Kedi Anaları/Mırname

Kedi Anaları

Kedi Anaları / Kitap Yazan: Gülümser Heper

Korkmadan yazan, tabulara meydan okuyan bir yazarla ve özgürce yazılmış, hiçbir yerleşik değere yüz vermeyen bir kitapla karşı karşıyayız. ‘Kedi Anaları’, toplumun yazılmamış acımasız yasalarına kurban edilmiş kadınların, Alevilerin, sokaklarda yaşayan insanların, yalnızlığa ve yatağa mahkum edilmiş yaşlıların, Ermenilerin, sığıntıların ve solcuların yürek parçalayıcı hikayelerini anlatıyor. Din bezirganlarının, kadın satıcılarının, işkencecilerin ve sahtekar bürokratların düzenbazlıklarını okurken, kimi zaman öfkeleniyor, kimi zaman da tebessüm ediyorsunuz ister istemez.Erkek egemen sistemin gazabına uğrayan kadınların teselliyi neden kedilerde, köpeklerde aradığını öğrenip utanıyorsunuz insanlığınızdan. Tecavüzleri, tacizleri, ihanetleri, şiddeti ve zorla yapılan bekaret kontrollerini okurken yüzünüz kızarıyor elinizde olmadan. Toplumda ‘öteki’ olarak yaşamanın zorluklarını gördükçe hayretler içinde kalıp, dehşete düşüyorsunuz.

Aynı zamanda bir bilim insanı olan yazar, ülkenin dört bir yanından topladığı insan hikayelerini, herhangi bir didaktik kaygı duymadan, bazen espirili, bazen öfkeli, bazen de dramatik bir dille dökmüş kağıda; kaleminin samimiyeti hemen sarıp sarmalıyor okuyucuyu. Yalın ve etkileyici Türkçesi, akıcı dili ve hayret verici kurgusuyla elinizden bırakamayacağınız usta işi bir kitap.

Mırnâme

Mırnâme  / Yapı Kredi Yayınları Yazan: Yalvaç Ural  Çizen: Feridun Oral

Büyüklere Kedi Şiirleri

Mırnâme, ikinci baskısı yeni yapılan, bir “Büyüklere Kedi Şiirleri” kitabı. İlk baskısı taa 1999’da, yani geçen yüzyılda. Kitabı elime alınca bu eksikliği hissettim. Çok özenli ve temiz bir baskısı var, kitaba hakkını vermiş yayınevi. Yapı Kredi Yayınları’nın alt markası Doğan Kardeş’ten yayımlanmış Mırnâme.

Nâme, Farsça mektup, sevgiye ve aşka dâir yazılmış mektup demek. Bir başka anlamı da kitap, mecmûa. Mırnâme’yi de siz çıkarırsınız artık okuduktan sonra.Feridun Oral’ın muhteşem desenlerine, Yalvaç Ural’ın usta işi şiirleri eşlik ediyor. Şiirler de desenler de süzme ve yalın. İki kedisever sanatçının ortaya çıkarttıkları benzersiz bir toplam olmuş bu kitap. Eline alan bırakamaz, iddia ediyorum sonuna kadar kaptırır kendini.

Rengarenk bir tabiatın içinde, rengarenk kediler dolanıyor. Kediler mi tabiatın içinden geçiyor, yoksa tabiat mı kedilerin içinde orası pek belli değil. Hemhâl olmuşlar gibi görünüyorlar. Bir özet verirsem belki gözünüzde canlanır. Karlı ormanlarda kediler, resim sergisinde kediler, mozaikten kediler, deniz kenarında kediler, aynaya bakanlar, piyanoda ve notalarda gezinenler, balık formunda kediler, meyve tabağındakiler, halı desenindekiler, denizkızının kucağındakiler, kuş kafesinin içindekiler, aynalı sandığın üstündekiler… Şarlo ve Neo Nazi kedi bile var. Burada sayamadığım daha birçok kedi, kitabın sayfalarını çevirmenizi mırlayarak bekliyor.

Hazırlayan: Tarhan Gürhan

İlk yorum yapan siz olun

cevaplayın

Posta adresiniz yayınlanmayacak


*