Acının Doğuşu

Sevgili Kedici dostlar, hem kendiniz hem yaşam arkadaşlarınızın dosha birikme ve yayılma dönemlerini iyi gözlemlerseniz, hastalığın ortaya çıkma döneminden önce önleminizi alarak hasarsız iyileşebilirsiniz. Hastalıklara Ayurveda  “samprapti” der. Acının doğuşu demek. Eğer bir yerde bir acı varsa nedeni doğal akışın saparak beden zekasını bozmasıdır. Zeka farkındalığın akışıdır. Hastalıklar, belli bir düzende başlar yine kendi doğaları içinde belli bir düzende ilerlerler. Beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı değişikleri beden tiplerinde(dosha) üç aşamadan geçerek görünür hale gelirler. Vata, pitta ve kapha önce birikirler, sonra ortaya çıkarlar en son pasifleşirler. Örneğin pitta; İlkbaharda birikir, yazın ortaya çıkar, sonbaharda pasifleşir. Bu durum pittanın mevsimsel döngüdeki doğal ilerleyişidir. İlkbaharda mide ekşimeleri, gastrit oluşumlar başlar, pitta sindirim sisteminde birikmeye başladı demektir. Yaz mevsimi süresince biriken pitta görünür olur, sivilceler, isilikler, kurdeşenler, öfkeli tahammülsüz tavırlar gibi. Sonbaharda sakinleşir ve pasifleşir. Eğer olmadıysa, sonbaharda doğal olarak pasifleşmedi ise değişim başlar. Hastalık oluşur. Dosha kendi bölgesinden çıkarak genel dolaşıma girer ve dokulara gittikçe daha derinleşerek nüfus etmeye başlar ve patalojik değişimlere neden olur. Dengesizlik, bozulma nedenidir. Bozulma ise hastalık demektir. Hastalık “acı”dır. Yapılması gereken daha birikme aşamasında doshayı kontrol etmektir dengesizlik başlar başlamaz tedavi edilmelidir.

Sevgili Kedici dostlar, hem kendiniz hem yaşam arkadaşlarınızın dosha birikme ve yayılma dönemlerini iyi gözlemlerseniz, hastalığın ortaya çıkma döneminden önce önleminizi alarak hasarsız iyileşebilirsiniz. Bunun için önce kedinizin ve kendinizin doshasını bilmeniz gerekir. ( KEDİCİ dergisinin önceki sayılarında nasıl dosha tespit edileceği anlatılmıştır) Doshanız ı bulduktan sonra,,,

Vata’lar için hastalık semptomlar:

Biriktirme aşaması:

Gaz oluşumları, şişkinlik, kabızlık ve rektum hastalıkları.

Taşma, yayılma aşaması:

Sıkıntılı kolon, karında gurultular, diyaframa basınç, nefesin sıkışması, kuru cilt, diken diken tüyler, soğuk eller, ayaklar, patiler, çarpıntı, kulaklarda çınlamalar, uyluklarda titreme ve seğirmeler.

Ortaya çıkma aşaması:

Kas seğir meleri, zayıflık ( kara- kuru görünüm) dejeneretif değişimler, osteoporos, fonksiyon kayıpları, astım krizleri, epilepsi krizi, beyin travmaları ve buna bağlı koma.

Pitta’lar için hastalık semptomları:

Birikme aşaması:

Göbek bölgesinde ısı değişimleri, ağrılar, yoğun açlık, gözakının ve idrarın sararması.

Taşma, yayılma aşaması:

Reflü, bulantı, asit hazımsızlığı.

Ortaya çıkma aşaması:

Yoğun yanma hissi, yanan ve kanlanan gözler, taşikardi, döküntüler, asitli terleme, kılcal damarların görünür olması. Ülserler, kanamalar, apseler.

Kapha’lar için hastalık semptomları:

Birikme aşaması:

Ağırlık çökmesi, düşük iştah, midede doygunluk ve doluluk hissi, uyuşukluk.

Taşma ve yayılma aşaması:

Aşırı tükürük salgısı, soğuk algınlığı, soğuk ve donuk duygular, tıkanma, öksürük, mide bulantısı, ödem, lenfatik tıkanmalar,

Ortaya çıkma aşaması:

Doku sertlikleri, tümörler, şeker koması, üre.

Acı doğduktan sonra, hastalık başladıktan sonra dengeyi tekrar sağlamak her zaman daha zordur. Oysa birikme aşamasında değişimler saptanır ve denge yeniden sağlanırsa iyileşmek çok hızlı olur. “Daima önlemek, iyileşmekten daha doğru bir yaklaşımdır” der ayurveda. Sağlıklı kalmanın anahtarı ise “farkındalıktır” An’daki farkındalıkta, zihin beden ve duyguları, değişen koşullar altında takip edebilirsek, “an”da yapacağımız seçimler ile çok uzun yıllar sağlıklı ve mutlu yaşamak mümkün olur.

Hoşça kalın

Ferhan Yüksel

www.yogahan.com

İlk yorum yapan siz olun

cevaplayın

Posta adresiniz yayınlanmayacak


*