Müzik Dünyası ve Kediler

 

Bazen tatlı bir miyavlama, en güzel şarkıdan bile daha hoş gelir kulağa. Bazen sıcak bir bakış, en iyi gitar solosunu bile gölgede bırakır. Hele bir de yanınıza gelip, mırlayarak size sarılıyorsa, şarkı sözlerine ne gerek vardır ki daha…

Kediler, çok tatlı hayvanlar, bu gerçek. Detaya inip de kedi tarihçesinden bahsedecek değilim tabii. Bu sayıda, kedilere ilgi duyan müzik dünyasının bazı yıldızlarından bahsetmek istedim.

Slash: Kedisi için eğlenceyi terkeden gitarist.

Dünyaca ünlü hard rock grubu Guns N’ Roses’ın eski lead gitaristi olan ve şu an solo kariyerine devam eden Slash, hayvansever müzisyenlerden bir tanesi. Çocukluğundan bu yana birçok hayvanla ilgilenen Slash, özellikle kedileri bir ayrı seviyor. Şimdi anlatacağım olay da bunun net göstergelerinden bir tanesi. 2005 senesi yılbaşı döneminde, herkes yeni yılın keyfini çıkarırken, Slash’in pek de keyfi yoktu. Çünkü verilen habere göre, Slash’in kedisi kalp krizi geçirmişti ve müdahale için veterinere götürülmüştü. Tabii bu durum karşısında eğlenceyi düşünmeyen Slash, soluğu kedisinin yanında almıştı. Bu haber, internet üzerindeki birçok forumda, hayranlarının ve hayvanseverlerin ilgisini çekmişti.

Ian Anderson: Gizemli kedilerin tutkunu.

Ünlü İngiliz şarkıcı ve flüt ustası Ian Anderson da kedi tutkunlarından. Sanatçı, kendi müzik grubu olan Jethro Tull’un resmi internet sitesinde, bir de kediler için özel bölüm hazırlamış ve burada kedilerle ilgili yazılar hazırlıyıp, resimler paylaşıyor. Ayrıca kedilerle alakalı şarkıları da var. Şimdiye kadar birçok kedi besleyen sanatçı, kediler hakkında araştırmalar yapmayı ve vahşi kedileri de seviyor. Favori gizemli kedilerinden birini, “And Kedisi” olarak belirtiyor. Güney Amerika’nın And bölgesinde yaşayan bu kedilere dair henüz pek bilgi bulunmuyor.

Ajda Pekkan.

Kedilerin sahip olduğu en güzel dostlardan biri Ünlü İngiliz The Beatles grubunun efsane üyesi John Lennon’un müzik dışında çok sevdiği başka şeyler de vardı; kediler gibi. İlk kedisine çocuk yaşta sahip olan Lennon, ismini Mimi koymuştu. Yaşı büyüdükçe, kedilere olan sevgisi de artmış ve hayatının her bölümünde onlarla ilgilenmeyi ihmal etmemişti. Hatta eşi Cynthia ile birlikte tam 10 tane kedileri vardı.

Freddie Mercury: Kedilerinden ilham alarak albüm yaptı.

Bir diğer önemli İngiliz rock grubu Queen’in ölümsüz sesi Freddie Mercury, kedileri öyle seviyordu ki, sadece onlarla vakit geçirmeyi değil, onlar için başka şeyler de yapmayı düşünüyordu. Birçok kedisi olan Mercury, kedileri Tom, Jerry, Oscar ve Tiffany için Mr. Bad Guy isimli solo albümünü 1985 yılında yayınlamıştı. Üstelik bu, sanatçının ilk solo albümüydü ve yedi şarkıdan oluşuyordu. Tüm sözleri Mercury’ye ait olan albüm, aynı zamanda tüm kediseverlere de adanmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

Amy Lee: Önceliği kedileriydi

Evanescene grubunun Gotik Prenses lakaplı solisti Amy Lee de kedisever müzisyenlerden. Lee’nin Shermie ve Stella isminde iki kedisi var ve onlarla vakit geçirmekten çok hoşlanıyor. Verdiği bir röportajda, tüm hayvanları sevdiğini, ancak kedilerin onun için daha başka ve özel olduğunu dile getirmişti. Kedilerin özgürlüklerine düşkün hayvanlar olması da, sanatçıyı cezbeden özelliklerinden Taylor Swift: Sarışınlar da kedisever

 

 

 

 

 

 

Amerikalı genç şarkıcı Taylor Swift de kedilere ilgi duyanlardan. Son birkaç yıldır, henüz yavruyken aldığı Scottish Fold cinsi kedisiyle ilgilenen şarkıcı, ara ara kedisiyle yaptığı aktiviteleri de sosyal medya üzerinden takipçileriyle paylaşmayı ihmal etmiyor. Swift, Meredith isimli dişi kedisiyle, genelde köpeklerin sevdiği “koş ve yakala” tarzı oyunlar bile oynuyor.

Mahmut Saral mahmutmk2@gmail.com

İlk yorum yapan siz olun

cevaplayın

Posta adresiniz yayınlanmayacak


*