YENİLER >

Kedilerin Nesli Tükenirse Dünyada Neler Değişir?

Kedilerin Nesli Tükenirse Dünyada Neler Değişir?

Kediler insanların belki de en sevdiği canlı... Ancak kedilerin tek özelliği bu değil. Uzmanlara göre kediler hayatımıza o kadar katkıda bulunuyor ki, aniden ortadan kalktıklarında ya da nesilleri tükendiğinde dünyamız hızla cehenneme dönüşebilir.

Chip Online'da yer alan habere göre uzmanlar, tüm kedilerin aniden yok olması durumunda, dünyada işlerin hızla cehenneme dönebileceğini söylüyor.

İster evcil olsunlar, ister sokakta olsunlar, kedilerin hayatta kalmak için yiyecek ve çöplerimize bağımlı olduklarını düşünebilirsiniz. Ancak veterinerlik profesörü ve Purdue Üniversitesi İnsan-Hayvan Bağları Merkezi'nin direktörü Alan Beck'e göre, kediler uyarlanabilir avlanma davranışlarına sahip uzman avcılar. Beck, bu konuda şunları söylüyor:

“Onlar küçük hayvanların en çok korkması gereken avcılar. İhtiyaç duyduklarında, av az olsa bile yalnız hayvanlar olarak hayatta kalabilirler.”

KEDİLER OLMASAYDI AÇ KALIRDIK

Ahırlarda ve tahıl depolama alanlarında fareleri ve sıçanları öldüren kediler, bu zararlıları kontrol altında tutmak için hayati önem taşıyor. Örneğin Hindistan'da, kedilerin kemirgenler nedeniyle oluşan tahıl kaybı miktarını azaltmada önemli bir rol oynadığına inanılıyor.

Başka bir deyişle, insanların kedileri beslediği bir açıdan doğru olabilir, ancak kediler olmasaydı, insanlar ilk etapta daha az yiyeceğe sahip olurdu.

Peki, kediler aniden ortadan kaybolursa kemirgen popülasyonu ne kadar hızlı artar? Büyük Britanya'da 1997 yılında yapılan ilk araştırma, ortalama bir ev kedisinin altı ay içinde eve 11'den fazla ölü hayvan (fareler, kuşlar, kurbağalar ve daha fazlası dahil) getirdiğini tespit etmiş durumda.

Bu, İngiltere'deki 9 milyon kedinin toplu olarak yılda 200 milyona yakın küçük avını öldürdüğü anlamına geliyor. Üstelik bu rakama biz fark etmeden öldürdükleri avlar dahil değil.

Eğer kemirgen popülasyonu artarsa, bu elbette bir dizi başka ekolojik etkiyi tetikleyecektir. 1979'da Yeni Zelanda'da yapılan bir başka araştırma, kedilerin küçük bir adadan taşındığında, yerel sıçan popülasyonunun hızla dört katına çıktığını ortaya çıkartmış.

Sıçan sayısı arttıkça da, yumurta farelerinin avladığı deniz kuşlarının popülasyonunun azaldığı gözlemlenmiş. Dünyadaki yaklaşık 220 milyon evcil kedinin tümü yok olursa, deniz kuşu popülasyonlarının dünya çapında yok olması muhtemel.

Kısacası kediler olmasaydı, zincirleme bir reaksiyonla pek çok hayvan türü de olmayabilirdi.

Kaynak: Posta

Keditörün Önerisi

Kahin Kedi Achilles

12.06.2021

St Petersburg kentindeki ünlü Hermitage Müzesi'nin bahçesinde yaşayan kahin kedi Achilles, A ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

Kediler Alemi

Sıcakların Kedilere Etkisi

22.07.2021

Kedilerin güneşle haşır neşir olduklarını, sıcak havaları sevdiklerini biliyoruz. Ancak bu ...

Tarihte İz Bırakan Kediler

25.04.2021

Kedilerin çok zeki olduğu aşikar. Ayrıca hayatı çok daha iyi bir hale de getiriyorlar. Bazen ...

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER