Gezgin Kedi Dingle’da - Arzu Özgen

Gezgin Kedi Dingle’da - Arzu Özgen

İrlanda’nın Dingle yarımadasında bulunan Dingle kasabasına ayak bastığımda öldüm de cennete gittim sandım. Burası hem çok güzeldi hem de kediler için gerçek bir cennetti. Çünkü ortalık yemyeşil, tertemiz ve sessizdi. Zaten bu yemyeşil güzellikten dolayı İrlanda’ya “Zümrüt Ada” diyorlardı. Burada istediğim kadar yemyeşil çimenlerden yiyebilirdim.

Dingle yarımadasının başkenti sayılan Dingle’da ne bir tehlike vardı ne de gürültü patırtı. Korkmama, sıçramama, sırtımı kabartarak sağa sola koşmama sebep olacak hiç bir şey yoktu burada. Belki de orada bulunduğum zamanın Haziran başı olması bunda etkiliydi ama ülkede genelde böyle bir yaşam olduğu derhal anlaşılıyor.

Öncelikle, gezgin bir kedi olarak nereleri keşfedeceğime karar vermek için yemyeşil çimenlere yayıldım, çayır çimen koklamaktan sarhoş oldum diyebilirim. Dakikalarca yalanıp tüylerimi bir güzel parlattım. Bu yalanmanın arkasından uçsuz bucaksız yeşilliğin koynunda güzel bir uyku çektim.

Uyandığımda acıkmış olduğumu farkettim. Önce ön patilerimi, sonra arka patilerimi iyice uzatıp bir güzel gerindim. İrlanda’ya kadar gelip halen kısır kediler için üretilmiş o sıkıcı mamaları yiyecek değildim. Güzel bir kahvaltı yapmaya karar verdim. Koklaya koklaya otelin kahvaltı salonunu buldum. Burnumu sipsivri uzatıp kahvaltı tabaklarındaki pastırma ve sosisleri uzun uzun kokladım, nefis kokuyorlardı, ayrıca kocaman kahvaltı tabağının görüntüsü de iştah açıcıydı ve bir kişi için çok büyüktü.

Yeri gelmişken bu ülke mutfağından bahsetmeden geçemeyeceğim çünkü birer gurme olduğumuz söylenen biz kediler için önemli bir konu. İrlanda mutfağı dünyada çok ünlü değil ama akla ilk gelen ünlü “fish and chips”, İrlanda’nın neresine giderseniz gidin mutlaka her yerde bulursunuz. İrlanda’da en çok tüketilen besin patates olduğundan her türlü pişirilmiş patates yaygın. Ülkenin özellikle Batı’sında deniz ürünleriyle yapılmış yemekler, istiridye, palamut ve somon nefis! Kısacası hem gezgin, hemde kedi olarak nereye gitsem nefis yemekler tattım bu gezide.

Dingle, küçük bir limana sahip çok güzel bir sahil kasabası ve bu özelliğiyle yarımadanın başkenti sayıl- makta. Buraya geldiğinizde, özellikle güzel havalarda en çok vakit geçireceğiniz yer bu güzel liman ve etrafı olacaktır. Kasabanın bütün caddelerini, sokaklarını birkaç saat içinde yürüyerek gezmek mümkün.

Ben de öyle yaparak, kasabanın havasını biraz kokladıktan sonra kuyruğum havada caddeleri ve sokakları turladım. İrlandalılar, hayvanları, özellikle kedileri seviyorlar, onlardan hiç bir tehlike gelmeyeceğini hemen anlayabiliyorsunuz ve insanların arasında güvenle dolaşabiliyorsunuz. Ana cadde ve etrafında bulunan restoranlar, kafeler, çeşitli dükkanlar ve halen gelenekselliğini koruyan publar kasabaya güzellik, hareket, neşe katmış. İrlanda’nın pek çok yerinde olduğu gibi burada da geleneksel canlı müzik icra eden pubların sayısı oldukça fazla. Buralarda güzel İrlanda şarkıları dinleyip, bazılarında geleneksel danslarını da izleyebilirsiniz. Seslere çok duyarlı olan kedi kulaklarım, İrlanda müziğini ve danslarını çok sevdi. Bütün publarda İrlandalıların ünlü birası Guinness içebilirsiniz çünkü İrlanda diyince derhal akla gelen şeylerden birisi de ünlü Guinness birasıdır.

