Kim demiş kediler bebeklere zarar verir diye? 

Sizlere her ay sinir bozucu olaylardan bahsediyordum. Bu ay böyle olmasın ve biraz gülümseyelim istedim. Beni çok duygulandıran bir tecrübemi anlatmak istiyorum.

Anlayacağınız üzere evde baktığım iki yaşında dişi bir kedim var, ismi Kabak. İnsanlardan pek hoşlanmaz ve mecbur kalmadıkça yanaşmaz. Fakat bundan bir buçuk yıl önce çok yakın bir arkadaşım olan Burcu’ya  (haftada birkaç defa evimize gelir) fazla samimi davrandığını fark ettik ve çok şaşırdık. Her gelişinde kucağına yatıyor, kızcağız yerinden kalksa paçalarına yapışıp o nereye giderse oraya gidiyor, karnında uyuyor ve Burcu’nun yüzüne manalı manalı miyavlıyordu. Biz de bu durumu çok sık gidip gelmesine bağlıyorduk (işin gerçeği Kabak bize bile bu kadar samimi davranmıyordu.)

Birkaç hafta sonra Burcu’nun bebek beklediği öğrendik. Sanırım henüz kendisi bile hamile olduğunu bilmeden, benim kızım bunu bize anlatmaya çalışıyordu. Bilimsel olarak açıklanabilir bir şey mi bilmiyorum. Ama ben eminim. Bu arada belirtmekte fayda var, arkadaşımla çok yakın oturduğumuz için Kabakla birlikte onun evine gittiğimiz zamanlar da oluyor, hatta tatile falan gittiğimizde Kabak onlarda kalıyor. Bu yüzden, bebek eve gelmeden Kabak’ı bebeğin eşyalarıyla haşır neşir ettik. Yatağını, bezlerini, pudrasını kısacası odadaki her şeyi koklattık.

Bebeğimiz eve geldikten sonra sık sık ziyaretine gittik. İlk gidişimizde bizim kız, bebeği iyice kokladı ve çok sevdi. Odasının kapısında bekliyor, daha biz uyandığını anlamadan o miyavlayıp haber veriyor, ağladığında başında bekliyordu. Mucize gibi… Ama bu ziyaretlerimiz sırasında ufak da olsa yaşadığımız bir olaydan bahsetmek istiyorum. Ziyaretimiz esnasında evde olan bir teyze “aman o kediyi uzak tutun çocuktan, boğar vallaha” dedi. Boğmak mı?Kendisine en güzel cevabı Kabak verdi. O da kadından hoşlanmamış olacak ki, bebeğin kapısına dikildi ve kadını içeri almadı, bir tıslaması vardı ki görmeniz lazımdı. Kadın bebeği görmek istiyor, Kabak izin vermiyor. Arkadaşım Burcu bebeği dışarı çıkarmakta buldu çareyi, tam kadının kucağına verecekken, bizim ufacık tefecik kedimiz kaplan kesilip, teyzenin elini tırmaladı. E bunun üzerine teyze olay yerini terk etti. Giderken kediler hakkında söylenerek gitti.Şimdiler de bebeğimiz büyüdü ve emekliyor. Ağladığında annesi bize getiriyor. Kabak ile beraber oyun oynuyorlar (ikisi de dört bacaklıJ). İşin en güzel yanı ise, yorulduklarında yan yana, bazen üst üste yatıp uyumaları. Görülebilecek en güzel sahnelerden…

Nurşah Şentürk

İlk yorum yapan siz olun

cevaplayın

Posta adresiniz yayınlanmayacak


*