Kediler ve Oyunlar,Puss in Boots: Video Game 

 

 

 

 

Sevimli dostlarımız kedileri diğer sevimli hayvanlarla birlikte şimdiye kadar birçok projede gördük. Kimi zaman Tom ve Jerry’nin heyecanlı ve bir o kadar komik maceralarını izledik, kimi zaman da Sylvester’ın Tweety’yi yakalamak için yaptığı eğlenceli planları. Hatta yeri geldi sadece izlemekle yetinmedik, hazırlanan video oyunlarını oynadık, minik programlarına göz attık. Djiital de olsa hayvan sevgisini ceplerimize kadar taşımayı başardık. Artık akıllı telefonlarımızda bile miyavlayan kediler var!

Hepimiz kedilere bayılıyoruz değil mi? Dört ayaklı sevimli dostlarımızla fırsat bulduğumuz her yerde vakit geçirmeyi çok seviyoruz. En azından kendi adıma konuşmam gerekirse; işe veya bir görüşmeye giderken bile sokakta kedi görsem, her şeyi boş verip kısa bir zaman da olsa onlarla ilgilenmeyi ihmal etmiyorum. Tabii hayvan sevgisi o kadar güzel ki, sadece gerçeklerine değil, televizyon ve bilgisayarlardaki sanal hallerine bile ilgi duyabiliyoruz. İsterseniz şimdi gelin, kediler üzerine odaklı hazırlanan bazı eğlenceli video oyunlarına ve uygulamalara birlikte göz atalım.(Tür: Aksiyon, Oynanan Platform: Playstation 3. Diğer Platformlar: Xbox 360, Wii, Nintendo DS, Dağıtım: THQ,)

Shrek serisiyle tekrar gündeme gelen ve geçtiğimiz aylarda beyazperdede izleyiciyle buluşan Puss in Boots, yani Çizmeli Kedi’nin bir de video oyunu yapıldı. Oyunda, animasyon filmindeki senaryodan yardım alınıyor ve ünlü Altın Yumurtlayan Kaz’ı çalabilmek için Çizmeli Kedi’nin arkadaşlarıyla verdiği komik mücadele ekranlara geliyor. PS3 versiyonunda Sony’nin Move teknolojisine destek veren Puss in Boots, bu aparat ile rahatlıkla oynanabiliyor. Karakterimiz, otomatik ilerliyor ve biz de elimizdeki hareket algılayan kontrolör ile atlayıp zıplıyor, düşmanlarımızı bir bir pataklıyoruz. Tabii bir kediyi kontrol edince, özelliklerini de görmek isteriz değil mi? Sevimli kedimizi yakalamak isteyen düşmanları önce dövüyor, ardından ekrana gelen “Bitirici Vuruş” ibaresini aktif ederek onları bir güzel tırmalayabiliyoruz. Bu sırada yankılanan kedi sesleri de bir o kadar hoş. Ayrıca yakışıklı Çizmeli Kedi, çok da iyi gitar çalabiliyor ve bu özelliğini de etrafta gördüğü dişi kedilere serenat yaparak sergiliyor. Eğer Move kontrolörümüz yardımıyla iyi bir şarkı çalabilirsek, dişi kediler kahramanımıza aşık oluyor ve bu da Çizmeli Kedi’yi memnun ediyor. Puss in Boots’ta senaryo modunun yanında, ek mini oyunlar da bulunuyor. Özellikle aile içi eğlence için sevimli ve bir o kadar da keyifli bir oyun Puss in Boots.

Cat Piano

(Tür: Müzik Uygulaması, Android Market,Denenen Platform: iOS. Diğer Platformlar: Android, Dağıtım: AppStore,) Cat Piano, adından da anlaşılacağı üzere bünyesinde birbirinden sevimli kedi seslerini barındıran bir uygulama. iOS ve Android işletim sistemlerine sahip mobil cihazlarınız için AppStore veya Android Market’ten indirebileceğiniz bu uygulamayla, kedilerin sakin, heyecanlı, mutlu ve kızgın seslerinden oluşan piyano melodilerine sahip oluyorsunuz. Yani her piyano tuşunda, farklı bir kedi sesi var. Tıpkı normal bir enstrüman gibi, bu uygulamada kedi sesleri inceden kalına doğru sıralanmış ve isterseniz ufak besteler dahi yapabiliyorsunuz. Seçenekler arasında kedi seslerinden oluşan remix kayıtlar ve normal bir piyano versiyonu da bulunuyor. Ayrıca şunu da eklersek, Kedi Piyanosu ismi altında birçok farklı uygulama da mevcut.

Cat** ve Cat!!

(Tür: Duvar Kağıdı Uygulaması, Dağıtım: AppStore, Denenen Platform: iOS) Her iki uygulama da benzer özelliklere sahip olup, kedi severleri mutlu edecek cinsten uygulamalar. Ücretsiz olarak indirip kurduğunuzda, dünya üzerindeki birçok farklı cinste sevimli kedinin duvar fotoğraflarını görebilecek, istediklerinizi cihazınıza kaydedip arka plan yapabilecek, istediklerinizi de arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz.

