Kedi Burnunun Mükemmelliği

Kedi Burnunun Mükemmelliği

Can dostlarımızın öpmelere doyamadığımız burunları, en önemli duyu organıdır. Zarif bir kalbe benzer. Burunlarının altında yatan beceriler ise oldukça şaşırtıcı…

Kedilerin en önemli duyu organı burunlarıdır. Mükemmel koku alma becerilerine sahiptirler. Burnun iyi koku alması burnun içindeki reseptörlere bağlıdır.

İnsanların burnunda 1000 kadar koku reseptörü vardır, kedilerin burnundaki reseptör sayısı ise “200 milyondur.” Pek çok köpek ırkı ile kediler kıyaslandığında bu sayının yakınından dahi geçemez. Yani kediler sadece insanlardan değil köpeklerden de daha iyi koku alırlar.

Hatta kedicikler eğitim almayı canları isteseydi arama kurtarma çalışmalarında insanlara köpekçiklerden daha etkin yardımcı olabilirlerdi…

Kediler gelişmiş koku alma duyusu ile doğarlar. Yeni doğan bir yavru kedi, gözleri açılmadan annelerinin kokusunu alabilirler. Hatta her bir insanın parmak izi kendine özel ise kedilerin de burunları aynı şekildedir. Her kedinin burunu kendine has çıkıntılara sahiptir. Kedilerin burunları çevresinde yaşayan diğer hayvanların kokularını rahatlıkla alabilir.

Kedilerin dillerinde oldukça az sayıda tat alıcısı bulunur. Bu yüzden açlık hissini daha çok koku almak yaratır. Hatta, burun tıkanıklığı ya da solunum yolu enfeksiyonu yaşayan kediler koku alamadıklarından yemek yemeyi bırakabilir. Bu ve benzeri durumlar çeşitli sağlık problemlerine de zemin hazırlayabilir.

14/06/2023

Keditörün Önerisi

Karıncalar

29.08.2021

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl ...

Kedinize Adını Öğretin

26.11.2021

Kediler özgür, bağımsız canlılardır. Eğitime köpekler kadar yatkın değillerdir. Yavru ...

Kediler Alemi

Kediler Ve Çocuklar

27.09.2021

Kediler harika dostlardır. Çocuklara sorumluluk ve evcil hayvan bakımı eğitimi vermede önemli ...

Taptaze Su Ve Kediler!

15.06.2023

Kediler için taze su önemlidir. Bu durumda su şelalesi ya da su pınarı iyi bir fikir olabilir. ...

Kedilerde Kulak Bakımı

21.10.2022

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...