Murathan Mungan

Aşkın Cep Defteri

“Bir kedi meraklısı olarak, kedilerin her cinsini severim elbet. Kedi beslemeyi marka merakıyla karıştıranlardır, ille de “Siyam”, ille de “İran” ya da “Van” kedisi diye tutturanlar… Benim gözdemse her zaman sokak kedileri, özellikle de tekirler olmuştur. Kedi olsaydım, tekir kesi olmak istersim. Yeşil ve siyah; iki gözde rengim.

/Kedi ve Motosiklet

“Kedilerin özel bir anın yakalamak gibidir kendi hayatımızdaki olağanüstü anları ve olağanüstü kişileri yakalamak. Bazılarının gelecekte sandıkları “br gün…” geçmişte kalmıştır oysa. Hani, şu karşıdan karşıya geçerken, trafik ışıklarında rastladığınız, omzunuzun üstünden şöyle bir baktığınız, sonra da boş verip, nasıl olsa ileride bir gün yeniden karşıma çıkar dediğinizdir. …….

/Uzun Yol

“Yalnızlığını seven ve onu iyi kullanan bir hayvandır kedi. Yalnızlık bilgisine sahiptir çünkü. Dikkat ettiyseniz, bir bahçede, bir avluda, herhangi bir mekânda, bir arada bile olsalar, sanki bir yönetmen, onları özel olarak yerleştirmişçesine, dağınık bir biçimde ayrı ayrı dururlar. Her birinin kendine ait bir köşesi vardır. “

/ Uyku

Murathan Mungan’ın aşkı, ayakları yere basar bir biçimde ele aldığı son kitabı “Aşkın Cep Defteri” nde kedicileri bir sürpriz bekliyor. “Yazınca da Geçmiyor”, “Kedi Kapısı”, “Fal Metinleri”, “Bende Kalanlar” ve “Aşkın Cep Defteri” başlıklı beş bölümden oluşan ve bilinen edebi türlerden birine kolay dahil edilemeyecek olan kitapta şiir, öykü, metin ve aforizmalar yer alıyor.

Kitabın “Kedi Kapısı” bölümünde yer alan kediler adeta yanı başımızdaki birilerini anımsatıyor.

Keyifli okumalar…

Aşkın Cep Defteri  / Metis Yayınları Yazan: Murathan Mungan

İlk yorum yapan siz olun

cevaplayın

Posta adresiniz yayınlanmayacak


*