Petz: Catz 2

(Tür: Dijital Hayvan, Oynandığı Platform: Nintendo Wii, Diğer Platformlar: Nintendo DS, PC, PS2, Dağıtım: Ubisoft) Hatırlarsınız, bir zamanlar sanal bebekler bir hayli popülerdi. Bebekken aldığımız sanal hayvanlarımızı, besleyerek büyütmeye çalışıyorduk. Catz 2 de bu furyanın daha bir gelişmiş hali olarak oyuncuların karşısına çıkıyor. Aslında Petz serisinde kedilerin yanında köpeklerin ve atların da bulunduğunu belirtelim. Oyunumuzda öncelikle yavru bir kedi seçiyoruz ve ona isim vererek işe başlıyoruz. Ardından onunla ilgilenmeliyiz. Mesela karnını kaşıyarak onunla oyunlar oynayabilir, tüylerini tarayabilir, acıktığında mamasını yedirebilir, kirlendiğinde de temizlenmesine yardımcı olabiliriz. Kedimiz biraz büyüdüğünde ise, birlikte doğa gezilerine çıkıyor, diğer hayvanlarla onları etkileşime sokabiliyor, hatta ağzındaki minik oltasıyla balık avlamaya bile gidebiliyoruz. Kedimizle yaptıklarımız, bize tecrübe puanı olarak geri dönüyor ve bu puanlarla da ona yeni bir yatak, oyuncaklar ve yeni giysiler alabiliyoruz. Smokin giyen bir kedi gördünüz mü hiç?

Cat Physics

(Tür: Bulmaca, Dağıtım: AppStore, Oynanan Platform: iOS) Kedilerin en sevdiği oyuncaklardan biri de küçük toplardır. Birçok kedi, etrafta hareket eden rengârenk top gördüğünde yerinde duramaz ve oynamaya başlar. Eğer etrafta iki kedi varsa, bu ufak bir rekabeti bile doğurabilir. Cat Physics isimli oyunumuzda ise, biri siyah, diğeri beyaz olmak üzere iki kedimiz var ve kedilerimiz, birlikte top oynamak istiyor. Bunun mümkün olması için de biz devreye giriyoruz. Oyuna başladığımızda, her iki kedi de bölümün zıt kısımlarında yer alıyor. Etrafta da bazı engeller var. Dolayısıyla topu, bir kediden diğerine ulaştırmamız gerekiyor. Bunun için etrafta minik ok baloncukları göreceksiniz. Bunları ekranın istediğimiz yerine yerleştirebiliyoruz. İlerledikçe bizi daha karmaşık ve eğlenceli görevler bekliyor. Kimi zaman açılıp kapanan platformlardan yardım alıyoruz, kimi zaman ise ışınlanma teknolojisini kullanıyoruz. Bazen etrafta hareket eden kayalar da var. Kayalara topu çarptırmamalıyız ki kedilerimizin oyunu bozulmasın. Cat Physics’te 100 adet bölüm bulunuyor ve AppStore üzerinden bir dolara satın alınabiliyor. Mutlu bir kedi miyavlaması gibisi yoktur.

Cats Jigsaw Puzzle

(Tür: Puzzle, Android Market, Oynanan Platform: iOS. Diğer Platformlar: Android, Dağıtım: AppStore,) İşte her yaştan kedi severe hitap eden güzel bir oyun daha; Cats Jigsaw Puzzle! AppStore ve Android Market’ten ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu oyunun içinde, 50 adet kedi resmi bulunuyor. Oynamaya başladığınızda bozuk olarak karşınıza çıkan resim parçalarını, gerçek bir puzzle’ı tamamlıyor gibi tamamlamaya çalışıyorsunuz. Başarılı oldukça yeni resimlere geçiyor ve yeni kedilerle tanışıyorsunuz.

Kinectimals

(Tür: Dijital Hayvan, Oynandığı Platform: iOS. Diğer Platformlar: Windows Phone, X360 (Bu platformda Kinect hareket algılayıcı kontrolör desteği sunuyor), Dağıtım: Microsoft Game Studios) Kinectimals, Catz 2’nin biraz daha farklı hali. Bu oyunda, evlerimizde beslemenin pek mümkün olmadığı vahşi kedileri kontrol edebiliyoruz. Büyük Kediler olarak da bilinen aslan, kaplan ve çita gibi sevimli kediler, daha yavru olarak bize veriliyor ve biz de bu sevimli yaratıklarla yeni bir sanal yaşama merhaba diyoruz. Kediciğimizle oyunlar oynuyor, karnını doyuruyoruz. Bize verilen görevleri yerine getirerek para kazanıyor, bu paralarla da kedimize yeni yiyecekler ve yeni oyun araçları alabiliyoruz. Eğer istersek iPhone’umuzun kamerasıyla kedimizi evimizin içine bile getirip, hatıra fotoğrafı çekebiliyoruz. Gülümseyin!

Hazırlayan: Mahmut Saral

mahmut@merlininkazani.com

İlk yorum yapan siz olun

cevaplayın

Posta adresiniz yayınlanmayacak


*