Senin Adın Ne?

Senin Adın Ne?

Umursamaz tavırları ile bilinen kediler ile yaşamış hemen herkes, seslendiğimizde kulak asmadıklarını dile getirecektir. Ancak, Scienrific Reports’ta yayımlanan bir çalışmaya göre, bizi duyduktan sonra sakince uzaklaşıp gitseler de isimlerini biliyorlar.

Tokyo Üniversitesi’nde Davranış Bilimci olan Atsuko Saito, önceki çalışmalarında kedilerin, Kedici’sinin sesini tanıdığını göstermiştir. Saito, son çalışmasında ise, kedilerin isimlerine yanıt verip vermediklerini araştırdı. Çalışma Japonya’daki evlerde ve bir “kedi kafesi”nde yaşayan 78 kedi üzerinde yapıldı.

Deneyler süresince, Saito ve arkadaşları, davranış psikologlarının alışma-alışmama olarak tanımladıkları metodu kullandılar

Bu çalışmada, araştırmacılar ilk olarak kedi ailelerinden kedilerin isimlerine benzer 4 kelimeyi, tepki vermeyi kesene kadar söylemelerini istedi. Sonra kedi aileleri, kedilerinin isimlerini söylediler ve araştırmacılar, diğer kedilerle bir arada olan her bir kedinin ismini ayırt edip etmediğini test ettiler. Kediler isimlerini duyduklarında, diğer kedilerin isimlerine veya farklı kelimede göre daha fazla tepki verdiler; kulaklarını, kafalarını, kuyruklarını oynattılar ya da miyavladılar.

Daha sonra araştırmacılar, kedilerin tanımadığı insanlardan kedilere isimleriyle seslenmelerini istedi, böylece isimlerini duyduklarında yanıt verip vermeyeceklerini test ettiler. Kedici’lerinin seslenmelerine oranla daha az da olsa tepki verdiler. Farklı kelimelere tepkisiz kalmalarının ardından kendi isimlerini hala ayırt edebiliyorlardı.

Bristol Üniversitesi Antrozooloji Enstitüsünde insan-hayvan etkileşimi üzerine çalışan ve bu araştırmada yer almayan Biyolog John Bradshaw, “Bu çalışma açıkça gösteriyor ki, sahipleri tarafından söylendiğinde kedilerin çoğu ismine tepki veriyor” dedi. Fakat Bradshaw, isimleri tanımadıkları biri tarafından söylendiğinde, isimlerini tanımakta daha az başarılı olduklarını ifade etti.

Araştırma ekibinden Saito ile biz de aynı fikirdeyiz. Kedilerin isimlerini tanımalarının arkasında yatan bir neden olduğunu düşünüyoruz. Kediler ile geçirdiğimiz zaman içerisinde, oyunlar oynarken, ödül mamaları verirken veya hatalı bir davranışında verdiğimiz tepkiler ile adını söylerken ses tonumuz oldukça etkili.

Onlar sadece neleri anladıklarını ve bildiklerini bizlere gösterme konusunda pek istekli değiller :)

21/06/2023

Keditörün Önerisi

İlginç Kedi Davası

17.03.2023

ABD'nin Bellevue kentinde yaşayan bir kadın, bir başkasının mülküne izinsiz girdiği ...

Kediler Nasıl Sevilir?

13.04.2023

Kedilerin vücut dilleri onları ne zaman ve nasıl sevebileceğimiz ile ilgili önemli bilgiler ...

5 Nisan Avukatlar Günü

05.04.2021

Hukukun üstünlüğünü sadece insanlar için değil çevre ve tüm canlar için savunan doğa ...

Kedim Neden Isırıyor?

05.05.2023

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Esner?

17.12.2022

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Kediler Ve Rüyaları

02.11.2021

Uyurken hızlanan göz hareketleri, çıkardıkları ilginç sesler, seğiren bıyıkları ve ...

Kediler Özler Mi?

23.04.2022

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...