Bascı Kediler:Cats In Practice

 

 

 

 

 

 

Merhaba,öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

Mert Ertunç’um, namı diğer Bass Cat olarak bilinir sahne adım. Pınar da Voice Cat’dir. Biz de Cats In Practice (pratik kedileriz). Ben aynı zamanda fizikçi ve elektronikçiyim aslında. Ses fiziği üzerine bir çok çalışmalarım var. Bass Fakültesi adında okulum var. Burada  bass gitar ve sahne dersleri veriyoruz. Bir de müzik teknolojileri dersimiz var. Çeşitli üniversitelerde seminerlere gidiyorum, müzik fiziği üzerine. Bu konu genelde daha çok ilgi çekiyor. Bunun yanı sıra sahne seminerlerimiz oluyor. Yakın zamanda Koç Üniversitesinde yaptım. Hayatıma  müzik işçisi olarak devam ediyorum.

19-20 senedir bas ve gitar çalıyorum. Müzik hayatıma da annemin zoruyla başladım. Ben o dönemlerde Dr. Alban, Hello Africa falan dinliyordum. Sene 92 falandı. Annem bir gün doğum günümde Iron Maden albümü aldı ve doğru düzgün şeyler dinle dedi. Tabi daha sonra adam olan enstrüman çalar şeklinde bir durum söz konusu oldu. Iron maden dinlediğim için o zamanlar, özentiyle bass gitarı seçtim, aldık. Kendi kendime öğrendim ve bayağı bir vakit kaybettim. Çevrede de bilen yok. O zamanlar çaldığımız gitar duvardaki asılı gitardı, başka bir gitar yoktu. Hala ilk gitarımı kullanırım, birazcık kötü görünse de iyidir. Şimdilerde  sponsorlarım tarafından bir gitar hazırlanıyor benim için. Kedi şeklinde olacak; ama onu yetiştiremedim bugüne. Şu sıralar müziğin içerisinde yaşıyorum daha çok. Beş kedi Pınar için de konuşayım; ikimizde 79 doğumluyuz. Yıldız sahne sanatları mezunudur. İlginç bir karakterdir, hırsı olmayan hırslı insanlar vardır ya, kimsenin ayağını kaydırmadan, kendi yaptığını en iyi şekilde yapan. Başarıyı elde eden bir yapısı vardır. Onun için hep birincilikle bitirmiştir okullarını. Ben ise vasat bir öğrenciydim; ama çokta kolay değildi okuduğum okullar. Boğaziçi ve Işık Üniversitesi’ndeydim, elektronik ve fizik okudum. Ben genelde vasat ve vasatın biraz daha üzerinde olmayı tercih ettim. Bende de tembellik var, kedinin o tarafını almışım maalesef, ama meraklıyımdır. Kediyle yaşaya yaşaya benzeşmişiz artık bir şekilde. Tüyünden mi neresinden aldıysam artık ailede biraz olsun var. Pınar Aslı’yla beraber çalışıyor. Onun da albüm projeleri var, demo  kayıtlarını bitirdi normal kayda girdi. Hala kayıttan çıkamadığı için röportaja yetişemedi. Genel olarak sakin insanlarız ama doğaya yapılan saygısızlıklara karşı çok sakin olamıyoruz. Bu yüzden müziğimizle oldukça agresifiz, legal olan son noktasına kadar agresifiz diyebilirim.

Cats in Practice ne zaman ve nasıl ortaya çıktı,bu süreçten bahseder misiniz? Neden Cats In Practice?

