2021

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

5 Farklı Kedi Kişiliği

18.05.2021

Söz konusu kediler olduğunda çoğu insan tek bir basmakalıp karakterleri olduğunu düşünür. ...

Evdeki Tehlike

26.04.2021

Birçok kedici, antifriz, zehirli bitkiler ve bazı yiyecekler gibi evcil dostlarımıza ...

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER