Senin Adın Ne?

Senin Adın Ne?

Umursamaz tavırları ile bilinen kediler ile yaşamış hemen herkes, seslendiğimizde kulak asmadıklarını dile getirecektir. Ancak, Scienrific Reports’ta yayımlanan bir çalışmaya göre, bizi duyduktan sonra sakince uzaklaşıp gitseler de isimlerini biliyorlar.

Tokyo Üniversitesi’nde Davranış Bilimci olan Atsuko Saito, önceki çalışmalarında kedilerin, Kedici’sinin sesini tanıdığını göstermiştir. Saito, son çalışmasında ise, kedilerin isimlerine yanıt verip vermediklerini araştırdı. Çalışma Japonya’daki evlerde ve bir “kedi kafesi”nde yaşayan 78 kedi üzerinde yapıldı.

Deneyler süresince, Saito ve arkadaşları, davranış psikologlarının alışma-alışmama olarak tanımladıkları metodu kullandılar

Bu çalışmada, araştırmacılar ilk olarak kedi ailelerinden kedilerin isimlerine benzer 4 kelimeyi, tepki vermeyi kesene kadar söylemelerini istedi. Sonra kedi aileleri, kedilerinin isimlerini söylediler ve araştırmacılar, diğer kedilerle bir arada olan her bir kedinin ismini ayırt edip etmediğini test ettiler. Kediler isimlerini duyduklarında, diğer kedilerin isimlerine veya farklı kelimede göre daha fazla tepki verdiler; kulaklarını, kafalarını, kuyruklarını oynattılar ya da miyavladılar.

Daha sonra araştırmacılar, kedilerin tanımadığı insanlardan kedilere isimleriyle seslenmelerini istedi, böylece isimlerini duyduklarında yanıt verip vermeyeceklerini test ettiler. Kedici’lerinin seslenmelerine oranla daha az da olsa tepki verdiler. Farklı kelimelere tepkisiz kalmalarının ardından kendi isimlerini hala ayırt edebiliyorlardı.

Bristol Üniversitesi Antrozooloji Enstitüsünde insan-hayvan etkileşimi üzerine çalışan ve bu araştırmada yer almayan Biyolog John Bradshaw, “Bu çalışma açıkça gösteriyor ki, sahipleri tarafından söylendiğinde kedilerin çoğu ismine tepki veriyor” dedi. Fakat Bradshaw, isimleri tanımadıkları biri tarafından söylendiğinde, isimlerini tanımakta daha az başarılı olduklarını ifade etti.

Araştırma ekibinden Saito ile biz de aynı fikirdeyiz. Kedilerin isimlerini tanımalarının arkasında yatan bir neden olduğunu düşünüyoruz. Kediler ile geçirdiğimiz zaman içerisinde, oyunlar oynarken, ödül mamaları verirken veya hatalı bir davranışında verdiğimiz tepkiler ile adını söylerken ses tonumuz oldukça etkili.

Onlar sadece neleri anladıklarını ve bildiklerini bizlere gösterme konusunda pek istekli değiller :)

21/06/2023

Keditörün Önerisi

Rosie 32 Yaşında!

09.06.2023

İngiltere’nin Norwich şehrinde yaşayan Rosie, somondan yapılmış pastasıyla 32.yaşını ...

Kahraman Kedi Bandit

08.08.2022

ABD'nin güneydoğusundaki Mississippi eyaletinde "bekçi kedisi", evinin soyulmasını önledi. ...

Kediniz Size Aşık Mı?

24.10.2021

Kediler, özgür canlılardır; sadece canları istediğinde yanınıza gelip kendilerini ...

Kediler Alemi

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

06.01.2021

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok ...

Kedi Çığlığı Nedir?

19.05.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Saray Kedisi ‘Mülayim’

15.06.2022

Osmanlı saray yaşamında hayvanlar da sarayın bir parçası olarak görülüyordu. Sarayda ...

Ünlü Kediler

31.12.2021

Onlar tarih, bilim ve edebiyat dünyasına yön vermiş kediler... Ancak bu, hiç de umurlarında ...