Yılların Eskitemediği İsim Harun Kolçak;  Besteleri ve Kedileri…

Uzun Yıllardır Müzik dünyasının içinden tanıdığımız bir sanatçı Harun Kolçak. Son zamanlarda “Pis Yedili” adlı diziyle de oyuncu olarak karşımıza çıkan Harun Bey’in evine bu kez kediler hakkında yapacağımız sohbet için konuk olduk…

Sizi yakından takip eden hayranlarınız mutlaka hayvanlara olan sevginizi ve duyarlılığınızı biliyordur. Tüm hayvanların elbette yeri ayrı ama  özellikle kediler hayatınıza nasıl girdi?

Harun Kolçak: Ben kedili bir evde doğdum. Onlarla hep iç içe yaşadık.  İki kedimiz varmış. Ayrıca anneannem konakta otururdu, bir odası kedilere aitti. Yirmiden fazla kedi yaşardı orada.

“Kedi” kelimesinin sizin için ifade ettikleri nelerdir?

H.K.: Çevik, zarif, özgür…

Özellikle petshoplardan bilinçsizce alınan cins hayvanların sonra yine bilinçsizce sokağa ya da barınaklara terk edilmeleri… Sizce insanları bu konuda bilinçlendirmek daha duyarlı kılmak için neler yapılmalı?

H.K.: Ben bu tür “insanların” bilinçleneceğine inanmıyorum. Bu; daha çok vicdan meselesi.

Hayvan sevgisi sonradan kazanılabilir mi sizce? Yoksa bu doğuştan gelen bir hissiyat mıdır?

H.K.: Sevgi varsa vardır; hayvan, aile, dünya,doğa hepsi birdir.

Kedilerinizden biri ile unutamadığınız bir anınız var mı?

H.K.: Evimde çok kedi olduğu için yeni doğan yavruları, kırk gün dolduktan sonra, evimden ana cadde ile ayrılan ve yaklaşık yüz metre uzakta oturan kedilerle yaşayan bir hanıma vermiştim. İçlerinden adını “Kayısı “ koyduğum da aklım kalmıştı ve çok üzgündüm. Akşamüstü bahçemde otururken, köşeden Kayısı’nın kafasını çıkardığını gördüm. Hala o minik kedinin o villadan nasıl çıkıp, ana caddeyi geçtiği ve benim evi bulduğu bende muammadır.

Hayvanlar için özel olarak tasarladığınız bir proje var mı ?

“Sevgi varsa vardır; hayvan, aile, dünya, doğa hepsi birdir.”

H.K.: Hayır yok. Ben Türkiye’deki hayvanseverlerin samimiyetlerine pek inanmıyorum. Genelde sokak hayvanları ve kedi köpek üzerine odaklanmış faaliyetler yürütüyorlar. Bir arkadaşımın yolda bulduğu yaralı kargayı meşhur bir derneğe götürdüğünü, ve ertesi gün durumunu merak ettiği için telefon açtığında yetkilinin “Öldü, üzülmeyin canım, alt tarafı bir karga” dediğini bizzat yaşamış biri olarak böyle düşünüyorum…

Harun Kolçak bir kedi olsaydı nasıl bir kedi olurdu acaba?

H.K.: Rengini bilmem ama kesin sokak kedisi olurdu : )

Çok teşekkür ediyoruz vakit ayırdığınız için. Kedilere ve kedici okurlarına özel bir mesaj almak istiyoruz sizden?

H.K.: Sadece kedileri değil, tüm hayvanları, doğayı sevmek gerektiğini düşünüyor, hepsine sevgimi yolluyorum. Ben de teşekkür ederim.

Röportaj ve fotoğraflar: Pınar Tuncer

İlk yorum yapan siz olun

cevaplayın

Posta adresiniz yayınlanmayacak


*