Vahşilik Değil, “Cute Agression”

Vahşilik Değil, “Cute Agression”

Bebek ya da bir hayvan gördüğünüzde ona sıkıca sarılıp, öpüp koklamak ya da ısırmak istediniz mi? Merak etmeyin vahşi ya da yamyam değilsiniz. yaşadığınız sadece “Cute Agression.”

Sevimli mi sevimli böyle tam mıncırmalık yavru bir kedi gördüğümüzde çoğumuz ilk önce aşırı pozitiflik hissederiz böyle içimiz içimize sığmaz sanki mutluluktan. Ardından aşırı mıncırma perileri gelir. Kendimizden ne kadar geçtiysek bilim insanları tarafından fark edilmişiz!

Pyschological Science dergisinde bu ikinci negatif tepkinin kontrolden çıkan pozitif etkiyi dengelemek için ortaya çıkıyor olabileceğini açıklayan bir araştırma yayımlandı.
Yale Üniversitesi’nde bir araştırma grubu yaşanılan bu durum için “Cute Agression” yani “Sevimli Saldırganlığı” terimini üretti.

Cute agression ilk olarak bilimsel anlamda 2012’de Rebecca Dyer ve Oriana Aragon tarafından kullanıldı.

Yapılan deneylere 109 katılımcıdan sevimli, komik ya da ifadesiz hayvanların gösterildiği slayt izlenirken baloncuklu naylon tutmaları istendi. Araştırma sonuçlarında beklenen, sevimli hayvanlar gösterildiğinde baloncuk patlatmada artış olmasıyken, görüldü ki diğer iki gruba nazaran adeta kontrolden çıkacak kadar fazla baloncuk patlattılar.

İşin ilginç yanı ise, sevimli hayvanlar fiziksel olarak ulaşılamayan bir konumdayken daha güçlü hale geliyor. Sadece hayvanlara değil benzer etkileri bebek fotoğrafları da yaratıyor. Detaylandırılan araştırmada, bebek ne kadar sevimli ve küçükse katılımcıların yaşadığı o duygu da o kadar büyük oluyor.

07/06/2023

Keditörün Önerisi

Habeş Kedisi

11.05.2023

Habeş kedisi, ince yapılı, orta boylu, sivri ve nispeten büyük kulakları olan bir kedidir. ...

Kedilerde Depresyon

10.09.2022

Kediler hassas hayvanlardır. İnsanların ruh hali değişikliklerini bile hissedebilirler ve ...

Kediler Alemi

Kediniz Size Güveniyor mu?

15.08.2023

Güven her ilişkinin temel taşıdır. İnsanlar arasında güven olmadan ilişkilerin bir ...

Chinchilla Kedisi

30.05.2023

İran kedilerinin bir türü olan Chinchilla kedileri, zekası ve sakinliğiyle bilinmektedir. Uzun ...