Kedilerimiz Yeniden Keşfediliyor!

 

 

 

KEDİLERİMİZ YENİDEN KEŞFEDİLİYOR!

Başlangıçta kediler ve kediciler için hem eğlenebileceğiniz hem
de öğrenebileceğiniz bir dergi yapmaktı amacımız. Yeniden yayına başladığımız günden bugüne kadar aldığımız tepkiler bunu başardığımızı gösteriyor.
En bilinmiş büyük medya grup dergilerinin 5-6 bin sattığı ülkemizde, konusu sadece kedi olan bir derginin 2000 gibi bir tirajı yakalamış olması gurur verici. Bu rakam aynı zamanda Kedici Dergisi’nin ve siz kedicilerin gücünü gösteriyor. Toplumun her kesiminden o
kadar çok olumlu tepki geliyor ki inanılmaz. Bir ay önce açtığımız facebook sayfasında bile ben bu satırları yazarken hayran sayımızın 1420’ye ulaştığını görüyorum. İnanıyorum ki, sizlerin de desteği ile yukarıda verdiğim rakamlar çok daha artacak.

Dergimizi takip eden tüm kedicilerden tek isteğim var; dergimizle tekrar başlayan kedici ruhunu, önce diğer kedi severlere sonra da potansiyel kedicilere aşılamanız. Kedici Dergisi asla sadece Kedici Dergisi olarak kalmayacaktır. İlk bakışta çok iddialı bir söz gibi gelebilir ama

Dergimizi takip eden tüm kedicilerden tek isteğim var; dergimizle tekrar başlayan kedici ruhunu, önce diğer kedi severlere sonra da potansiyel kedicilere aşılamanız. Kedici Dergisi asla sadece Kedici Dergisi olarak kalmayacaktır. İlk bakışta çok iddialı bir söz gibi gelebilir ama yaşadığımız coğrafyada yüzyıllar öncesinden gelen bir gelenek kedici olmak. Bizim gibi düşünen insanlar hep vardı bu topraklarda. Onun için dünyaca ünlü Ankara ve Van gibi iki kedi ırklarımız onlarca savaşa, kıtlığa, felakete rağmen yüzyıllar sonrasından günümüze kadar varlıklarını sürdürebilmişlerdir. Kediciler olmasaydı bu ırklar şimdi yoktu. 1835-1839 yılları arasında Türk ordusunda hizmet vermiş olan Alman subay Helmuth von Moltke, kaleme aldığı Türkiye’den Mektuplar kitabında, Üsküdar’da hasta kedilerin tedavisi için bir kedi hastanesinin bulunduğunu hayretle ve gıpta ile yazıyor.

Bu hastane büyük bir olasılıkla Dünyanın ilk kedi hastanesidir. Biz de günümüzden 175 yıl önce varlığını bir alman askerden öğrendiğimiz kedi hastanesini 2008’de Türkiye’de ilk biz açtık diye böbürleniyoruz. Kendi adıma bu düzeltmeyi geçte olsa yaptıktan sonra, bizlerin de en azından bu kedi hastanesini kuranların torunları olduğumuzu ve onların açtığı yolda ilerlemeye çalıştığımızı belirtmek isterim.

Ülkemizde son zamanlarda alışkın olmadığımız düzeyde kediler gündeme oturdu. Birçok yazılı ve görsel iletişim araçlarında, kedi haberleri sıklıkla kullanılıyor. Geçen ay içinde Ankara’nın yılan hikayesine dönmüş olan amblem meselesi ile ilgili önemli bir gelişme oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesince “Gülen Ankara Kedisi” olarak isimlendiren logo (görsel olarak pek Ankara Kedisini çağrıştırmasa, hatta gülümsemese daha iyi) belediye meclisinde oy çokluğu ile kabul edildi. Ankara Kedisi gibi bir dünya markasına sahipsin ve bu değeri dünya 16.yüzyıldan
beri tanıyor, ama biz ancak yeni fark ediyoruz. Gecikmiş olsa da Ankara Kedisini yeniden keşfeden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve belediye meclisinde logoya evet diyen 59 meclis üyesine (maalesef 31 de hayır oyu var) tüm kediciler adına teşekkür ederim.

Bir diğer haber de 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonasından. Ağustos ayında ülkemizde yapılacak olan şampiyonanın maskotu olarak yine dünyaca meşhur diğer kedi ırkımız Van Kedisi seçilmiş. Bu gelişme de biz kediciler için çok sevindirici, ta ki maskotu görene kadar. Bizim dünya güzeli Van Kedimiz ancak bu kadar çirkin ve sevimsiz hale getirilebilir. FIBA tarafından İngiliz BD firmasına hazırlattırılan maskotun adı ise “Bascat”.

Ankara Kedisi logosu ve Van Kedisi maskotu, her iki çalışma da bizim ırklarımızın güzelliklerini yansıtmaktan çok uzak olmakla beraber, ulusal değerlerimiz yıllar sonra yeniden keşfediliyor olması sevindirici. Bu sürecin oluşmasında, biz Kedici Dergisi’nin belki, ama siz Kedicilerin kesin katkısı vardır, ne mutlu…

Kedici Sevgi ve Saygılarımla

Dr. S. Tarkan Özçetin

Veteriner Hekim

setarkan@gmail.com

İlk yorum yapan siz olun

cevaplayın

Posta adresiniz yayınlanmayacak


*