2000 yılında ilk temelleri atıldı aslında. Pınar üniversitedeydi. Bir gün alışveriş merkezinde gezerken grup kuralım dedik, adı ne olsun ne olsun diye düşündük. İsmini bulamıyoruz bir türlü, alışveriş merkezinde gezerken, vitrinlerde kedi figürleri falan vardı, oradan bir çağrışım yaptı bize. O dönemlerde de Cats’i izlemiştik, o da tesadüf oldu.  Old Possum’s Book of Practical Cats (yaşlı bir farenin pratik kedi rehberi)kitabı vardı, practical cats, cats in practice fikri oradan geldi aslında,çıkışı orası. Yabancı sözlü olmasının sebebi ana dilimin İngilizce olması, İngilterede büyüdüm. Orada tabi Türkçeyi falan iyice unuttum, baştan öğrendim burada. Parçalarımızı İngilizce çok daha iyi hissediyoruz, Türkçe yaptığımız parçalar da var ama aynı tadı alamadık. Kedi fikrini severiz hepimiz. Aslında alt bir kültüre dönüştü. Pınar’ında dört tane kedisi vardır. Gayet kültürel bir yapı kedi aslında. İsim olarak bu şekilde başladık. İsim çok da beğenildi insanlar tarafından. Zor anlaşılır bir şey de değil. Değişik sade bir isim oldu aslında. Türkçe karşılığı pratik

kediler, pratik yapan kediler şeklinde. İlk cover grubu modundaydık. 2000’in Mayıs’ında Mimar Sinan Üniversitesinde konserimiz oldu öyle başladık. Daha sonra cover projelerini bıraktık, kendi parçalarımızı yapmaya başladık. Konser için genel bir kitleyi yakarsak konserlere çıkabiliriz. Şu anda Pınar’ın projesinin bitmesini bekliyoruz.

Yapmış olduğunuz parçaların türü nedir? 

Hibrit tarzı, melez müzik yapıyoruz. Parçalarımız genel olarak Rock temelli aslında. Belli tarzlara girmiyoruz tabi, arabeske ya da jazz’a dönmüyoruz. Konvansiyonel tarzlara girebiliriz; ama bir R&B olmaz, genel olarak elektronik rock da diyebiliriz.

Genel olarak çalışma prensibiniz nasıl?

Ben burada yaptığımı direk olarak editini bitiriyorum, line’ı tamamen gönderiyorum Pınar’a, Pınar üzerine söyleyip bana gönderiyor. Godspeed adlı parçada birbirimizi görmedik bile. Pınar çok rahat çalışabildiğim bir partner, aynı şekilde kendi albümünün de başarılı olacağını biliyorum. Tahmin ettiğimden her zaman daha iyisini yapıyor. Bence çok başarılı bir ses, basit enstrümanlarla bile çok iyi şeyler çıkartır. Pınarla ilgili olarak en büyük avantajım, parçayı gönderdiğim anda ilk dinlerken yazması, ilk ne hissettiriyorsa onu yazıyor. Inferno adlı parça insanın ne uğruna neler yapabileceği konulu. Konuşan bizde genelde ağaç, doğa vs. olur. Parçalarımızın tamamen ücretsiz olması bizim açımızdan çok önemli. Şöyle bir ücreti var, bir sitede satılıyor, bir parça 1 dolar karşılığında. Onun da tamamı WWF’e (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) gidiyor. Gidecekse bir yere yardıma gitsin, onun dışında bizi tatmin eden, insanların bizi dinlemesi

Üretim aşamasında, kedileriniz size ilham kaynağı oluyor mu?

Her zaman için olmuştur. Bizim simgemiz patidir, turuncu pati. Sitemizde de vardır bu. O pati gerçek bir patidir. Pınar’ın kedisi Kimyon’un ayağından alınmıştır. Kedi benim hayatımda çok önemlidir. İnsan ilişkilerimden, davranışlarıma kadar. Çoğu şeyi kedi gibi düşünebilirim. Mesela kedi ölüm gelene kadar ilgilenmez ölümle. Kendime bunu yansıtmaya çalışmışımdır. Kedinin bir yakını öldüğünde matem kısmı çok kısadır. Daha doğaya aittir, bilir kendisinin doğaya ait olduğunu. Son olarak, Kediciler sizi nereden takip edebilirler ya da nerede sahne alıyorsunuz?

İnternet sitemizden takip edebiliriler. Ağırlıklı olarak facebook sayfamızı da haberleşmek için kullanıyoruz, buradan da  takip edebilirler. Bize ulaşmaya çalışanlara mutlaka geri dönüş yaparız.

https://www.facebook.com/ catsinpractice 

http://www.catsinpractice.org/

Doğuş Yılmaz

İlk yorum yapan siz olun

cevaplayın

Posta adresiniz yayınlanmayacak


*