Köpekler ve Erkekler ile İlgili Hijyen Gerçeklerini Belirlemek İçin Çok Merkezli Bir Çalışma

Çocukluğumuzdan beri hepimiz büyüklerimizden ‘Kediye köpeğe dokunma yavrum pistir mikroptur’ cümlelerini duymuşuzdur. İşte tam da bu durum üzerine Andreas Gutzeit bir araştırma gerçekleştirmiş. Sizin için bu araştırmayı derledik, işte araştırma detayları ve sonuçlar!

HEDEFLER

• Köpekler ve erkekler ile ilgili hijyen gerçeklerini belirlemek.

• Aynı MRI tarayıcısında köpekleri ve insanları değerlendirmenin hijyenik olup olmayacağını belirlemek.

Bakteriyel yükü, 18 erkek ve 30 köpekten alınan numunelerde insan-patojenik mikroorganizmaların koloni oluşturan birimlerinde (CFU) karşılaştırdık. Ek olarak, köpekler ve insanlar tarafından kullanılan bir MRI tarayıcısının bakteriyel kontaminasyon derecesini yalnızca insanlar tarafından kullanılan diğer iki MRI tarayıcısıyla karşılaştırdık.

Çalışmamız erkeklerin sakallarından alınan örneklerde köpeklerin kürküne kıyasla anlamlı derecede yüksek bakteri yükü olduğunu göstermektedir ( p = 0,036). Erkeklerin hepsinde (18/18) mikrobiyal sayı yüksek, köpeklerde ise 30/23 köpekte mikrobiyal sayı yüksek çıktı. Diğer 7 köpeğin ise orta derecede mikrobiyal sayısı vardı. Ayrıca, patojenik mikroorganizmalar insan sakallarında (18/7) köpek kürkünde (30/4) daha sık bulunmuştur, ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı olmamıştır ( p = 0.074). İnsan ağız boşluğunda köpek ağız boşluğundan daha fazla mikrop bulunmuştur. ( p<0.001). Köpeklerin MRG’sinden sonra, rutin tarayıcı dezenfeksiyonu gerçekleştirildi ve CFR, MRI tarama tablasından ve alıcı bobinlerden izole edilen örnekler alındı ve köpek MRI tarayıcıları insan tarayıcılarına kıyasla anlamlı derecede düşük bakteri sayımı gösterdi ( p <0.05).

SONUÇ

Çalışmamız sakallı erkeklerin mikrop yükünün patojenik suşları (bakteri kaynaklarını) köpeklerden daha fazla taşıdığını göstermektedir. Hem köpekler hem de insanlar için kullanılan MRI tarayıcısı, hayvan taramasından sonra rutin olarak temizlendiğinden, sadece insanlar için kullanılan tarayıcılarla karşılaştırıldığında büyük ölçüde daha düşük bakteri yükü göstermiştir.

Yani diyebiliriz ki;

• Sakallı erkekler köpeklerden çok daha fazla mikrop barındırır.

• Köpekler aynı MRI kullanıyorlarsa insanlar için risk oluşturmazlar.

• Hastane hijyenindeki eksiklikler hastalar için önemli bir risktir.

 

Araştırma: European Radiology (2019) Would it be safe to have a dog in the MRI scanner before your own examination? A multicenter study to establish hygiene facts related to dogs and men: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30062526

Düzenleyen:Merve Çelikhan

 

İlk yorum yapan siz olun

cevaplayın

Posta adresiniz yayınlanmayacak


*