Kedilerde Kulak Temizliği - Beren Koç

Kedilerde Kulak Temizliği -  Beren Koç

Kedimin Kulaklarını Temizlemeli Miyim?


Kedinizin kulaklarının kirli olduğunu düşünüyorsanız, onları pamuklu kulak temizleme çubukları ile temizlemek cazip bir fikir gibi gelebilir.

Bununla birlikte çoğu veteriner hekim, kulak kanallarını kaplayan dokular oldukça hassas olduğundan ve kolayca zarar görebileceğinden dolayı onlara dokunmanızı pek tavsiye etmez. Kedilerde kulak kanalının yapısı, kanalın dibine hapsolmuş materyalin temizlik yardımı olmadan dışarı atılmasını güç bir hale getirmektedir. Bu materyaller eğer dışarı atılmazlarsa kaşıntıya ve kulak enfeksiyonlarına yol açabilirler. Ağırlaşmış, nemli, keçeleşmiş kulak kepçeleri ve aşırı tüylü kulak kanalları, kulaktaki hava akışını azaltarak buradaki kalıntıların enfeksiyona yol açmasını kolaylaştırır.

Genellikle kedilerin büyük bir bölümünde bu tarz bir temizlik zorunlu değildir, birçoğu kendi kendilerinin harika kuaförleri oldukları için çoğunlukla temiz ve sağlıklı kulaklara sahiptirler; fakat kulak kirliliği ve bundan kaynaklanan kulak enfeksiyonlarına yatkın olan kedilerde bu temizlik, kedinizin günlük hijyen ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamaktadır. Aynı şekilde dışarı çıkan kedilerin kulaklarında kulak kiri ve benzeri materyallerin toplanması da bir temizlik rutini gerektirecektir.

Eğer kedinizde benzer bir yatkınlıktan ya da günlük alışkanlıklarından kaynaklanan bir kulak kirliliği fark ettiyseniz, temizlik vakti gelmiş demektir.

Kedimin Kulaklarını Hangi Sıklıkla Temizlemeliyim?

Herhangi bir sorun veya olası bir enfeksiyona karşı tetikte olabilmeniz için, düzenli aralıklarla kedinizin kulağının iç kısmını kontrol etmelisiniz. Bunun için etkili yollardan biri, kedinizin düzenli tüy bakımı/taraması gibi rutinlerine dahil etmeniz olabilir. 

Kedinizin kulaklarını temizleme sıklığınız, onun günlük rutinine bağlı olarak değişecektir. Kediniz evden dışarı çıkmıyorsa kulak temizliğini, günlük rutininde dışarıda haylazlık yaparak kulaklarında kir toplanmasına sebep olan bir kediye göre daha nadiren yapabilirsiniz.

Kedimin kulağında enfeksiyon olup olmadığını anlamak için nelere dikkat etmem gerekir?

- Kulaklardan gelen kötü veya tuhaf koku
- Pul pul bir görünüm veya dış kulakta döküntü benzeri yapılar
- Aşırı kafa sallama ve kulaklarını kaşıma
- Dış kulak ve çevresinde koyu renkli birikintiler
- Normalden fazla kulak kiri
- Kulaklarda dokunmaya karşı hassasiyet
- Kulak kanalında veya kepçesinde kızarıklık

Bu yaygın belirtilerden en az bir tanesini kedinizde fark ederseniz, olası bir enfeksiyonu vakit kaybetmeden önlemek veya tedavi almak için bir veteriner hekime danışmanız gerekir. Bu aşamada kulak temizliğinden önce hekiminizin yapacağı testler ve gözlemlerle birlikte uygun göreceği bir tedavi başlanması gerekebilir.

Kedimin Kulaklarını Nasıl Temizlemeliyim?

Kedinizin kulaklarını temizlemek için en iyi zaman, çoğu uygulamada da olduğu gibi, kendilerini en rahat hissettikleri zamandır. Koltuğun üzerinde uyurken ya da taranmayı seviyorsa eğer, bir rutin taramadan hemen sonrası bu iş için biçilmiş kaftandır; bu durum her iki taraf için de bu işi daha stressiz hale getirir. Kediniz dinlenme halindeyken kibarca kulağını dışarı doğru döndürerek kulak kanalını oldukça rahat bir biçimde gözlemleyebilirsiniz. Bunu yaparken küçük bir ışık kaynağından yardım almak, daha rahat bir görüş açısı yakalamak için iyi bir fikir olacaktır. İçeride görebileceğiniz kulak kiri ve birikintilerden kedinizin kulağını arındırmak için, çevrenizde bulunan veteriner klinikleri veya benzer malzemeler satan mağazalardan edinebileceğiniz iyi kalitede bir kulak temizleme solüsyonuna ihtiyacınız olacak. Bununla birlikte, kesinlikle insanlar için üretilmiş, içinde alkol veya kedinizin hassas kulaklarını irrite edecek maddeler ihtiva eden solüsyonlar kullanmamalısınız.

Temizliğe başlarken kedinizin kulağını geriye doğru nazikçe fakat sıkıca tutarak, temizleyici solüsyonun başlığını kulağın açıklığına yerleştirip birkaç damla sıvıyı içeriye sıkın. İçerideki kalıntıların veya kulak kirinin dışarı çıkmasını kolaylaştırmak için kedinizin kulak tabanına masaj yapın, bu sayede solüsyonla yumuşayan kirler masajın da etkisiyle rahatlıkla temizleyebileceğiniz bir açıklığa erişecektir. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken, pamuklu bir kulak temizleme çubuğu ile çocuğunuzun kulak zarına zarar vermeyecek şekilde çok derinlere inmeden temizlemek ve son olarak da bir pamuk yardımı ile dış kulakta kalan birikintileri almak olacaktır. Çocuğunuzun iki kulağını da aynı gün temizlemeyi hedeflemelisiniz, yine de bu durum onu mutsuz ediyorsa ısrar etmemeli ve ertesi gün tekrar deneyebileceğinizi unutmamalısınız.

Kedinizin kulağını temizleme girişiminiz onu pek memnun etmiyor ya da strese sokuyor gibi görünüyorsa ve temizlenmesi gerektiğini düşünüyorsanız, girişiminizde ısrar etmeyip onu mutlaka veteriner hekiminize götürmelisiniz. Sağlıkla ilgili konularda, çocuğunuzla ilgili gerekli testleri yapıp onun için en iyi tavsiyelerde bulunacaklarına emin olabilirsiniz.

  
    

22/03/2021

Keditörün Önerisi

Pati Ülkesi - Arzu Aytan

10.01.2023

Ah yine sıkıntılı bir sabah. Duvar dibinden ağır ağır patilerimi sürüyerek yürümeye ...

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...

Kediler Alemi

KEDİM İLE İLK GÜN

20.07.2023

Kedinizi evinize ilk getirdiğiniz gün ve hatta ilk an, özel olduğu kadar dikkat gerektiren ...

Beyaz Saray'a Kedi Geliyor

28.11.2020

ABD’de 3 Kasım tarihindeki başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyen Demokrat aday Joe Biden ...

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...

Engelsiz Yaşam

28.05.2022

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...