Neden Evcil Hayvan Satın Almamalısınız ? Evlat Edinmek İçin 8 Neden

Neden Evcil Hayvan Satın Almamalısınız ? Evlat Edinmek İçin 8 Neden

Kedi veya köpeklerin petshoplarda ne kadar zor şartlar altında satışa sunulduklarının çoğu insan farkına varamıyor. Dükkanın vitrininde gördüğünüz o sevimli hayvanların sandığınızdan daha büyük dertleri var. Küçücük alana sıkıştırılmış onlarca kedi veya köpekler aylarca satılmayı bekliyor. Yeni bir yuvaya kavuştuğu için sevinen ve bir hevesle petshoplardan alınan evcil hayvanlar, daha sonra çeşitli nedenlerle terk edilince onlar için zor yaşam yeniden başlıyor. Peki insanlar sokakta ve barınaklarda bu kadar terk edilmiş hayvan varken neden hala evcil hayvan satın almaya devam ediyor? Bu yazımızda neden hayvan satın almayıp sahiplenmeniz gerektiğini anlatacağız. İşte evcil hayvan satın almayıp sahiplenmek için 8 neden..

1-Kafes içinde yaşıyorlar

Çoğu barınakta bile hayvanların özgürce dolaşabilmesi için alanlar varken petshop'larda satış için bulunan hayvanlar günlerce, belki de aylarca vitrinde spot ışığının ve güneşin altında yeni bir yuvaya kavuşmayı bekliyor. Bazen küçücük kafes içinde onlarca kedi veya köpek bir araya koyulabiliyor. Hiçbir canlı için uygun olmayan bu duruma neden destek olalım ki?

2-Az yemek, az su


Birçok petshopta hayvanlara daha az tuvalete çıkması için az yemek ve su veriliyor. Gün içinde vitrinde olmaları gerektiği için bazen kafesin içine dışkılayabiliyorlar. Bu da sağlıksız sonuçlar doğuruyor. Hayvanların yemekleri ve dışkıları bir süre bir arada kalabiliyor.

3-Sahiplenerek kahraman olursunuz

Hayvanları satın almak yerine sahiplendiğiniz zaman onların kahramanı olursunuz. Bizim onlara belki ihtiyacımız yok ama sıcak yuva yerine barınakta veya sokakta yaşayan hayvanların bize ihtiyacı var. Sahiplenilen hayvan yaşı kaç olursa olsun iyi bir eğitimle sizin de en iyi dostunuz olacaktır. Bir hayvanı kurtarmanın vicdani rahatlığını başka hiçbir şeyde bulamazsınız.

4-Ölüme terk ediliyorlar

Hayvan üretim çiftliklerinde damızlık olarak kullanılan hayvanlar, yaşlandıkları zaman ölüme terk ediliyor. Bu hayvanlar sürekli çiftlikte kaldıkları için kendi yemeklerini bulma ve hayatta kalma konusunda deneyimsiz oluyorlar.

5-İlaç veriyorlar


Hayvan satan merkezler hayvanların daha sağlıklı ve enerjik görünmesini sağlamak için ilaç takviyesi veriyor. Bu yapay takviyelerle tüyleri ve gözleri daha parlak görünüyor.

6-Sütten kesilmeden annelerinden ayrılıyorlar

Çoğu hayvan henüz sütten kesilmeden annesinden koparılıp başka bir aileye satılıyor. Böylece en önemli beslenme evresini eksik tamamlıyor ve daha sağlıksız oluyor.

7-Döngünün parçası olmayın


Hayvanları satın alarak terk edilmiş hayvan döngüsüne ve hayvan satışlarına katkıda bulunduğunuzu unutmayın. Bu döngüyü kırmak için satın almayın ve sahiplenin.

8-Hayvan kaçakçılığına destek olmayın

Hayvan satın alarak hayvan kaçakçılığına da destek olmuş olursunuz. Ne kadar hayvan satışı talebi olursa, kaçak yollarla zor şartlar altında getirilen hayvanların sayında o kadar artış oluyor.

Kaynak: Posta

17/04/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Yıkanır Mı?

20.04.2023

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Kedi Aknesi Nedir?

30.12.2022

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt durumudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

Kediler Ve Rüyaları

02.11.2021

Uyurken hızlanan göz hareketleri, çıkardıkları ilginç sesler, seğiren bıyıkları ve ...

Kediler Alemi

Kedinizin İsmi Ne Olsun?

28.10.2022

Kedinizle bir yola çıktınız, artık beraber yaşamaya karar verdiniz. Ama bir şey eksik minik ...

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

Kediler Kıskanır Mı?

16.03.2023

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

Sokaktayız - Galip E. Uzun

23.08.2021

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...

Bir Dosta Veda - Emek Ekşi

17.05.2022

Sevgi, canlılara sunulmuş muazzam bir hediyedir. Amansız bir yaşam savaşının döndüğü bu ...