Bir kedinin tüy deseninin genetik kodlarına bağlı olduğunu biliyor muydunuz?

Baskın genlere indiğinizde oldukça karmaşık olabilir ama çizgili kıvrımlarındaki DNA ile kedinizin klasik bir tekir mi yoksa cins kedilerden biri olup olmadığını öğrenebilirsiniz.Her tür kedinin sırt deseni incelendi ve analiz edilip kategorileşti. Sizin için bu bilgileri topladık. İşte size en sevdiğiniz kedi türleri hakkında muhtemelen bilmediğiniz ilginç gerçekler.

1. Sınırlı düzen genleri

Sınırlı düzen ile ilgili gen (yüzünde, kulaklarda ve ayaklarda daha koyu renkte daha açık bir gövde rengiyle tanınır.) sıcaklığa karşı hassastır. Renk yalnızca vücudun daha serin uçlarında görülür. Siyam kedileri, bu kedi modelinin harika örnekleridir. Genellikle vücutlarındaki dökme renkli krem ​​kürkü ve uçlarını belirten koyu kahverengi kürkleri vardır. Ayrıca alev noktası, lila noktası, vaşak noktası, çikolata noktası ve diğer çeşitli nokta kaplama desenleri de vardır. Bu desen modeli herhangi bir kedi cinsiyle sınırlı değildir ve tespit edilmesi oldukça kolaydır.

2. Coat Kromozomları

Kedi severlerin çoğu patiska ve tortie kedilerin neredeyse her zaman dişi olduğunu bilir ve çoğu dişidir. Bunun, belirli renk genlerini taşıyan kromozomlarla ilgisi var. Yani renk ne kadar fazla olursa kedinin dişi olma ihtimali o kadar fazla oluyor. Bununla birlikte çoğu insan, kedilerin ve hamsterlerin, desen renginin cinsiyetle yakından ilişkili olduğunun farkında değildir.Bir düşünün: Bir köpeğin hangi cinsiyet olduğunu sadece desen rengine bakarak söyleyemezsiniz, değil mi? Bunun nedeni çoğu memelinin, cinsiyet kromozomlarının yanı sıra diğer kromozomlarda saç rengi ve şeklinin de genleri olmasıdır. Bununla birlikte, kediler için kat rengi, kedinin erkek mi yoksa dişi mi olduğunu belirleyen aynı kromozomlarda bulunur.

3. Teknik olarak sadece 3 renk

Siyah, gri, krem, beyaz, kahverengi ve turuncu dahil tüm renklerdeki kedileri gördünüz. Fakat bilimsel olarak konuşursak, kediler sadece üç renkte gelir. Bu renkler siyah, sarı ve beyazdır. Gördüğünüz diğer tüm renkler basitçe seyreltmeler veya karışımlardır.

4.Bütün kedilerin aslında tekir olduğunu biliyor muydunuz?

Bir kedinin çizgilerini gösterip göstermemesi, siyah pigment dağılımını kontrol eden baskın bir Agouti genine sahip olup olmamasına bağlıdır. Gen mevcut değilse, koyu çizgileri görünmez. Bunlara “hayalet işaretleri” denir. Karışıklıklardan kaçınmak ve işleri daha basit hale getirmek için, yalnızca şeritleri açıkça görüldüğünde kediye tekir kedi denir.

5. Bütün Tekirlerin Aşınmalarını İşaretleyen Bir İmza ‘M’

Çizgilerin ve kıvrımların yanı sıra, tekir bir kediyi tanımlamanın başka bir yolu var. Bütün kediler alınlarında karakteristik “M” işaretine sahiptir. Herhangi bir renk olabilir, ancak her zaman bir kedinin kaşlarının arasına sabit şekilde dikildiğini göreceksiniz. Bu durum tekirlere gözlerini vurgulayan çarpıcı bir görünüm verir.

6. Sadece “Tekir” den Daha Fazlası Var

Beş çeşit tekir kedi olduğunu biliyor muydunuz? Çizgileri ve kıvrımlarını birleştiren klasik tekir, çoğu insanın düşündüğü şeydir. Ardından, çok renkli saç milleri sayesinde neredeyse yanardöner bir görünüme sahip işaretli kumaşlar var. Her saçta, tabanda daha açık bir renk ve ucunda daha koyu bir renk vardır.Uskumru tekiri, gövdeleri boyunca dikey çizgiler ve koyu renkli bir omurga ile karakterizedir. Benekli sekmeler, görünür noktaları sayesinde kolayca bulunur. Son olarak, yamalı sekmeler, cinsiyet genlerine bağlı kırmızı ya da turuncu yamaya ek olarak, diğer dört tekir ceket modelinin herhangi birini gösteren kedilerdir. Bu kedilere bazen “torbies” veya “ters tortiler” de denir.

7. Hiç Caliby duydunuz mu?

Kalibrasyon denilen resmi olmayan bir altıncı tür tekir kedi var. Bu kedi hem tekir hem de alacalı olduğunda görülür. Bir kalibrenin çizgili kıvrımları vardır ve alındaki M, patiska renkleri ile karıştırılmıştır.

8. Patiskalar Her Zaman Benzersizdir

Siyah beyaz bir kedi, alaca denilen turuncuya ihtiyaç duyar. Ancak sadece az miktarda portakal rengi olan patiska kediler de vardır. Komşularınızdaki tüm patiska kedileri toplayın – hatta bütün ülke – ve bunlara benzeyen iki tane bulmakta zorlanacaksınız. Patiska kedi ceket modelleri benzersiz ve özeldir.

9. Smokin kediler

Smokin kedileri, resmi olarak formal görünümlü ceket modelleriyle popülerdir. İki renkli kedileri çoğunlukla göğüsleri, ayakları ve bazen yüzleri beyaz olan siyah renktedirler. Gri, turuncu ve krem ​​rengi olan smokin kedileri de vardır.

10. Tek renk kediler

Herhangi bir çizgisi, kıvrımı veya lekesi olmayan düz bir renk, temel kat kaplama modellerinden biri olarak kabul edilir. Kedilerin hepsi siyah, beyaz, gri, kırmızı veya krem ​​olabilir. Kulağa basit geliyor, ancak bir kedinin kesinlikle başka bir rengi olmaması oldukça nadirdir. Çoğunlukla kara kedilerin çoğunda karınlarında veya ayak parmaklarında küçük beyaz lekeler bulunur. Bu, renkli leke ne kadar küçük olursa olsun onları iki renkli yapar.

(Bu yazı Amber King’in kedi türleri yazısından düzenlenmiştir.)

Düzenleyen: Merve Çelikhan

 

1 Comment on Bir kedinin tüy deseninin genetik kodlarına bağlı olduğunu biliyor muydunuz?

cevaplayın

Posta adresiniz yayınlanmayacak


*