Evcil Hayvanlar Laboratuvarda Geliştirilen Etleri Yiyebilecek

Evcil Hayvanlar Laboratuvarda Geliştirilen Etleri Yiyebilecek

Birçok evcil hayvan sahibi, özellikle yemek söz konusu olduğunda, evcil dostları için en iyisini ister. SPINS'in yakın tarihli bir raporuna göre, köpek ve kedi sahiplerinin yaklaşık % 60'ı, evcil hayvanlarının beslenmesi konusunda endişe duyduklarını söylüyor. Bu endişelerden biri, çoğu zaman aşırı olduğu düşünülen, ancak birçok hayvan için önemli gibi görünen et tüketimiyle ilgili. 

Bu durum, Bond Pet Foods gibi firmaların, hayvansal tarımdan ete dayanmayan protein açısından zengin ürünler geliştirmek için aradıkları sebeplerden biri.

ABD’li şirket, mikrobiyal fermantasyon adı verilen bir işlem kullanılarak yetiştirilen, laboratuarda kültürlenmiş bir tavuk eti proteini geliştirdi. Araştırmacılar, tavuk DNA'sının iskelet kası proteinini ifade eden kısmını izole ederek bunu başardılar. Bu daha sonra maya ile birleştirilerek ve şeker, vitamin ve minerallerin beslendiği bir fermantasyon tankına yerleştirildi. Belli bir yoğunluğa ulaştığında, hücre kültürlenmiş protein, kediler ve köpekler için kullanılabilecek bir toz haline getirildi.

Bond Pet Foods'un kurucu ortağı ve CTO'su Pernilla Audibert, "Gönüllü hayvanlarla yaptığımız ilk testler çok umut verici oldu ve ürünün lezzeti ve sindirilebilirliği daha da iyileştirilecek" dedi.

Şirketin CEO'su Shannon Falconer, “Ailemizden biri olan kedilerimizi ve köpeklerimizi, kendimizin yiyeceğimiz standartların altında olan yiyeceklerle beslemek istemiyoruz” dedi.

Evcil hayvan maması üreticileri, laboratuvarda yetiştirilen etin besleyici faydalarını vurgularken, aynı zamanda tüketicilerin karbon ayak izini takdir edeceklerini umuyorlar. Aslında, bir Amerikan araştırmasına göre, hayvan üretiminin arazi, su, fosil yakıt, fosfat ve biyosit kullanımı açısından çevresel etkilerinin dörtte birinden evcil hayvanlar sorumlu olduğunu doğruluyor.

Şirket, geliştirilen yapay etten yapılan mamayı 2023'te piyasaya sürmeyi umarken, aynı zamanda laboratuvarda yetiştirilen diğer proteinlerin üretimi üzerinde de çalışıyor.

Kaynak: AFP

31/05/2023

Keditörün Önerisi

Chinchilla Kedisi

30.05.2023

İran kedilerinin bir türü olan Chinchilla kedileri, zekası ve sakinliğiyle bilinmektedir. Uzun ...

Kediler Alemi

Rengarenk Akvaryum

12.08.2021

Akvaryumlar rengarenk oluşuyla, bulundukları yere muhteşemlik katan, içerisinde birbirinden ...

Kedilerin Özel Alanları

06.12.2022

Kediler korktuğu zaman veya dinlemek gibi yalnız vakit geçirmek istediği zamanlarda bir alana ...

Kedilerin Hediyeleri

09.06.2023

Kedilerin kemirgen arkadaşları ile eski bir rekabeti olsa da, birçok Kedici hala merak ediyor: ...

Kendimizi Kandırıyoruz!

30.11.2022

Bugüne kadar yapılanlar, bugünden sonra yapılacaklar hiçbir şeye yaramadı, yaramayacak.. ...

Kedim Neden Mama Yemiyor?

31.03.2023

Kedilerde birçok hastalığın ve sağlık probleminin en önemli belirtilerinden birisi ...

Kedilerin Koku Alma Duyusu

01.09.2021

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı ...