YENİLER >

Kedilerde İletişim - Dr. Tarkan Özçetin

Kedilerde İletişim - Dr. Tarkan Özçetin

Sesle İletişim

Kedilerin dili üç farklı ses tonundan meydana gelir. İnce mırlamalar, kalın miyavlamalar ve yoğun sesler. İnce yumuşak sesler karşılama, dikkat çekme veya onaylama için kullanılır. Bu sesler çoğunlukla ağız kapalı iken çıkarılır. Kalın miyavlamalar ise, oldukça özel durumlarda kullanılır. Çok farklı şey ifade eden miyavlamalar vardır; istek, şikayet, evet, hayır gibi. Örnekler, kedinizin konuşkanlığı ve biz Kedicilerle olan iletişimlerinin gücüne bağlı olarak çoğaltılabilir. İlk iki çeşit ses daha çok insanlarla ve annelerin yavruları ile olan iletişiminde kullanılır. Yetişkin kedilerin kendi aralarındaki iletişiminde kullandıkları yoğun seslerde ise ağız açıktır ve ses gırtlaktan gelir. Canları yandığında, kavga ederken özellikle çiftleşme döneminde kullanılan bu sesleri, Kediciler birçok kez duymuştur.

İşaretleme Ve Koku İle İletişim

Doğal hayatta sosyal olmayan kedilerin iletişimlerinde işaretleme ve koku ile iletişim önemli yer tutar. Yaşadıkları alanlara olağanüstü bağlı olan kediler buranın sınırlarını belirlemek için tırmıkları ve dışkıları (anal keseler sayesinde koku işareti de verilir) ile görsel işaretler, idrarları ve patilerindeki ter bezleri aracılığı ile de koku işareti bırakırlar. Kediler hem doğada hem de ev hayatlarında yaşadıkları bölgeyi ve evi sahiplenen hayvanlardır. Sahiplerinin taşınmasından sonra evini ve mahallesini terketmeyen veya buralara geri dönen birçok kedi vardır. Bu davranışın temelinde güvenlik kaygısının olduğu düşünülebilir. Çünkü kediler alışkın oldukları ve her yerini bildikleri bölgede, nelerle karşılaşacaklarını ve bunlara karşı geliştirecekleri savunma sistemlerinin neler olacağını bilir ve onun rahatlığı içinde yaşarlar. Bu düzenin değişmesini istemezler.

Kedicilerin en şikayet ettiği kedi davranışı olan tırmalama eylemi, kedilerin en etkili alan belirleme yöntemidir. Görsel olarak kalıcı iz bırakmak için, tırmalama çoğunlukla evin en ortalık yerinde yapılır. Bazen tırnakları törpülemek için yapılsa da ana amaç işaretlemedir. İdrar çoğunlukla erkek kedilerce kullanılsa da, dişi kedilerde de işaret bırakmak için kullanılabilir. Üreme dönemlerinde çok keskin ve kalıcı koku verebilen bu idrar, çiftlerin buluşması için önemli işleve sahiptir. Bu kokuyu alan başka bir erkek ya başkasının alanına girdiğini kabul edip uzaklaşacak, ya da onun daha üstüne kendi kokusunu bırakacaktır.

Yine ev kedilerinin, dışarıdan eve gelen bizlerin paçalarını ve ayakkabılarını koklamaları ve sonrasında garip biçimde yuvarlanmaları bu koku ile iletişimin bir sonucu olsa gerek. Kedilerin bu şekilde nasıl mesajlaştıklarını şimdilik bilemiyoruz.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Neden Sürtünür?

23.10.2021

Kedilerin bazı hareketlerine ve ani davranış değişikliklerine alışmak biraz zordur. ...

Lemurlar

05.10.2021

Lemurların, nesli tükenmekte olduğu için sayısı oldukça az ama bir o kadar da kıymetlidir. ...

Kediler Üşür Mü?

26.09.2021

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kışın onları evin en sıcak bölgelerinde, kalorifer ...

Van Kedisi & Ankara Kedisi

12.09.2021

Türkiye’nin endemik canlıları olan ve tüm dünya tarafından tanınan Van kedisi ve Ankara ...

Kediler Gözleriyle Konuşur

03.08.2021

Kedilerin her hareketi bir mesaj, her hareketi bir olaydır. Onlar gözleriyle adeta konuşur, göz ...

Kediniz Hiperaktif Mi?

07.07.2021

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER