Kısırlaştırma Ömrü Uzatır Mı?

Kısırlaştırma Ömrü Uzatır Mı?

Kedileri kısırlaştırmak, onların uzun vadeli sağlıklarını etkileyen, verdiğiniz en önemli kararlardan biri olabilir!

Kısırlaştırılan kedi ve köpeklerin ortalama yaşam süresi, kısırlaştırılmayan patili dostlarımıza oranla daha uzundur.

70.000’den fazla hastanın tıbbi kayıtlarına dayanan bir Georgia Üniversitesi araştırması; “kısırlaştırılmış erkek köpeklerin ortalama yaşam süresi %13,8 ve kısırlaştırılmış dişi köpeklerin yaşam süresi %26,3 daha uzun.”

Banfield Pet Hospitals tarafından 2.2 milyon köpek ve 460.000 kediden oluşan bir veri tabanı üzerinde yürütülen başka bir araştırma da benzer bulguları yansıtmaktadır. Çalışmadaki kısırlaştırılmış dişi kediler %39, erkek kediler %62 daha uzun yaşamıştır.

Kısırlaştırılmamış patili dostlarımızın ömrünün kısalması, artan gezinme dürtüsüne bağlanabilir. Bu dürtü, diğer hayvanlarla kavga etme, yaralanma ve enfeksiyonlara, araç çarpmalarından kaynaklanan travmalara neden olabilir.

Kısırlaştırılmış patili dostlarımızın ömrünün uzamasında katkıda bulunan faktör, kanser riskinin azalmasıdır. Kısırlaştırılmamış dişi kedi ve köpeklerin pyımetra (potansiyel olarak ölümcül rahim enfeksiyonu) ,meme bezi, rahim ve üreme sistemi kanserlerini geliştirme ihtimali yüksektir. Erkek kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması, testis kanseri riskini ortadan kaldırır ve dışkılamayı etkileyebilecek iyi huylu prostat hiperplazisi geliştirme ihtimalini ortadan kaldırır.

Peki kısırlaştırma ne zaman yapılmalıdır?

Kedici Veteriner Hekimleri Derneği (KedVet) Başkanı Veteriner Hekim Tarkan Özçetin, “Bu işlem için en uygun süre erkek kediler için altı aylık olduğu zamanlardır. Dişi kediler için bu süre, genel olarak yedi buçuk, sekiz aylık oldukları zamanlardır” ifadelerinde bulundu.

En uygun vakit olmasının nedeni, daha önce kediniz hiç kızışmadığı için strese girmemiş ve huy değiştirmemiş olmalarıdır. Kısırlaştırmak, evcil hayvanlarınızın daha sağlıklı ve mutlu olmasını sağlayacaktır. En uygun ve güvenilir kliniğe ulaşıp kedinizi onlara teslim edebilirsiniz. Veteriner hekim size gerekli olan bilgileri verecektir.

13/06/2023

Keditörün Önerisi

Kedilerde İştahsızlık

06.10.2023

Kedilerde iştahsızlık; yaygın görülen, genellikle kendiliğinden geçen, uzun sürdüğü ...

İran’da Kedi Müzesi

29.04.2022

İran'ın başkenti Tahran'da farklı cinsteki kedilere ev sahipliği yapan kedi müzesi, ...

KEDİLERİN GÖZDESİ

12.06.2023

Nane ailesinin en meow üyesi Nepeta cataria, catnip veya kedi nanesi olarak bilinir. Kedilerin ...

Kediler Alemi

BİR MUCİZEDİR PATİLER

02.09.2023

Kedilerin fizyolojik özellikleri insanlarda ilgi uyandırır. Esnek ve atletik vücut yapıları ...

Kedi Dili Ve Edebiyatı

03.06.2023

Ailemizin biricik yaramaz çocuğunun bizlere öğrettiği ne çok şey var aslında. Her biri ...

Kediniz Ne Kadar Su İçmeli?

14.04.2023

Kediniz 2 aylık olduktan sonra maması dışında ihtiyaç duyacağı tek ve ana sıvı kaynağı ...