Ama hiç bir yerde bana bira veren olmadığı için tadını deneme şansım da olmadı. Benim içenlerden duyduğum, Guinness birasının lezzetli olduğudur.

Dingle’ın nüfusu normalde 1500 olup, yaz aylarında bu rakam üç katına çıkmaktadır. Şişe burunlu yunus Fungie de bu kasabada turist sayısının artmasına katkıda bulunan canlılardan biridir. Yunus Fungie, Dingle’a 1983 yılında gelmiştir, yüzücülerle oynamayı ve limandaki gemileri takip etmeyi çok sevdiği için kasabanın maskotu olmuştur, hatta kasaba meydanındaki turizm danışma bürosunun önünde bronz bir heykeli bulunmaktadır.

Fungie’yi görmek isteyen turistlere günlük Fungie turları düzenlenmektedir. Sevecen Fungie, genelde turistlere kendini gösterir ama ortalıkta görünmediği, yani kendini göstermediği zamanlarda Fungie turlarının parası iade edilmektedir.

Fungie’yi görmeyi ve onunla koklaşarak anlaşmayı en çok isteyenlerden biri de benim, kimbilir bana neler anlatır! Size son olarak, sabah Dingle’dan başlayıp gün sonunda yine Dingle’da bitireceğiniz harika bir bisiklet turundan bahsetmek istiyorum.

Bir araç kullanmak zorunda kalsam bisikleti seçerim çünkü bisiklet, özgürlüktür, kediler de özgürdür.

Bu turda 50 kilometrelik bir daire çizerek 4 tane köy geçeceksiniz. Manzaranız bazen okyanus kenarındaki dik kayalar, uçurumlar, bazen yemyeşil otlara yayılmış sevimli bir koyun sürüsü olacak ama çoğu yerde okyanusu seyrederek özgürlüğe pedal çevireceksiniz ve kocaman martılar size eşlik edecek.

İnanın bana, İrlanda’yı, Dingle’ı ve bu bisiklet turunu hep hatırlayacaksınız.

19/02/2021

Keditörün Önerisi

5 Tekir Kedi Türü

21.10.2022

İnsanlar kedilerin çoğuna tekir cinsi derler. Ancak tekir bir kedi cinsi değil, üzerinde ...

Kediler Alemi

Kuşlarda Stres

30.10.2021

Hayatını tehlikeye atabilecek birçok başka patolojiye yol açabilen kuşlardaki stresi iyi ...

Kediler Eğitilebilir Mi?

31.05.2023

Kediler başına buyruk yapılarıyla bilinse de, bazı davranışları öğretmeniz mümkündür. ...

Kediler Neden Tırmalar?

09.06.2023

Kediler sadece kedicileri değil, evdeki eşyaları da sıklıkla tırmalar. Tırmalama, kediler ...

Kedilere Layık Unvanlar

02.10.2021

Kediler cins ve karakter özellikleri bakımından birbirlerinden farklı canlılardır. Her ...

Kedilerin Hediyeleri

09.06.2023

Kedilerin kemirgen arkadaşları ile eski bir rekabeti olsa da, birçok Kedici hala merak ediyor: ...

Sokaktayız - Galip E. Uzun

23.08.2021

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...

Rosie 32 Yaşında!

09.06.2023

İngiltere’nin Norwich şehrinde yaşayan Rosie, somondan yapılmış pastasıyla 32.yaşını ...

Kara Kedi Sendromu

12.11.2021

Tıpkı siyah köpekler gibi, siyah kediler de evlat edinilmekte zorlanıyorlar. Birçok barınak ...