Kediler Ruh Sağlığına İyi Geliyor

Kediler Ruh Sağlığına İyi Geliyor

Sarılmanın gücünü hafife almamak gerekiyor. Birçok araştırma evcil dostların psikolojik sorun yaşayan insanlara yardım ettiklerini kanıtladı.

Pek çok çalışma, evcil hayvanların ruh sağlığıyla ilişkili depresyon ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu’ndan (TSSB), bağımlılık, stres ve yalnızlık duygularına kadar birçok konuda yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yaşam Koçluğu şirketi Gedanken'den kişisel gelişim uzmanı Dr. David Cliff’e göre, bir hayvanın varlığı insanlar üzerinde destekleyici ve sakinleştirici etkiye sahip olabiliyor. 

Evcil hayvan okşamanın, genellikle kan basıncını azaltarak huzur duygusu uyandırdığını belirten Cliff, bu temasın verdiği sıcaklığın, enerjik bir köpeğin yürüyüşünün ve bir kedinin sakinleştirici hırıltısının insanlara sunulan paha biçilemez armağanlar olduğunu söylüyor.

Bir hayvanın bakımı ve arkadaşlığının kişinin hayatına ve kişisel zenginleşmesine anlam katabileceğini ifade eden Cliff, bunun ayrıca intihar davranışlarını azalttığını ve insanların hayatlarını yeniden düzenlemesini sağladığını vurguluyor.

Öte yandan, yarısı ruh sağlığı sorunu olan 600’den fazla kişi üzerinde yapılan bir araştırma, kedilerin ruh sağlığını iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor. Bunlar içinde kedisi olanların yüzde 87'si, kedilerinin mutlulukları üzerinde olumlu bir etki yarattığını, yüzde 76'sı da kedileri sayesinde günlük yaşamla daha iyi başa çıkabildiklerini söylüyor. Katılımcıların 3’te 1’i ise kedi okşamayı sakinleştirici ve yardımcı bir aktivite olarak tanımlıyor.

Hayvanların alkol ve uyuşturucu bağımlılarına sunacağı da çok şey var. Tedavi ve iyileşmenin tüm aşamaları boyunca evcil hayvan terapisi bu kişiler için de önemli bir destek olabiliyor.

Her ne sebeple olursa olsun ruh sağlığı bozulan kişiler, köpek, kedi gibi evcil hayvanlar sayesinde olağanüstü bir yenilenme gücüne kavuşabiliyor.

Kaynak: independent.co.uk

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Lemurlar

05.10.2021

Lemurların, nesli tükenmekte olduğu için sayısı oldukça az ama bir o kadar da kıymetlidir. ...

İkiz Kediler Var mı?

20.07.2021

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Bizler Büyük Kedileriz

05.07.2021

İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmada, kedilerin insanları kendilerinden büyük bir ...

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER